Archistoria. Opowieść o architekturze – recenzja

Tytuł: ,,Archistoria. Opowieść o architekturze”

Autor: Magdalena Jeleńska

Ilustracje: Acapulco Studio (Agata Dudek, Małgorzata Nowak)

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Architektura inspiruje, zachwyca i przede wszystkim spełnia ogromnie ważną rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Doceniamy dach nad głową, kiedy zaczyna padać deszcz, ale czujemy się natchnieni, kiedy oglądamy masywną budowlę lub pełną szczegółów fasadę. 

 

,,Archistoria. Opowieść o architekturze” to niebanalna książka poświęcona rozwojowi architektury oraz materiałom używanym do budowy naszych domów, miejsc nauki oraz pracy. 

Jej autorką jest Magdalena Jeleńska. Wspólnie ze Studiem Acapulco, czyli Agatą Dudek oraz Małgorzatą Nowak stworzyły wyjątkową pozycję, która mówiąc sporo o obiektach, powie także bardzo dużo o samych ludziach z przeszłości, współczesności i przyszłości. 

 

 

 

 

W tym wielkim formacie zawarto 12 rozdziałów, których podział opiera się przede wszystkim na materiale jaki wykorzystywano do wznoszenia budowli oraz ich cechach charakterystycznych, które pojawiały się wraz z kolejnymi wiekami. 

 

Autorka wspomina o bezwzględnie najważniejszych, architektonicznych przykładach, które po prostu trzeba znać, albo chociaż kojarzyć. Tłumaczy wybór konkretnego surowca oraz powody jego zastosowania. Wyjaśnia, dlaczego cieszył się popularnością akurat w danym czasie i co spowodowało, że jest lub nie jest używany obecnie. 

 

Książka pełna jest wspaniałych przykładów, dumnie reprezentujących różne style w architekturze. Czytelnicy mogą zobaczyć, jak one wyglądają lub wyglądały (niektóre już nie istnieją) oraz mają możliwość przeczytać o nich naprawdę bardzo zajmujące ciekawostki! 

 

Czy wiecie, że pierwotnie piramidy były białe, którą budowlę konserwował Saddam Husajn lub jaki jest najbezpieczniejszy wieżowiec świata? 

Odpowiedź na te pytania oraz garść podstawowych informacji znajdziecie właśnie w ,,Archistorii. Opowieść o architekturze”. Bez wątpienia będzie to wybitnie trafiona lektura dla każdego młodego czytelnika, który choć trochę interesuje się przestrzenią dookoła siebie. Jestem jednak przekonana, że ta książka może pomóc obudzić pasję w każdej osobie, która tylko będzie miała z nią styczność!

 

 

 

 

Jest wykonana z największą starannością. Mimo naprawdę wielu zawartych w niej ciekawostek, jest bardzo przejrzysta i dobrze pomyślana. Można ją czytać ,,od deski do deski” lub swobodnie przeskakiwać pomiędzy tematami.

Będzie zarówno solidną dawką wiedzy o architekturze, jak i przyjemną podróżą dookoła świata, w książce znajdują się bowiem budowle z wielu krajów i różnych kontynentów. 

Polecam tę piękną przygodę dla każdego powyżej 8. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Archistoria.-Opowiesc-o-architekturze/220

 

 

 

Poprzedni wpis
Poznaj z nami cztery pory roku – recenzja
Następny wpis
Tak ma być, zawołał świat – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja