Bez kategorii
0

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – recenzja premierowa!

Tytuł: Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

Autorka: Ilona Kostecka

Ilustracje: Anna Simeone

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Odwaga to dobra cecha – pod warunkiem, że towarzyszy jej strach, który pozwala trzeźwo ocenić sytuację i nie kieruje się wyłączniem chęcią udowodnienia innym swojej śmiałości! 

,,Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to pierwsza część najnowszej serii dla przedszkolaków od Wydawnictwa Mamania! Jej autorką jest Ilona Kostecka, a ilustracje przygotowała Anna Simeone (możecie kojarzyć jej twórczość np. z ,,Gucio na tropie tajemnicy strychu”).

 

 

Główną bohaterką książki jest tytułowa Matylda. Dziewczynka ma cztery lata, jest wesoła, ciekawa świata i najbardziej na świecie lubi swojego brata Tymona. Kiedy tylko dowiaduje się, że pralkę w jej rodzinnym domu zamieszkuje jakiś straszny… potwór(!), postanawia coś z tym zrobić!

 

,,Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to urocza opowiastka obrazkowa, która zwraca uwagę dzieci na kilka ważnych spraw. Przede wszystkim pokazuje, że odwaga czy strach nie są determinowane płcią lub wiekiem – każdy może bać się różnych rzeczy, niezależnie czy jest dzieckiem, dorosłym, chłopcem czy dziewczynką. Poza tym książka daje najmłodszym narzędzia, które pomogą przezwyciężyć własne obawy w sytuacji, która będzie tego wymagać. Na przykładzie Matyldy można zapamiętać, że dopiero próba konfrontacji z tym, czego się boimy, może w jakiś sposób pomóc uświadomić, że źródło strachu jest znacznie mniej znaczące niż nam się wydaje! 

 

W książce bardzo ciekawie została pokazana także relacja dziewczynki z bratem oraz postawa mamy, która daje swoim dzieciom przestrzeń, nie ograniczając ich zbyt dużą liczbą zakazów czy troski.

 

 

,,Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” pisana jest bardzo prostym językiem. Czasami miałam wrażenie, że jest on zbyt prosty, momentami nawet infantylny. W ogólnym podsumowaniu sprawdzi się jednak w przypadku dzieci, które mają trudności ze skupieniem uwagi na bardziej rozbudowanych fabułach. Ta książka wydaje się być stworzona dla małych czytelników, których zainteresowanie literaturą jest trudno utrzymać na dłużej.

 

Jeszcze w kontekście pralek, przypomniała mi się inna książka o której pisałam lata temu – ,,Balbina i Bambak. Pralka w lesie, dla dzieci z tej samej grupy wiekowej.

 

 

Powracając jednak do ,,Matyldy Odważnej i Pralkowego Potwora” – polecam ją maluchom, które czasami boją się rzeczy lub przedmiotów w zupełności dorosłym lub starszym dzieciom niestrasznym. Lektura będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 3 roku życia. Ciekawe jaki temat poruszą kolejne części?

 

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-779-Zapowiedz-Matylda-Odwazna-i-Pralkowy-Potwor.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Seria książek dla dzieci Młodzi przyrodnicy – aktualizacja!
Następny wpis
Pan Pies i wyskoki foki – przedpremierowa recenzja patronatu!
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja