Kuferek Adama Mickiewicza – recenzja

Tytuł: ,,Kuferek Adama Mickiewicza”

Tekst: Jarosław Mikołajewski

Ilustracje: Ewa Mędrek

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Adam Mickiewicz jest inspiracją dla wielu twórców. Nie zawsze docenia się go podczas nauki w szkole, ale z całą pewnością – im się jest starszym, tym łatwiej podziwiać jego dorobek i podejście do pracy.

 

,,Kuferek Adama Mickiewicza” jest nie tylko jego biografią, ale także pewnego rodzaju zachwytem autora, Jarosława Mikołajewskiego, tym wielkim poetą, który już na stałe wpisał się w historię naszego kraju i nie tylko.

 

 

 

W tej niewielkiej formatem książce, wydanej w twardej oprawie i z dużą starannością, znajdziemy wiele ciekawostek dotyczących jego życia i twórczości.

 

Tytułowy kuferek to realnie istniejący przedmiot, który młody Adam otrzymał od swojej mamy, kiedy wyjeżdżał na studia. Jak czytamy w książce: ,,Powiem Wam w zaufaniu, że ten kuferek wciąż istnieje. Możemy oglądać go w Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza. W Warszawie, na Rynku Starego Miasta.”

 

Znaczenie jednak przedmiotu z tytułu może być nie tylko dosłowne, ale także metaforyczne. Taki kuferek to przecież równie dobrze symbol bagażu doświadczeń wieszcza, jego perypetie i droga jaką musiał pokonać, żeby stać się jednym z najważniejszych polskich poetów.

 

 

 

Jarosław Mikołajewski rozpoczyna opowieść od narodzin Mickiewicza, dając podpowiedzi jak zapamiętać niektóre fakty z jego życia (bardzo pomocne!). Opowiada o jego wzlotach, niebezpiecznych sytuacjach czy przytacza fragmenty utworów, które równie trafnie opisują minioną rzeczywistość.

 

Ta książka pozwala nam pamiętać, że Adam Mickiewicz był takim samym człowiekiem jak my – miał przyjaciół, sympatie czy marzenia. Czasami jego tęsknoty przeszkadzały mu w codziennym funkcjonowaniu – a najbardziej tęsknota za ojczyzną. Dzięki jednak rozłące napisał wiele pięknych i ważnych utworów, które przez dziesiątki lat były wsparciem dla emigrantów myślących o swoim kraju.

 

 

 

,,Kuferek Adama Mickiewicza” to nietypowa pozycja. Z jednej strony autor opisując ją, używa sformułowań ,,książeczka”, ma sporo czarno-białych ilustracji oraz pierwszoosobową narrację. Z drugiej, to jednak dość dużo faktów, wymagająca poezja (co prawda we fragmentach i z komentarzem, ale jednak) i tematyka wskazująca raczej odbiorców co najmniej powyżej 10. roku życia.

 

Mimo to, książka jest ciekawa i wartościowa. Może doskonale uzupełnić posiadaną już wiedzę oraz zachęcić do dalszego odkrywania dzieł Adama Mickiewicza!

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Kuferek-Mickiewicza/224

 

 

Poprzedni wpis
Jeszcze pięć minut – recenzja
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.19
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, 2019, Adam Mickiewicz, biografia, biografia Adama Mickiewicza, blog książkowy, Ewa Mędrek, Jarosław Mikołajewski, książki dla dzieci, Kuferek Adama Mickiewicza, Muchomor, poeta, recenzje książek dla dzieci, strona o książkach, wieszcz, Wydawnictwo Muchomor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja