fbpx

Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin

Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin

Tytuł: ,,Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin”

Autor: Adrienne Barman

Ilustracje: Adrienne Barman

Tłumaczenie: Elżbieta Janota

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Dzisiaj pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dlatego stwierdziłam, że to także idealny moment, żeby opowiedzieć sobie o ostatniej, pięknej nowości od Wydawnictwa Dwie Siostry.

 

Choć pierwsza część tytułu ,,Elegantek, trucicielek i innych ziółek. Zwariowany atlas roślin” sugerowałaby raczej, że mamy do czynienia nie z botanicznym albumem, a co najmniej ze spisem intrygujących kobiet związanych z kryminalistyką, to jednak ta książka nie ma nic wspólnego ze światkiem przestępczym. 

 

Jej autorką jest Adrienne Barman, której inna pozycja z tej serii ,,Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” ukazała się także nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w 2013 roku (a ostatnio miała wznowienie).

 

 

 

,,Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin” jest pięknie zilustrowanym spisem rozmaitych roślin, które uszeregowano w nietypowy sposób. Książka składa się z ponad 50 krótkich rozdziałów, które nazwane w dwuznaczny sposób, odnoszą się do charakteru, przeznaczenia bądź miejsca występowania konkretnych gatunków. 

 

Taki atlas to doskonałe źródło wiedzy dla tych czytelników, którzy ogólnie mogą nazywać się miłośnikami przyrody, ale nie mają ściśle sprecyzowanych zainteresowań. Pozycja ta działa bowiem jak swego rodzaju przegląd najbardziej interesujących przykładów ze świata natury, zupełnie nie wgłębiając się jednak w szczegóły. 

 

,,Elegantki, trucicielki i inne ziółka” to w zasadzie album, w którym zobaczymy rysunkowe (często pokazane z przymrużeniem oka) obrazki kwiatów, drzew czy krzewów oraz poznamy ich nazwy. Wyrywkowo pojawiają się poszerzone i wychodzące poza ramy rozdziału ciekawostki. Możemy dowiedzieć się z nich np. o klementynce, która powstała na skutek skrzyżowania mandarynki z chińską pomarańczą, storczyku małpim, który wygląda jak piękne grono wyniosłych mandryli czy możemy poznać zioła, dzięki którym zafarbujemy tkaninę na kolor niebieski, żółty lub pomarańczowy.

 

 

 

W każdym rozdziale czeka jednak na czytelników mnóstwo inspirującej treści! W ,,Prawdziwych gwiazdach” przyjrzymy się tym gatunkom, które zachowują wspaniały, wieloramienny kształt, w ,,Wonnych” zainspirujemy się, co do wyboru nowego, naturalnego zapachu, a z ,,Trucicielek” musimy zapamiętać, które z roślin omijać szerokim łukiem!

Z kolei z rozdziału ,,Wyjątkowe przypadki” dowiemy się, jakie warzywo stanowiło zapłatę dla budowniczych piramid oraz owoce jakie krzewu spożywano w średniowieczu, żeby oprzeć się miłosnym pokusom!  

 

 

 

Ten atlas jest pozycją, z którą można spędzić wiele długich godzin oglądając go i zachwycając się nim. Polecam jednak pójść o krok dalej i inspirując się przykładami z książki, buszować jednocześnie w internecie, w celu bieżącego uzupełniania wiedzy!

 

Przydatny z pewnością okaże się także indeks, znajdujący się na samym końcu książki, który zawiera wszystkie gatunki ujętych w niej roślin.

 

Bardzo  polecam tę pięknie wydaną pozycję wszystkim dzieciom powyżej 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-elegantki_trucicielki_i_inne_ziolka.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment