Co zrobi Frania? Współpraca – recenzja

Tytuł: Co zrobi Frania? Współpraca
Autorka: Barbara Supeł
Ilustracje: Agata Dobkowska
Wydawnictwo: Słowne
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Poznajcie Franię – bohaterkę zupełnie nowej serii książek dla przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Barbara Supeł, autorka takich pozycji jak ,,Kapitan Kiwi”, ,,Inspektor Kiwi” czy ,,Szeptanka o krasnoludkach” stworzyła nowy cykl interaktywnych opowieści specjalnie dla Wydawnictwa Słowne Młode.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO WSPÓŁPRACY?

,,Co zrobi Frania? Współpraca” jest pierwszą częścią książki, którą tworzą trzy indywidualne opowiadania oraz rozdział ,,Porady Frani”. Tematem zbiorczym jest oczywiście zawarta już w tytule – współpraca.

Główna bohaterka Frania przekonuje się jak ważna jest umiejętność dogadywania się z innymi, działania w grupie, bycia empatycznym oraz chodzenia na kompromisy.

CO BYŚ ZROBIŁA/ZROBIŁ?

W pierwszym rozdziale dziewczynka buduje ze swoim bratem Rysiem bazę z krzeseł i koców. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki Frania chce przykryć całość puchatym materiałem. Okazuje się, że nie jest to takie proste – szczególnie kiedy koc spada oraz plącze się.

Po wstępie tego opowiadania, następuje część ,,I jak myślicie – co zrobiłam?”, w której autorka proponuje kilka alternatywnych kontynuacji historii. W tych wersjach bardzo ciekawie została pokazana emocjonalność oraz szczerość dzieci. Jednocześnie, ujęte są w nich takie zachowania, które powinny być powielane.

Narrator każdorazowo pyta także czytelników jak oni sami zachowaliby się w takiej sytuacji. Później następuje zakończenie historii.

KLUCZ DO WSPÓŁPRACY

Kolejne opowiadanie dotyczy bałaganu na biurku oraz przerwania własnej aktywności na rzecz innych (w tym przypadku na rzecz obiadu). Trzecia historia to z kolei opis pomysłu Frani na wyjątkowy prezent dla mamy. Rzecz w tym, że pod ten pomysł chcieli podpiąć się również… tata oraz rodzeństwo dziewczynki.

Jestem pod wrażeniem jak w ,,Co zrobi Frania?” udaje się oddać autorce emocje małej bohaterki. Dzięki prostym, ale trafiającym w sedno opisom, wszyscy czytelnicy szybko utożsamiają się z tytułową Franią. Co więcej, uczą się na czym polega współpraca oraz jakie korzyści może przynieść działanie razem.

Element aktywnościowy dodatkowo skupia ich uwagę i pozwala samodzielnie zastanowić się nad konsekwencjami decyzji dziewczynki.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

,,Co zrobi Frania? Współpraca” to początek naprawdę obiecującej serii dla najmłodszych z uroczymi, kolorowymi ilustracjami. Polecam ją wszystkim dzieciom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/


Poprzedni wpis
Niesamowite podróże Axela – recenzja
Następny wpis
Lisy nie kłamią – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja