Jak być prawdziwym mężczyzną – recenzja

Tytuł: Jak być prawdziwym mężczyzną

Autor: Scott Stuart

Ilustracje: Scott Stuart

Tłumaczenie: Michał Rusinek

Wydawnictwo: Znak emotikon

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Jakiś czas temu opowiadałam o ,,Mój cień jest różowy – bardzo ważnej książce, która uczy samoakceptacji i przełamuje stereotypy. Dzisiaj kolejna, równie znacząca pozycja tego samego autora Scotta Stuarta w tłumaczeniu Michała Rusinka.

 

 

,,Jak być prawdziwym mężczyzną” nie będzie opowiastką powielającą wyświechtane frazesy w stylu: chłopaki nie płaczą, różowy jest dla dziewczyn, a samochodami mogą interesować się tylko mężczyźni. 

 

Autor książki stara się udowodnić, że to, w jaki sposób kulturowo jeszcze niektórzy postrzegają płeć męską jest dla wielu chłopaków bardzo krzywdzące (a przede wszystkim mija się z prawdą). Musimy pamiętać, że czasy, w których rola mężczyzn ograniczała się do obrony wiosek, walki z dzikimi zwierzętami i zdobywania pożywienia w pojedynkach na śmierć i życie… dawno już minęły. Wiele osób ciągle jednak mentalnie trwa w tamtych czasach uznając, że każde odstępstwo od chłopaka-nieustraszonego-siłacza jest jakimś defektem.

 

Rymowany tekst ,,Jak być prawdziwym mężczyzną” namawia czytelników, żeby wybrali własną drogę na bycie taką osobą, z którą po prostu będą żyć pogodzeni i szczęśliwi.

 

 

Jedyne o czym trzeba pamiętać to tylko kilka ważnych aspektów, które w żaden sposób nie są determinowane przez płeć, ale po prostu – przez moralność i chęć zostania dobrym człowiekiem. Narrator podkreśla, że zawsze warto bronić swoich wartości, ale jednocześnie być empatycznym i otwartym na innych. Należy pamiętać o pomaganiu, okazywaniu emocji, umiejętności powiedzenia przepraszam czy pogodzenia się z porażką.

 

Przede wszystkim jednak nie warto przejmować się opiniami postronnych osób, szczególnie jeżeli zakotwiczone są właśnie w takim staromodnym postrzeganiu siebie przez pryzmat mięśni czy nawet agresywnych postaw.

 

 

 

Lekturze towarzyszą kolorowe, pełnostronicowe ilustracje, na których nie tylko mali chłopcy, ale także dorośli mężczyźni przełamują rozmaite stereotypy. Na jednym z obrazków widzimy tatę opiekującego się swoim dzieckiem, brodatego mężczyznę, który wystraszył się pająka czy prezentującego się w spódniczce tutu. 

 

,,Jak być prawdziwym mężczyzną” to książka niezwykle potrzebna, momentami nawet wzruszająca, która może zmienić świat na lepsze. Ja jestem zachwycona jej przesłaniem i realizacją. Uważam, że każdy przedszkolak powinien z rodzicem czy opiekunem choć raz ją przeczytać.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-byc-prawdziwym-mezczyzna-stuart-scott-190716?query=jak%20być

 

 

Poprzedni wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 2 – recenzja
Następny wpis
Ich troje. Przygoda w chmurach – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, akceptacja, blog książkowy, chłopaki nie płaczą, empatia, Jak być prawdziwym mężczyzną, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, literatura dziecięca, mężczyzna, Michał Rusinek, recenzent książek, recenzje książek, samoakceptacja, Scott Stuart, stereotypy, wrażliwość, Wydawnictwo Znak Emotikon, Znak emotikon

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja