Smoki – recenzja

Tytuł: ,,Smoki”

Autor: Tamara MacFarlane

Ilustracje: Alessandra Fusi

Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak

Wydawnictwo: Dragon

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nie wiem czy jest coś w świecie fantastyki, co darzę większą sympatią niż… smoki! Ich owiane tajemnicą pochodzenie, wielki wpływ na ludzi i wyjątkowe umiejętności zawsze sprawiały, że mogłam o nich czytać bez końca. 

 

Kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Dragon (nazwa zobowiązuje!) zapowiada książkę o tytule ,,Smoki” już wiedziałam, że przepadłam z kretesem. A kiedy chwilę później zobaczyłam jej wnętrze – tylko się upewniłam, że jest to lektura dla wszystkich miłośników tych mistycznych zwierząt.

 

 

 

Wcale jednak nie było oczywistym, że ,,Smoki” okażą się takim przebojem. Niestety wiele książek tego typu, czyli różnego rodzaju bestiariusze często wyglądają jak kadry z podrzędnej gry z początku 2000 roku. Wygenerowane w nich wizerunki smoków przypominają tego sławetnego z polskiej, filmowej realizacji ,,Wiedźmina”. 

 

,,Smoki” autorstwa Tamary MacFarlane z ilustracjami Alessandry Fusi to wielobarwny świat, pełen estetycznych wizerunków smoczych przedstawicieli. Co więcej, książka podchodzi do tematu bardzo poważnie. Rozsądnie poukładano smoki według ich miejsc pochodzenia. Początkowo mamy cały wachlarz rozmaitych latających gadów z Azji, z podziałem na kraje oraz z uwzględnieniem rozmaitych legend i podań. Przeważnie jednak przedstawiana jest sylwetka smoka wraz z jego wyjątkowymi umiejętnościami oraz najbardziej istotnymi cechami.

 

Kolejno autorka prowadzi nas przez opowieści smoków europejskich, aż wreszcie poznajemy ich smoczych kuzynów z rozmaitych części świata. Przyznam szczerze, że choć nie narzekam na swoją znajomość smokologii, to jednak ta książka w wielu momentach mnie zawstydziła! 

 

Czuję, że po lekturze ,,Smoków” wiem więcej i nie jest to wiedza wyssana z palca. Książka bazuje przede wszystkim na legendach rozmaitych krajów, a nie opiera się na jakimś jednym książkowym uniwersum – co też uważam za jej ogromny atut.

Poza tym oferuje młodszym czytelnikom zabawę we własne kreowanie smoków, dostarcza ciekawostek na temat smoczych jaj czy ich zamiłowania do kamieni szlachetnych. 

 

 

 

,,Smoki” jest więc książką pod wieloma względami niezwykle uniwersalną, która ucieszy zarówno 8 jak i 16-latka. Dodatkowym atutem będzie ładne wydanie, tytuł uszlachetniony złotą folią oraz twarda oprawa. 

 

Dajcie się porwać do tego niezwykłego świata smoków – dobra przygoda gwarantowana! 

Link do strony Wydawnictwa: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/1750

A na dowód, że prawdziwy ze mnie smoczy miłośnik – lista zrecenzowanych pozycji o smokach: https://bajkochlonka.pl/?s=smoki

 

 

Poprzedni wpis
Figlarne słówka – recenzja
Następny wpis
Cyferkowa książka – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja