fbpx

Baśnie braci Grimm

Baśnie braci Grimm

 

Tytuł: ,,Baśnie braci Grimm”

Autorzy: bracia Grimm

Ilustracje: Anna Láng

Tłumaczenie: Michał Goreń

Wydawnictwo: Olesiejuk

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

 

 

Recenzja:

Prawdopodobnie współczesna definicja baśni nie byłaby tym samym, gdyby nie wkład w ten gatunek literacki dwóch braci pochodzących z Niemiec.

Ich zbiór wymienia się wśród 5 najbardziej popularnych na świecie. Zajmują miejsce tuż obok baśni ,,Tysiąca i jednej nocy”, indyjskiej ,,Pańćatantry”, baśni H.Ch. Andersena oraz zebranych bajek Ch. Perraulta.

 

Mowa oczywiście o braciach Grimm, a konkretnie o Wilhelmie Karlu Grimmie oraz młodszym Jacobie Karlu Grimmie. Oprócz ich zamiłowania do starych podań ludowych, bo to właśnie na nich opierali swoje bajki, byli przede wszystkim uczonymi. Obaj należeli do Akademii Nauk w Belinie, gdzie poświęcali się pracy m.in. nad ,,Słownikiem niemieckim”.

 

W ich tradycyjnych baśniach charakterystyczne było okrucieństwo, którego pochodzenie tłumaczy się przeznaczeniem opowieści. Pierwotnie te bajki opowiadane były dorosłym, nie dzieciom. Miały pełnić swego rodzaju rolę przestrogi i ukierunkować słuchaczy na drogę właściwego postępowania. W baśniach zawsze dobro zwycięża ze złem.

 

,,Baśnie braci Grimm” wydawnictwa Olesiejuk są jednak bajkami zredagowanymi pod kątem ich odbioru przez najmłodszych. Z powodzeniem można je czytać maluchom, nie obawiając się, że zszokuje je treść. Mimo zmian, zachowują one jednak pierwotną naukę moralności i dzięki temu, w dalszym ciągu pozostaję bardzo wartościowe.

 

 

 

 

To wydanie zostało także wzbogacone o piękne ilustracje Anny Láng, artystki węgierskiego pochodzenia, obecnie mieszkającej i tworzącej we Włoszech.

Stworzyła ona nostalgiczne i subtelne ilustracje do 6 bajek ujętych w książce.

 

,,Baśnie braci Grimm” zawierają opowieści o Królewnie Śnieżce, dzielnym krawczyku,  Roszpunce, Jasiu i Małgosi, muzykantach z Bremy oraz o trzech prządkach.  Książka została wydana w grubej oprawie z dodatkową, papierową okładką. Pięknie się prezentuje i będzie trafionym prezentem dla miłośnika klasycznych baśni.

 

 

 

 

Polecam ją dla dzieci powyżej 5. lat.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/575118/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--