Zebra – recenzja

Seria: ,,½ +½=∞

Tytuł: ,,Zebra”

Autor: Ifi Ude

Ilustracje: Nežka Šatkov

Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Rok wydania: 2013, 2017

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wydawnictwo Poławiacze Pereł jest autorem serii ½ +½=∞, która łączy pod jednym tytułem książki autorów różnych narodowości. Zasada jest prosta, twórcy są w połowie Polakami lub Polkami, a druga ich połowa związana jest z zupełnie innym krajem i kulturą.

 

Do tej pory w serii ukazały się trzy tytuły: ,,Opowieści spod oliwnego drzewa”, ,,Bahar znaczy Wiosna” oraz ,,Zebra”, i o tej ostatniej chcę Wam opowiedzieć.

 

 

Jej autorką jest Ifi Ude, która urodziła się w Enugu w Nigerii, ale wychowała w Polsce, rodzinnym kraju jej mamy. ,,Zebra” jest jej debiutem literackim.

To ważna książka, która opowiada o bardzo współczesnym problemie – braku tolerancji. Wyobrażam sobie, że młoda Ifi, wychowując się w naszym niezbyt tolerancyjnym kraju, musiała często borykać się z brakiem zrozumienia rówieśników czy nawet dorosłych. Być może nawet tytułowa Zebra jest jej alter ago. O czym jednak jest ta historia?

 

Na mazurskiej łące pasie się stado koni. Para – czarny ogier i biała klacz wkrótce mają poznać swoje źrebię. Kiedy pojawia się na świecie, okazuje się, że nie jest to zwykły młody konik, ale zebra w biało czarne pasy.

 

 

 

Malec posyłany jest do przedszkola, tam spędza czas ze swoimi rówieśnikami. Są beztroscy i szczęśliwi. Kiedy jednak konie dorastają, zaczynają dostrzegać coraz więcej różnic pomiędzy nimi, a zebrą. Nasz główny bohater traci wiarę w siebie. Jest zagubiony i nieszczęśliwy. W takiej sytuacji przychodzą mu z pomocą rodzice, którzy cierpliwie tłumaczą na czym polega jego odmienność.

Dzięki temu Zebra ma dość wiary w siebie, żeby wykazać się wśród przyjaciół heroizmem i uratować ich przed wypadkiem.

 

 

 

To sympatyczna historia o tym, że wszyscy się różnimy, ale każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju. O naszej wartości nie powinien decydować wygląd, ale cechy charakteru i umiejętności.

 

,,Zebra” może być czytana nawet już najmłodszym słuchaczom od 3-ego roku życia. Nauka tolerancji i akceptacji  innych jest bardzo ważna, w perspektywie budowania sprawiedliwej oceny społeczności, która nas otacza.

 

Koniecznie chciałabym także wspomnieć o rewelacyjnych ilustracjach Nežki Šatkov, która swoim stylem, stworzyła niesamowity nastrój tego utworu. Obrazki mają wygaszone kolory, a małe akcenty decydują o dużym ładunku emocjonalnym, zawartym na stronach tej książki.

 

Samo wydanie jest piękne i dobrze pomyślane. Ciekawostka: czy uda Wam się znaleźć tutaj zebrę? 😉

 

 

Polecam tę książkę każdemu rodzicowi, który lubi czytać sympatyczne historie swojemu maluchowi, ale także uczyć go bycia tolerancyjnym wobec innych. Pozwalając innym ludziom różnić się od nas, sprawiamy, że świat jest ciekawszy i bardziej kolorowy 😉

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.polawiaczeperel.com.pl/seria—

 

 

 

Poprzedni wpis
Misja Feniks – recenzja
Następny wpis
Bordek i Stelka – recenzje
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja