fbpx

Wyprawa po smoki – recenzja

Wyprawa po smoki – recenzja

Tytuł: Wyprawa po smoki. Dołącz do misji i ocal najbardziej niezwykłego smoka na świecie

Autor: Emma Roberts

Ilustracje: Tomislav Tomić

Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska

Wydawnictwo: Znak emotikon

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Smoki. Każdy, kto odwiedza moją stronę częściej niż raz do roku pewnie wie, że do smoków czuję wyjątkową słabość. Nie jestem w stanie przejść obojętnie, choć obok jednej książki, która nawiązuje do ich tematyki (nie wszystkie zdążyłam jeszcze opisać, ale część kolekcji możecie znaleźć tutaj: https://bajkochlonka.pl/?s=smok). 

 

Kiedy tylko usłyszałam więc, że Wydawnictwo Znak emotikon zapowiada książkę o bardzo obiecującym tytule: ,,Wyprawa po smoki. Dołącz do misji i ocal najbardziej niezwykłego smoka na świecie”, sami możecie się domyślić jak bardzo byłam podekscytowana! 

 

To wielkoformatowa lektura, z zachwycającymi ilustracjami Tomislava Tomicia, z płócienną okładką oraz złotą folią UV także wewnątrz książki! 

 

 

 

Przeczytawszy blurb na stronie Wydawnictwa, miałam wrażenie, że będzie to pozycja aktywnościowa dla nieco starszych dzieci (około 9+). Z wiekiem się nie pomyliłam, ale nie do końca lektura okazała się być wymagającą od czytelnika jakiejś bardziej zaangażowanej interakcji.

 

Godny uwagi jest w niej podział względem różnych kontynentów. Wraz ze Smoczą Strażniczką Curatorią Draconis przemierzamy Ziemię na pokładzie Smoczej Arki. Odwiedzamy różne zakątki, stawiając sobie za cel odnalezienie mitycznego Niebiańskiego Smoka. W każdym z kontynentów otrzymujemy jakąś wskazówkę, która ma nas przybliżyć do miejsca przeznaczenia. 

 

 

 

Bardzo podoba mi się jak autorka wplotła w fabułę także fakty historyczne oraz geograficzne. Młodsi czytelnicy z pewnością będą mieć niezłe wyzwanie w odróżnianiu tego, co jest fikcją od tego, co może być prawdziwe.

 

Jedynym wyjątkiem jest sama Smocza Arka, której przekrój został nam zaprezentowany na jednej z rozkładówek. W tym przypadku nawet najbardziej ufny odbiorca nie będzie w stanie uwierzyć, że coś takiego miałoby prawo kiedykolwiek istnieć. 

 

 

 

 

,,Wyprawa po smoki” choć jest książką niewątpliwie piękną (pewnie najpiękniejszą o smokach, jaka została wydana), to jednak czy to ze względu na niezbyt fortunne tłumaczenie czy sam oryginalny tekst, któremu mogło zabraknąć nieco polotu, okazuje się, że nie jest to pozycja wybitna (i piszę o tym z prawdziwie bolącym sercem).

 

Mimo to uważam, że każdy smoczy fan powinien tę książkę mieć w swoich zbiorach. Przeczyta w niej o niezwykłych wężach morskich zamieszkujących Rów Mariański, lubujących się w minusowych temperaturach lodowych smokach czy bliskich nam ze względu na szerokość geograficzną leśnych wywernach. 

 

Doskonała na prezent. Książkę w dobrej cenie można kupić tutaj: KLIK

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment