Tajemnica zamku – recenzja premierowa!

Tytuł: Tajemnica zamku

Autor: Martin Widmark

Ilustracje:  Helena Willis

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Biuro Detektywistyczne Lessego i Mai” jest znowu otwarte! To już 25-ty tom klasycznej części. Wydano również kilka książek poza fabułami z głównej serii. Ostatnio pisałam np. o ,,Teatrze z Lassem i Mają”, gdzie fani mogli znaleźć m.in. kilka scenariuszy teatralnych opartych o perypetie ulubionych bohaterów. Jeśli jesteście jej ciekawi, zerknijcie tutaj do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/04/09/teatr-z-lassem-i-maja-recenzja-przedpremierowa/

Czasami jest tak, że sprawy same znajdują detektywów. Tak było w przypadku ,,Tajemnicy zamku”. Lassego i Maję nikt nie poprosił o pomoc. Sami znaleźli się w centrum wielkiego przekrętu!

Książka rozpoczyna się, jak i jej poprzedniczki, mapą okolicy oraz portretami występujących bohaterów. Tym razem początkiem nowej przygody jest ogłoszenie umieszczone w miejscowej gazecie. Z jego treści można dowiedzieć się o Ekskluzywnej degustacji czekolady na zamku.

Wiele mieszkańców Valleby zdecydowało się wziąć udział w tym wydarzeniu. Wśród gości pana hrabiego, który jest inicjatorem tego przedsięwzięcia, znaleźli się także Lasse oraz Maja.

Degustacja odbywa się w wystawnej posiadłości. Wiele osób, w tym właściciele sklepu jubilerskiego, komisarz, szefowa muzeum czy pastor są bardzo podekscytowani warunkami w których mieszka hrabia. Kiedy zostają poczęstowani kawałkami czekolady, wpadają w zachwyt.

Tylko Maja oraz Lasse wydają się nie być do końca przekonani o fenomenie smaku. Przypomina to nieco sytuację ze znanej baśni Hansa Christiana Andersena ,,Nowe szaty Cesarza”, w której również tylko dzieci nie poddały się ogólnej manipulacji.

Detektywi dość szybko orientują się, co właśnie kroi się w zamku. Sprytny hrabia z pomocą służącego zamierzał pozbawić ludzi oszczędności życia i wzbogacić się na ich nieszczęściu. Na szczęście zostaje zdemaskowany i w ostatnim momencie przed ucieczką, udaje się udaremnić jego plan.

,,Tajemnica zamku” ma dokładnie te elementy, jakie powinna mieć dobra powieść detektywistyczna. Jest tajemnica, czarny charakter oraz dwójka sprawnych bohaterów, którzy trop po tropie rozwiązują zagadki i potrafią ustrzec dobrych ludzi przed złem.

Książka niesie także bardzo ważne przesłanie. Nie należy być zbyt ufnym, a pieniądze dużo łatwiej zdobyć pracując, niż powierzając je osobie, które obiecuje szybkie zostanie milionerem!

Seria ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” ma jeszcze kilka atutów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim historia została opowiedziana za pomocą dużej czcionki. Tekst jest ciekawie sformatowany i zachęca osoby dopiero uczące się czytać, do odkrywania tej fabuły samodzielnie.

,,Tajemnicę zamku” oraz pozostałe książki o dwójce detektywów polecam dla dzieci od 6-ego roku życia!

Link do strony wydawnictwa:http://www.zakamarki.pl/produkt/tajemnica-zamku/


Poprzedni wpis
Baśnie braci Grimm
Następny wpis
Moja supermoc – recenzja
Tags: +6, +7, +8, +9, 2018, Barbara Gawryluk, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, czekolada, detektywi, Helena Willis, książka dla dzieci, literatura dziecięca, Martin Widmark, nowość, powieść detektywistyczna dla dzieci, premiera, recenzja, recenzje książek dla dzieci, Tajemnica zamku, Valleby, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki, zapowiedź, zapowiedź książkowa

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja