Tytuł: ,,Wiem lepiej. Taktyczna gra quizowa!”
Autor: Jesper Bülow
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Rebel
Czas gry: ok. 30-45 minut
Liczba graczy: od 2 do bez ograniczeń
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Jak się czujecie w odpowiadaniu na pytania quizowe? Macie ulubioną dziedzinę czy jesteście omnibusami? 😉 A może kręci was rywalizacja i równie wysoko co wiedzę cenicie sobie także strategię?
Ostatnia nowość od Wydawnictwa Rebel to jedna z ulubionych gier Skandynawów, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy! ,,Wiem lepiej”, bo tak brzmi tytuł, to quizowa gra, która wciągnie was bez reszty i zapewni rozrywkę na wiele wieczorów!
3 tysiące pytań pogrupowano w 20 kategorii. Sami będziecie mogli zdecydować, w której z nich czujecie się najlepiej i za którą zgarniecie najwięcej punktów. Mało tego! Istnieje także możliwość utrudnienia rozgrywki rywalom, pod warunkiem, że znacie ich mocne strony!
Pudełko zawiera doskonałej jakości kwadratową planszę, 4 planszetki drużyn, pudełko z zestawami pytań i odpowiedzi, 4 różnokolorowe pionki oraz płytki w białym woreczku. Płytki dzielą się na płytki kategorii, ,,wiem lepiej” oraz zamiany.
Instrukcja jest bardzo krótka, to w zasadzie jedna podwójnie zadrukowana strona. Zasady łapie się więc bardzo szybko i równie szybko można je wytłumaczyć nowym graczom, co jest atutem przy grach zespołowych.
No właśnie, skoro są tylko 4 pionki, czy to znaczy, że gra jest tylko dla 4 osób? Nic bardziej mylnego! W ,,Wiem lepiej” mogą grać 2, 3, 4, 8, 12, a nawet 16 osób!
Najlepiej jednak, żeby była to liczba parzysta (powyżej 4) i podzielna przez ilość drużyn. Ja testowałam tę grę 1:1 i było bardzo emocjonująco!
Pytanie są odpowiednie dla osób od 16 roku życia i są bardzo zróżnicowane. Można trafić na coś niezwykle prostego, a już za chwilę trzeba zmierzyć się z potwornie trudnym zagadnieniem. Zazwyczaj jednak rozgrywka, czyli dotarcie do mety w pierwszej kolejności trwa około 30 minut (choć zazwyczaj później jest powtórka i walka o utraconą dumę…).
Możliwość odpowiadania na pytania przeciwników czy podbieranie im ulubionych kategorii to bardzo ciekawy dodatek w tej grze. Na uznanie zasługuje także możliwość samodzielnego wpływania na punktację (przydzielania sobie 1,2,3 lub 4 punktów, w zależności od ułożenia kafelka na konkretnym polu) oraz mnogość kategorii. Macie szansę sprawdzić się w temacie architektury, człowieka, filmu, geografii, historii, języków, literatury, muzyki, natury, nauki, polityki, potraw i napojów, projektowania, społeczeństwa, sportu, sztuki i teatru, świata biznesu, technologii i gier, telewizji i seriali oraz tradycji i wierzeń.
Szczerze mówiąc to jedna z ładniej wydanych (prezentuje się naprawdę estetycznie, a przy tym widać, że komponenty są wysokiej jakości) i ciekawszych gier, które ostatnio miałam szansę testować. Mając ją w domu niecały tydzień, rozegrałam już kilkanaście rozgrywek i jestem pewna, że to jeszcze nie koniec! Poza tym – zamierzam ją podarować także na najbliższe urodziny, a nawet wesele swoim przyjaciołom!
Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel: