fbpx

Jak być prawdziwym mężczyzną – recenzja

Jak być prawdziwym mężczyzną – recenzja

Tytuł: Jak być prawdziwym mężczyzną

Autor: Scott Stuart

Ilustracje: Scott Stuart

Tłumaczenie: Michał Rusinek

Wydawnictwo: Znak emotikon

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jakiś czas temu opowiadałam o ,,Mój cień jest różowy – bardzo ważnej książce, która uczy samoakceptacji i przełamuje stereotypy. Dzisiaj kolejna, równie znacząca pozycja tego samego autora Scotta Stuarta w tłumaczeniu Michała Rusinka.

 

 

,,Jak być prawdziwym mężczyzną” nie będzie opowiastką powielającą wyświechtane frazesy w stylu: chłopaki nie płaczą, różowy jest dla dziewczyn, a samochodami mogą interesować się tylko mężczyźni. 

 

Autor książki stara się udowodnić, że to, w jaki sposób kulturowo jeszcze niektórzy postrzegają płeć męską jest dla wielu chłopaków bardzo krzywdzące (a przede wszystkim mija się z prawdą). Musimy pamiętać, że czasy, w których rola mężczyzn ograniczała się do obrony wiosek, walki z dzikimi zwierzętami i zdobywania pożywienia w pojedynkach na śmierć i życie… dawno już minęły. Wiele osób ciągle jednak mentalnie trwa w tamtych czasach uznając, że każde odstępstwo od chłopaka-nieustraszonego-siłacza jest jakimś defektem.

 

Rymowany tekst ,,Jak być prawdziwym mężczyzną” namawia czytelników, żeby wybrali własną drogę na bycie taką osobą, z którą po prostu będą żyć pogodzeni i szczęśliwi.

 

 

Jedyne o czym trzeba pamiętać to tylko kilka ważnych aspektów, które w żaden sposób nie są determinowane przez płeć, ale po prostu – przez moralność i chęć zostania dobrym człowiekiem. Narrator podkreśla, że zawsze warto bronić swoich wartości, ale jednocześnie być empatycznym i otwartym na innych. Należy pamiętać o pomaganiu, okazywaniu emocji, umiejętności powiedzenia przepraszam czy pogodzenia się z porażką.

 

Przede wszystkim jednak nie warto przejmować się opiniami postronnych osób, szczególnie jeżeli zakotwiczone są właśnie w takim staromodnym postrzeganiu siebie przez pryzmat mięśni czy nawet agresywnych postaw.

 

 

 

Lekturze towarzyszą kolorowe, pełnostronicowe ilustracje, na których nie tylko mali chłopcy, ale także dorośli mężczyźni przełamują rozmaite stereotypy. Na jednym z obrazków widzimy tatę opiekującego się swoim dzieckiem, brodatego mężczyznę, który wystraszył się pająka czy prezentującego się w spódniczce tutu. 

 

,,Jak być prawdziwym mężczyzną” to książka niezwykle potrzebna, momentami nawet wzruszająca, która może zmienić świat na lepsze. Ja jestem zachwycona jej przesłaniem i realizacją. Uważam, że każdy przedszkolak powinien z rodzicem czy opiekunem choć raz ją przeczytać.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-byc-prawdziwym-mezczyzna-stuart-scott-190716?query=jak%20być

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment