Ratujmy naszą planetę. Lasy – recenzja

Tytuł: Ratujmy naszą planetę. Lasy

Tekst: Jess French

Ilustracje: Alexander Mostov

Tłumaczenie: Maria Nowak

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Dobrze pamiętam ze szkoły, kiedy na lekcjach historii nauczyciele często powtarzali, że dawniej Polska – a raczej ziemie, którymi kiedyś była, pokrywały gęste bory. Z czasem ludzie z coraz większą zawziętością zaczęli wycinać drzewa. Potrzebowali pól pod uprawę, zakładali wioski, miasta i budowali drogi. 

Tak zmieniał i ciągle zmienia się świat. Lasów z każdym rokiem jest coraz mniej, dlatego książki takie jak ta, są niezwykle potrzebne.

 

Nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się ostatnio pozycja ,,Ratujmy naszą planetę. Lasy” autorki Jess French z ilustracjami Alexander Mostov. To uświadamiająca, popularnonaukowa lektura, która pokazuje jak wiele zależy od postawy ludzi, ich wyborów oraz działań. 

Książkę wydrukowano na papierze z odpowiedzialnych źródeł.

 

 

 

Nie da się nie zauważyć, że ostatnio częściej w księgarniach można dostrzec książki dla dzieci niemal bijące na alarm. Ich zadaniem jest zwracać uwagę na kwestie ekologiczne oraz pokazywać drogę, którą można podążyć, żeby świat służył nam jeszcze długie lata.

 

Książka ,,Lasy” została podzielona na pięć rozdziałów. Przeczytamy w nich o różnych rodzajach lasów właśnie (równikowych, tajdze, liściastych strefy umiarkowanej). Dowiemy się skąd na przykład pozyskuje się najwięcej drewna na papier, ramy okienne czy deski podłogowe. Poznamy żyjące tam zwierzęta. 

Mimo, że lasy te różnią się bardzo od siebie, mają wspólny problem – wylesienie.

 

Na niektórych rozkładówkach pokazano mapki, na których widać jak bardzo zmienia się powierzchnia zielona z biegiem lat. Autorzy tłumaczą skąd bierze się ta potrzeba wycinania drzew. Krok po kroku prowadzą nas po skomplikowanych meandrach codzienności, jasno wykładając, dlaczego tak ważnym jest przestrzeganie pewnych zasad.

Dzielą działania, które mogą zapobiec katastrofie na te, których podejmują się naukowcy, jak i te, w które możemy zaangażować się samodzielnie. Rozdział piąty w całości poświęcony jest naszym nawykom (złym i dobrym) oraz wyborom zakupowym. 

 

 

 

,,Lasy” to naprawdę sumiennie przygotowana książka, która dzięki temu, że jest bogato ilustrowana i napisana bardzo lekkim, przyjacielskim językiem, może dotrzeć do dzieci oraz uświadomić je jak ważne są i będą ich decyzje dla całej planety.

 

To jedna z tych książek, która obowiązkowo powinna być omawiana w szkołach na lekcjach przyrody. Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/ratujmy-nasza-planete-lasy-18172.html

 

 

Poprzedni wpis
Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami – recenzja
Następny wpis
Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę – recenzja książki 3D
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2021, Alexander Mostov, blog książkowy, ekologia, ekologiczne książki dla dzieci, Jess French, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, lasy, Maria Nowak, Ratujmy naszą planetę. Lasy, recenzent książek, recenzje książek, środowisko, uświadamiające książki, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Zielona Sowa, wylesianie, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja