Zagadki detektywistyczne. Nauka – recenzja

Tytuł: Zagadki detektywistyczne. Nauka

Autor: Ana Gallo

Ilustracje: Victor Escandell

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

,,Zagadki detektywistyczne” są ambitną, aktywnościową serią książek dla dzieci, która oferuje czytelnikom dwa w jednym, czyli wiedzę w przystępnej formie oraz elementy zabawy. 

Szczerze mówiąc trafiłam na nią przy okazji ostatniej premiery – ,,Zagadki detektywistyczne. Nauka”, ale od razu wyjątkowo przypadła mi gustu. Jak się jednak okazało, z autorką tej serii, Aną Gallo, miałam styczność już wcześniej. ,,Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” to także część omawianego cyklu. Książkę wydano jednak w nieco inny sposób i skupiono się w niej przede wszystkim na dostarczaniu emocji, dlatego nie skojarzyłam jej natychmiast z tym najnowszym tytułem.

👻 Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem – recenzja

,,Zagadki detektywistyczne. Nauka” to tom poświęcony zagadnieniom ze świata fizyki, geografii, optyki, zoologii, chemii, geologii, astronomii, meteorologii oraz biologii. Książka wyposażona została także w arcyciekawe propozycje doświadczeń naukowych, które bezpiecznie można przeprowadzać w domowym otoczeniu. Nie musicie się także martwić stopniem skomplikowania powyższych tematów (choć niektóre brzmią bardzo stanowczo!). Dla ułatwienia zagadki zostały podzielone według poziomu trudności. Młodsi czytelnicy mogą zaglądać do tych łatwiejszych, a poprosić o pomoc starszych przy rozwiązywaniu tych bardziej złożonych. 

Autorka książki zachęca do utworzenia drużyn lub przystąpienia do zadania samodzielnie. Za każdą poprawnie rozpracowaną zagadkę na czytelników czekają zwycięskie punkty. Jeżeli gra toczy się pomiędzy większą ilością osób, można więc później łatwo porównać swoje wyniki. 

W rzeczywistości w ,,Zagadkach detektywistycznych. Nauka” chodzi przede wszystkim o naukę dedukcyjnego myślenia, wyciągania wniosków, korzystania z posiadanej już wiedzy oraz analitycznego myślenia. Książka została przygotowana w ten sposób, że każda rozkładówka to nowa zagadka. Odpowiedź na zadane w treści pytanie, poprzedzone odpowiednią historią i poszlakami, kryje się pod klapką. Do momentu, kiedy nie znamy prawidłowego rozwiązania, nie powinniśmy pod nią zaglądać.

Same mini-historyjki są bardzo interesujące. Autorka postarała się, żeby nie tylko wpleść w nie elementy nauki, ale także żeby na poziomie fabularnym były one ciekawe dla czytelników. Dzięki temu wiedzę zdobywa się trochę przypadkiem, co jest ogromnym atutem tej pozycji!

Kolejną zaletą jest ograniczona paleta barw. Przewaga jednego koloru – innego na każdej rozkładówce pozwala lepiej się skupić i sprawia, że całość jest bardziej przejrzysta. Poza tym pozycja aktywnościowa tego typu, która może być wykorzystywana do odkrywania przez wielu czytelników, jest dużym plusem! Sprawdzi się jako lektura do pracy w szkole, na warsztatach lub koloniach z dziećmi. 

Bardzo polecam tę książkę wszystkim powyżej 8 roku życia!

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/zagadki-detektywistyczne-nauka

 


Poprzedni wpis
Dobre Miastko. Warzywa z podróży – recenzja
Następny wpis
Oczy Michaliny – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2021, Ana Gallo, blog książkowy, Debit, Karolina Jaszecka, książka aktywnościowa, książka na prezent, książki dla dzieci, książki z okienkami, książki z zagadkami, nauka, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Victor Escandell, Wydawnictwo Debit, zagadki, Zagadki detektywistyczne, Zagadki detektywistyczne. Nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja