fbpx

Kto spełnia marzenia w lesie – recenzja

Kto spełnia marzenia w lesie – recenzja

Tytuł: ,,Kto spełnia marzenia w lesie”

Autor: Dora Rosłońska

Ilustracje: Anna Kucharska

Wydawnictwo: Oto Książka

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

W gwiezdną moc spełniania życzeń wierzy wielu z nas. Autorzy książek chętnie sięgają po to wyobrażenie i w swoich opowieściach, ofiarowują bohaterom możliwość odmienienia ich losu.

 

,,Kto spełnia marzenia w lesie” to książka Dory Rosłońskiej, w której pełne trosk życie zwierząt, zmienia się za sprawą niezwykłego gościa, który pojawia się w lesie.

Magiczne Drzewo Spełnionych Marzeń już w samej nazwie zawiera obietnicę szczęścia i rozwiania problemów.

 

 

 

Bohaterami i równocześnie tymi, którzy odpowiedzieli na podświadome zaproszenie niezwykłego gościa, jest 7 zwierząt: borsuk, zając, lis, jeż, mysz, wilczyca i jeleń.

Każde z nich ma jakieś zmartwienie, które z czasem udaje się pożegnać.

 

Cała książka składa się z 9 rozdziałów, będących w większości indywidualnymi opowiadaniami, które łączy jeden wspólny mianownik – magiczna gwiazdka spełniająca życzenia. W rzeczywistości jednak jest to tylko symbol. Mogłaby ona być czymkolwiek, ponieważ pewność siebie i odwagę zwierzęta miały już ukryte w sobie. Gwiazda była tylko impulsem, który pomógł im zacząć działać i podejmować decyzje oraz sprawić, że lepiej uświadomiły sobie one swoje strapienia i mogły się z nimi uporać.

 

,,Kto spełnia marzenia w lesie” pisana jest poetyckim językiem. Przypomina nieco bardziej złożoną baśń, która ma swój początek i zakończenie, a w środku wiele elementów, które razem tworzą zgrabną całość.

 

Za sprawą zwierzęcych bohaterów, autorka porusza takie istotne zagadnienia, jak brak wiary we własne możliwości, wstyd przed publicznymi wystąpieniami, kłótnia z rodzeństwem, równowaga w życiu i na równi dbanie o obowiązki, jak i przyjemności czy zmiana swoich nawyków, nawet jeżeli inni uważają, że są sprzeczne z logiką.

 

 

 

 

Pojawiają się tutaj także kwestie, które może bezpośrednio nie dotyczą najmłodszych (jak niemożność posiadania dzieci), ale które pomagają w pewien sposób kształtować empatię i spojrzenie na świat dorosłych z nieco innej perspektywy.

 

Jedyne co mogłoby być w tej pozycji lepsze to jej papierowe wydanie. Mam wrażenie, że niestety nie poświęcono temu zbyt wiele uwagi, a szkoda, bo ,,Kto spełnia marzenia w lesie” mogłaby być piękną ozdobą półki. Szczególnie, że wzbogacają ją ilustracje Anny Kucharskiej.

 

Każdy rozdział poprzedza obrazek, który łączy się z tekstem także ze względu na swoją poetycką wymowę.

 

Polecam tę lekturę dzieciom powyżej 6. roku życia.

 

Link do strony autorki: http://doraroslonska.com/

Link do strony wydawnictwa: http://otoksiazka.com/index.php/produkt/spelnia-zyczenia-lesie-dora-roslonska/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--