Pytania od czapy – recenzja gry dla pełnoletnich

 

Tytuł: ,,Pytania od czapy”

Autorzy: Franz LeJeune, James Fabian

Tłumaczenie: Agata Różycka, Katarzyna Sarzyńska

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo: Rebel

Czas gry: ok. 30 minut

Liczba graczy: od 3 do 8

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu (dla dorosłych!)

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

   

Recenzja:

Sezon zimowy to najlepszy czas na planszówki! Za oknem prószy śnieg, a wraz z rodziną lub przyjaciółmi można usiąść we wspólnym gronie i przy gorącej herbacie pochylać się nad różnymi grami.

 

,,Pytania od czapy” nie kojarzy się jednak z partyjką szachów rozgrywaną z dziadkami, ale prawdziwą, imprezową grą dla dorosłych! To projekt Franza LeJeune’a oraz Jamesa Fabiana, którzy stworzyli tytuł dla ludzi myślących nieszablonowo! To panowie, którzy wyraźnie sprzeciwiają się odpowiadaniu według klucza – w ich grze wygrywa ten, kto jest najbardziej kreatywny i… pozbawiony hamulców! 

 

 

 

Instrukcja jest krótka i można ją streścić dosłownie w kilku zdaniach. Głównym zadaniem graczy jest tak odpowiadać na zadawane pytania, żeby odpowiedź została uznana za ,,Spoko”, a nie ,,Od czapy”. Choć w rzeczywistości liczy się raczej obstawianie i… dobra zabawa!

 

Pudełko zawiera 120 kart po 3 pytania na każdej, po 1 żetonie, pionku i serduszku w 8 kolorach, 2 kartonowe tuby, plansza i naturalnie instrukcja. 

 

 

 

Jedna osoba – można go nazwać Mistrzem Gry w danej rundzie, ciągnie kartę i wybiera z niej pytanie, na które pozostali udzielają odpowiedzi. W zależności od tego jak spodoba się dana odpowiedź, Mistrz Gry wrzuca do odpowiedniej tuby (z napisem ,,Spoko” lub ,,Od czapy”) serduszko w kolorze gracza. Ostatni odpowiadający wybiera tubę i w zależności jakie serduszka były w środku, ich gracze przesuwają się do przodu na planszy.

 

Największym atutem tej gry nie jest jednak zwycięstwo – to wartość dodana. Dzięki ,,Pytaniom od czapy” można się lepiej poznać, bowiem przygotowane zagadnienia powodują, że nie tylko trzeba naprawdę ruszyć głową, ale dodatkowo zahaczają o niezwykle prywatne sfery życia graczy. 

 

 

 

Na każdej karcie znajdują się trzy pytania z kategorii, które moglibyśmy określić jako dylematy moralne, sprawy łóżkowe, kwestie miłosne, absurdalne koncepcje czy zaradność życiowa. 

 

Jedynym minusem tej gry jest możliwość grania od 3 osób w górę (choć wiem, że dla innych to atut). Ogólnie to tytuł przeznaczony maksymalnie aż dla 8 uczestników, co sprawia, że świetnie nadaje się na większe spotkania lub np. wieczory panieńskie/kawalerskie. 

 

Polecam jako niezobowiązujące i inspirujące zajęcie, które jeszcze lepiej pomoże poznać się z przyjaciółmi! Gra dla osób powyżej 18 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictworebel.pl/games/pytania-od-czapy-1542.html

 

 

Poprzedni wpis
Dwa królestwa i wielkie morze – recenzja książki harmonijkowej
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.34
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja