Świat obok świata. Mroczna Baśń – recenzja

Tytuł: Świat obok świata. Mroczna Baśń

Seria: Mroczna Baśń

Autor: Liz Braswell

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wpis o pierwszej książce z serii ,,Mroczna baśń”  był już jakiś czas temu. ,,Dawno, dawno temu… we śnie to alternatywne zakończenie znanej baśni o Śpiącej Królewnie. W nowej wersji jednak z definicji magiczny pocałunek Księcia okazuje się być niewystarczający i potrzeba dużo więcej starań, żeby przywrócić poprzedni porządek.

,,Świat obok świata. Mroczna baśń” jest nawiązaniem do innej, równie znanej historii o Ariel i jej wielkiej miłości do człowieka.

,,Mała syrenka” została napisana przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana po raz pierwszy w 1837 roku. To niezwykle piękna, ale i smutna opowieść o nieszczęśliwej miłości i wielkim poświęceniu. Współczesne wersje ,,Małej syrenki” zmieniają oryginalne zakończenie i łączą Ariel oraz księcia Eryka w kochającą się parę, co odziera pierwotną wersję baśni ze wszystkich jej wartości.

,,Świat obok świata. Mroczna baśń” nie jest jednak ani opowieścią, która kończy się śmiercią syreny, ani bajką, która nie niesie za sobą żadnych wartości. To pomysłowe rozwinięcie historii z kilka istotnymi zmiennymi.

Autorka zadaje czytelnikowi pytanie – co by było, gdyby to Urszula, morska wiedźma, podbiła serce Eryka, wyszła za niego za mąż i została królewną?

Ariel w tej historii jest pozbawioną mowy syreną, za którą ojciec Tryton oddał życia i musiała przejąć jego królewskiego obowiązki. Jest nieszczęśliwa, pozbawiona miłości i żyje z poczuciem winy.

Sprawy na powierzchni wcale nie mają się lepiej. Urszula pod postacią księżniczki Vanessy napawa się władzą nad ludźmi, rozpoczyna wojny i wprowadza w kraju chaos. Większość decyzyjnych osób jest pod działaniem jej czaru, który nie tylko wymazuje pamięć, ale także otępia zmysły.

Kiedy jednak przyjazna mewa dowiaduje się, że Tryton żyje, ale jest uwięziony przez morską wiedźmę, Ariel postanawia działać. Od tego momentu los powoli zaczyna się odmieniać, ale to zasługa tylko i wyłącznie odwagi syreny i jej przyjaciół.

,,Świat obok świata. Mroczna baśń” niesie ze sobą ważne przesłanie i wysuwa też dosyć odważną tezę – gdyby Tryton pozwolił Ariel poznać świat ludzi, młoda syrenka nie udałaby się do groźnej wiedźmy, która – mając swoje uzasadnione powody – nie zamieniłaby jej życia w pasmo udręk.

Autorka prowadzi swoich bohaterów w sposób zaskakująco logiczny. Ich zachowania są uzasadnione, a powody, którymi się kierują mają potwierdzenie we wcześniejszej fabule.

Zarówno ten tytuł, jak i poprzedni z serii ,,Mroczna baśń” jest pisany lekko i czyta się go niezwykle szybko i przyjemnie.

To odwrócenie ról i ciekawa perspektywa zainteresują każdego kto zna tradycyjne baśnie, ale także tych, którzy nie mieli wcześniej z nimi do czynienia.

Polecam dla czytelników od 11-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Swiat-obok-swiata.-Mroczna-basn,14351362,p.html


Poprzedni wpis
Kiedy dorosnę… – recenzja
Następny wpis
Chodź na słówko – recenzja przedpremierowa!
Tags: +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2019, Ariel, baśń, baśnie, Egmont, Egmont Polska, książki dla nastolatek, literatura młodzieżowa, Liz Braswell, Mała Syrenka, Małgorzata Fabianowska, Mroczna Baśń, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, Świat obok świata. Mroczna Baśń, syrena, syreny, Wydawnictwo Egmont

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja