Drogocenna ćma. Tajemnice domu handlowego Sinclairs – recenzja

Tytuł: ,,Drogocenna ćma. Tajemnice domu handlowego Sinclairs”

Seria: Tajemnice domu handlowego Sinclairs

Autor: Katherine Woodfine

Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Tłumaczenie: Jolanta Dobrowolska

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Ostatnio sporo czytam kryminałów młodzieżowych i ze śmiałością stwierdzam, że nie różnią się one znacznie od tych dla dorosłych. Wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że autorzy muszą wykazać się większą kreatywnością, żeby zamiast obfitych i drastycznych opisów zbrodni, zastąpić je emocjonalnymi i pełnymi napięć wstawkami, które działają z równą intensywnością na czytelnika, jeśli nie bardziej.

 

Ostatnio w moje łapki wpadła książka ,,Drogocenna ćma. Tajemnice domu handlowego Sinclairs” Katherine Woodfine. To drugi tytuł z serii ,,Tajemnice domu handlowego Sinclairs”. Pierwsza nosiła tytuł ,,Pozytywka”.

 

 

 

Mimo, że zaczęłam swoją przygodę z tą serią nie w kolejności chronologicznej, w niczym nie przeszkadzało mi to cieszyć się lekturą tej brytyjskiej autorki.

 

Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku w ówczesnym Londynie. Wyraźnie świat ten dzieli się na bogatych i biednych, dobrze i nieszczęśliwie urodzonych. Samo miasto podzielone jest na różne dzielnice, gdzie jedne słyną z opływających w luksusy budynków, w tym np. tytułowego domu handlowego Sinclairs, jednego z najbardziej ekskluzywnych miejsc spotkań tamtejszej śmietanki.

Po drugiej stronie Londynu z kolei znajduje się biedna, owiana złą sławą dzielnica East Endu.

 

Bohaterami ,,Drogocennej ćmy” są 15-letnia Sophie, Lil oraz dwóch chłopców Billy oraz Joe, znani z poprzedniej części serii. Autorka często w opisach lub wspomnieniach postaci nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w ,,Pozytywce”. Wszystkie jednak są na tyle nakreślone, że czytelnik w żaden sposób nie czuje się zagubiony.

 

Równolegle prowadzona jest narracja z punktu widzenia małej Mei, bardzo nieśmiałej dziewczynki z londyńskiego China Town. To wokół jej rodziny rozegra się najważniejszy wątek ,,Drogocennej ćmy”.

 

 

 

Oczywiście, jak każdy dobry kryminał, i ta seria ma swój czarny charakter. Jest nim tajemnicza postać Barona, która w tej części zostaje zdemaskowana! Czytelnik dowiaduje się, kto stoi za największymi występkami XX-wiecznego Londynu.

 

Bardzo interesująca jest także perspektywa autorki na ówczesny stosunek do kobiet. Każdy rozdział poprzedza fragment z podręcznika lady Diany DeVere ,,Etykieta dla debiutantek: przewodnik po dobrych manierach, obyczajach i obyczajności w towarzystwie”.

 

Przed wieloma dziewczętami z wyższych sfer pojawia się wizja debiutu na scenie lokalnej społeczności. Opiekunki non stop je strofują i napominają, a one same zachowują się jak owieczki, które robią dokładnie to, o co je się prosi. Oprócz tego, zajmują się wyłącznie sukniami i niewinnym ploteczkami.

 

W opozycji stają główne bohaterki ,,Drogocennej ćmy”, które nie dbają o zasady takiego zachowania, które nie idzie w parze z logiką. Są odważne, nie boją się ryzykować, a całą etykietę mają w głębokim poważaniu.

 

To wspaniały przykład pewności siebie bohaterek oraz zalążek pokazania młodym czytelnikom czym jest i jak objawia się feminizm.

 

 

 

Oprócz tego, za każdym razem kiedy patrzę na okładkę tej książki, rozpływam się nad nią w zachwytach. Jest naprawdę piękna. Ma grubą okładkę, a w środku znajdziecie także kilka doskonałych ilustracji Macieja Szymanowicza.

 

Bardzo polecam ,,Drogocenną ćmę. Tajemnice domu handlowego Sinclairs” każdemu czytelnikowi, który skończył 10. rok życia. To wspaniała przygoda, podczas której można zabawić się w prawdziwego detektywa i spróbować wyprzedzić losy bohaterów.

 

Trzeba jednak przyznać, że książka nie jest przewidywalna i trafi w gusta nawet najbardziej zagorzałych fanów kryminałów dla młodzieży.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.facebook.com/wydawcadwukropek/

 

 

Poprzedni wpis
Mały żółty i mały niebieski – recenzja
Następny wpis
Ryjówka przeznaczenia – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja