fbpx

Wdzięczny kwiat – recenzja

Wdzięczny kwiat – recenzja

Tytuł: ,,Wdzięczny kwiat”

Autor: Sarolta Szulyovszky, Luca Morandini

Ilustracje: Sarolta Szulyovszky

Tłumaczenie: Sebastian Stachowski

Wydawnictwo: Namas

Rok wydania: 2011

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Utrata kogoś bliskiego jest zawsze bolesna. Dorosły człowiek jest jednak w stanie wytłumaczyć sobie pewne kwestie i przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. Jego doświadczenie sprawia, że nieco mu łatwiej poradzić sobie ze śmiercią członka rodziny lub przyjaciela.

 

Dla dziecka jednak odejście ukochanej osoby jest dużo bardziej abstrakcyjne. Najlepszym sposobem na jaki można przygotować go na takie rozstanie lub pomóc zrozumieć, co się wydarzyło, jest użycie odpowiednich metafor, które nie w sposób dosadny, ale subtelny i delikatny wyjaśnią na czym polega śmierć.

 

,,Wdzięczny kwiat” Sarolty Szulyovszky to piękna, zarówno od strony wizualnej, jak i treściowej książka o przemijaniu. Głównymi bohaterami jest babcia, dziadek oraz ich wnuczka. Mężczyzna prowadzi ogród, w którym kwitną najpiękniejsze kwiaty.

 

 

 

 

Babcię zachwyca szczególnie jeden, który wydaje się z nich najbardziej trwały. Mimo mijających pór roku, on ani nie więdnie i nie marznie. Pewnego dnia jednak znika, podobnie jak babcia, i razem odchodzą do nieba.

 

Książka składa się z trzech warstw. Pierwsza to proza, opisująca i rozwijająca historię. Następna to poezja, gdzie pod każdym obrazkiem umieszczono jedną linijkę wiersza. Trzecia warstwa to ilustracje, które wykonane przez autorkę wprowadzają nas w nastrój wiejskiej beztroski, sentymentu oraz baśni.

 

,,Wdzięczny kwiat” jest inspirowany prawdziwą historią z życia autorki. Można również powiedzieć, że ta książka jest swego rodzaju hołdem złożonym pamięci jej babci.

 

Ta krótka opowieść ma bardzo ładne przesłanie. Mówi o tym, że w ogrodzie jest wiele kwiatów. Jedne dopiero co wyrosły, inne są jeszcze nasionkiem, a jeszcze inne przekwitają. Na miejsce starych kwiatów wyrastają nowe. Na tym polega życia oraz tak można określić przemijanie.

 

 

 

 

,,Wdzięczny kwiat” to piękna książka, która została zauważona i nagrodzona na Międzynarodowym Konkursie Pisarzy i Ilustratorów Książek dla Dzieci w Syrii, w 2008 roku.

 

Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 6-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.namas.pl/?14,wdzieczny-kwiat

Link do strony autorki: https://www.saroltaszulyovszky.com/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--