fbpx

Zebra – recenzja

Zebra – recenzja

Seria: ,,½ +½=∞

Tytuł: ,,Zebra”

Autor: Ifi Ude

Ilustracje: Nežka Šatkov

Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Rok wydania: 2013, 2017

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wydawnictwo Poławiacze Pereł jest autorem serii ½ +½=∞, która łączy pod jednym tytułem książki autorów różnych narodowości. Zasada jest prosta, twórcy są w połowie Polakami lub Polkami, a druga ich połowa związana jest z zupełnie innym krajem i kulturą.

 

Do tej pory w serii ukazały się trzy tytuły: ,,Opowieści spod oliwnego drzewa”, ,,Bahar znaczy Wiosna” oraz ,,Zebra”, i o tej ostatniej chcę Wam opowiedzieć.

 

 

Jej autorką jest Ifi Ude, która urodziła się w Enugu w Nigerii, ale wychowała w Polsce, rodzinnym kraju jej mamy. ,,Zebra” jest jej debiutem literackim.

To ważna książka, która opowiada o bardzo współczesnym problemie – braku tolerancji. Wyobrażam sobie, że młoda Ifi, wychowując się w naszym niezbyt tolerancyjnym kraju, musiała często borykać się z brakiem zrozumienia rówieśników czy nawet dorosłych. Być może nawet tytułowa Zebra jest jej alter ago. O czym jednak jest ta historia?

 

Na mazurskiej łące pasie się stado koni. Para – czarny ogier i biała klacz wkrótce mają poznać swoje źrebię. Kiedy pojawia się na świecie, okazuje się, że nie jest to zwykły młody konik, ale zebra w biało czarne pasy.

 

 

 

Malec posyłany jest do przedszkola, tam spędza czas ze swoimi rówieśnikami. Są beztroscy i szczęśliwi. Kiedy jednak konie dorastają, zaczynają dostrzegać coraz więcej różnic pomiędzy nimi, a zebrą. Nasz główny bohater traci wiarę w siebie. Jest zagubiony i nieszczęśliwy. W takiej sytuacji przychodzą mu z pomocą rodzice, którzy cierpliwie tłumaczą na czym polega jego odmienność.

Dzięki temu Zebra ma dość wiary w siebie, żeby wykazać się wśród przyjaciół heroizmem i uratować ich przed wypadkiem.

 

 

 

To sympatyczna historia o tym, że wszyscy się różnimy, ale każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju. O naszej wartości nie powinien decydować wygląd, ale cechy charakteru i umiejętności.

 

,,Zebra” może być czytana nawet już najmłodszym słuchaczom od 3-ego roku życia. Nauka tolerancji i akceptacji  innych jest bardzo ważna, w perspektywie budowania sprawiedliwej oceny społeczności, która nas otacza.

 

Koniecznie chciałabym także wspomnieć o rewelacyjnych ilustracjach Nežki Šatkov, która swoim stylem, stworzyła niesamowity nastrój tego utworu. Obrazki mają wygaszone kolory, a małe akcenty decydują o dużym ładunku emocjonalnym, zawartym na stronach tej książki.

 

Samo wydanie jest piękne i dobrze pomyślane. Ciekawostka: czy uda Wam się znaleźć tutaj zebrę? 😉

 

 

Polecam tę książkę każdemu rodzicowi, który lubi czytać sympatyczne historie swojemu maluchowi, ale także uczyć go bycia tolerancyjnym wobec innych. Pozwalając innym ludziom różnić się od nas, sprawiamy, że świat jest ciekawszy i bardziej kolorowy 😉

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.polawiaczeperel.com.pl/seria—

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--