Zimowy sen – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Przygody Rysia i Krzysia. Zimowy sen
Seria: Przygody Rysia i Krzysia
Autorka: Marta Ostrowska
Ilustracje: Szczepan Atroszko
Wydawnictwo: Fundacja Podróże Bez Granic
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych, co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mało jest dobrej literatury dziecięcej o bohaterach z niepełnosprawnościami – zazwyczaj pojawiają się oni jako postaci drugoplanowe, np. w ,,Emilka Sza. Jak wiele to nic” czy w ujęciu bardziej edukacyjnym ,,Wszystko o różnorodności”.

Tym bardziej chciałabym polecić serię, o której już pisałam na tej stronie. ,,Przygody Rysia i Krzysia” to opowiastki o perypetiach dwóch braci, ale również małe kompendium z wieloma ważnymi informacji na temat osób niepełnosprawnych.

Poprzednie tytuły tego cyklu:

  • ,,Przyjaciel Pirat”,
  • ,,Zabawa na plaży”,
  • ,,Wyprawa rowerowa”.

Ostatnio nakładem Fundacji Podróże Bez Granic ukazała się kolejna książka z serii, w zestawie z kolorowanką oraz grą, przygotowaną w inspiracji popularnym ,,Dobble”. Autorka Marta Ostrowska z ilustratorem Szczepanem Atroszko zabierają nas tym razem w sam środek zimy!

Zanim przejdę do omawiania fabuły, chciałabym dodać, że do końca lutego na stronie rysikrzys.pl obowiązuje promocja przy zakupie zestawu 4 książek. Cała suma zasila działanie Fundacji!

Najnowsza książka ,,Przygody Rysia i Krzysia. Zimowy sen” jest idealną lekturą na czas ferii zimowych. Ryś i Krzyś budzą się rano i szybko dostrzegają, że spadł pierwszy śnieg. Podwórko jest wypełnione bawiącymi się dziećmi i jeden z braci także nie może się doczekać, kiedy wyjdzie na zewnątrz. Ryś niestety nie jest w pełni zachwycony zimą. Porusza się na wózku i dla niego każda zaspa to przeszkoda trudna do pokonania (nawet z pomocą jego psa asystującego Pirata – poznaliśmy go w jednej z książek).

Kiedy jednak wieczorem zasypia w swoim łóżku, ma niezwykły sen. Śni mu się, że wraz z rodziną oraz przyjaciółmi wyruszają w góry. Na miejscu czeka na nich profesjonalny instruktor narciarski, który uczy dzieci jeździć na nartach.

,,Zimowy sen” jest historią o tym, że każdy może uprawiać sporty zimowe! Nie ma znaczenia czy ma się niepełnosprawne nogi czy jest się niewidomym – istnieją sposoby oraz sprzęt, które umożliwiają taką zabawę każdemu, niemal bez wyjątku.

W książce wspomniana zostaje również Paraolimpiada z wyszczególnionymi konkurencjami. Na końcu lektury znajdują się też zadania aktywizujące, które choć nie dotyczą bezpośrednio tematyki książki, pozwolą nieco potrenować spostrzegawczość.

Polecam tę serię dzieciom powyżej 4 roku życia. Pomoże im ona lepiej rozumieć rówieśników z niepełnosprawnościami lub samych siebie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie poświęconej Rysiowi i Krzysiowi: https://www.rysikrzys.pl

Poprzedni wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 4 – recenzja
Następny wpis
Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2 – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, blog książkowy, ferie, Fundacja Podróże Bez Granic, góry, jazda na nartach, książki dla dzieci, książki o niepełnosprawności dla dzieci, Marta Ostrowska, narty, niepełnosprawność, Przygody Rysia i Krzysia, Przygody Rysia i Krzysia. Zimowy sen, recenzent książek, recenzje książek, śnieg, Szczepan Atroszko, zima

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja