Top 15 książek dla dzieci na Dzień Ojca – wspólne czytanie z Tatą

Dzień Ojca obchodzimy raz w roku – oficjalnie. Na szczęście powodów do wspólnego świętowania jest zawsze dużo więcej. Potraktujmy jednak ten 23 czerwca jako pretekst, aby zrobić coś wyjątkowego. Żeby podarować tacie niewielką rzecz, która może jeszcze bardziej zacieśnić więź między nim a dzieckiem… czyli książkę.

Dzień Ojca nie powinien być tylko czasem do wręczenia prezentów, ale przede wszystkim sposobnością spędzenia miłych chwil i kreowania wspomnień, które pozostaną na lata. To święto jest doskonałym momentem, by podkreślić rolę ojców w życiu rodziny i wyrazić wdzięczność za ich nieustanne wsparcie, miłość czy też opiekę.

Jak świętować Dzień Ojca? Literackie pomysły na wspólne spędzanie czasu

Literatura dziecięca oferuje mnóstwo możliwości, by uczcić to święto w sposób kreatywny i pełen ciepła. Wspólne czytanie książek nie tylko zbliża, ale także buduje silne więzi emocjonalne. Przeżywanie literackich przygód razem z tatą, śledzenie losów bohaterów, dzielenie się wrażeniami – to wszystko wzbogaca relacje rodzinne i wprowadza do życia dzieci wartości, które pozostaną z nimi na zawsze.

Jeszcze lepiej, kiedy książki te zawierają w sobie ojców-bohaterów. Mężczyzn, którzy wymykają się stereotypom wycofanych z życia rodzinnego rodziców. Pokazują ich zaangażowanych w swoje dzieci i chcących pokazywać im świat.

Jaką książkę na Dzień Ojca wybrać do czytania z dzieckiem?

Książkowe prezenty dla taty są zawsze trafionym wyborem, bo uszczęśliwiają dwóch czytelników na raz. Przygotowałam zestawienie najpiękniejszych, najciekawszych oraz najbardziej wartościowych lektur na tę okazję. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj inspiracje oraz pretekst do wspólnego czytania.

Dla dzieci w wieku 1+

Tytuł: Dla mnie
Autor: Zack Bush
Ilustracje: Gregorio De Lauretis
Wydawnictwo: Dwukropek

Głównym bohaterem tej pozycji jest tata. To on niecierpliwie wyczekuje na swoje dziecko na szpitalnym korytarzu, towarzyszy mu w ciągu dnia, gotuje obiadki i wymyśla nowe zabawy. Dla niego dziecko jest największym skarbem. Uwielbia patrzeć jak malec uczy się nowych rzeczy, kiedy go całuje i mówi ,,tata”.

 

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2022/05/25/dla-mnie-premierowa-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

Tytuł: Jak tata pokazał mi wszechświat
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Eva Eriksson
Wydawnictwo: Zakamarki

W ,,Jak tata pokazał mi wszechświat” nie dzieje się nic, co nie mogłoby się nam zdarzyć każdego dnia. Tata małego chłopca obiecuje mu pokazać wszechświat. Nie lecą jednak nigdzie rakietą, ani nie używają teleportacji. Najzwyczajniej w świecie wybierają się na spacer. 

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2018/06/15/jak-tata-pokazal-mi-wszechswiat-recenzja/

Tytuł: Jak tata się z nami bawił
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Mati Lepp
Wydawnictwo: Zakamarki

Możemy wnioskować, że tytułowy tata jest zapracowanym człowiekiem, który nie ma czasu ani ochoty na zabawę z synami.  Z opisów autora wydaje się osobą, która jest po prostu nudna. Zajmuje się wyłącznie dorosłymi sprawami, lubi analityczne podejście do najprostszych czynności i daleko mu do pełnego wyobraźni artysty, który porwałby swoje dzieci do fantastycznej krainy przygód.

Ulf Stark jednak go nie ocenia. Wydaje się mówić, że każdy tata może być inny (bo przecież tata z ,,Jak tata pokazał mi wszechświat” ma zupełnie odmienne podejście do życia). Stara się jednak i, mimo że jest raczej osobą powściągliwą, na pewno kocha swoje dzieci.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2018/06/17/jak-tata-sie-z-nami-bawil/

Tytuł: Super Tata
Autor: Herve Tullet
Ilustracje: Herve Tullet
Wydawnictwo: Babaryba

Ten tytuł skonstruowano na zasadzie zróżnicowania długości stron, które są podklejone na tekturce. Dzięki temu, oraz zaokrąglonym rogom są zupełnie bezpieczne i odporne na eksperymenty najmłodszych czytelników. Możecie być pewni, że taka niebanalna forma książki zainteresuje dzieci i będą często do niej wracać.

Super Tata to jednak nie tylko kształt, ale także treść. Proste, ale zabawne i pełne uroku ilustracje obrazują historie pewnego mężczyzny w żółtym sweterku. Historia rozpoczyna się wraz z podarowaniem kwiatka kobiecie, a następnie dostarczaniu różnych przyjemności swoim synom.

Cała recenzja: http://bajkochlonka.pl/2018/06/11/super-tata-recenzja/

Tytuł: Tato, zdobądź dla mnie Księżyc
Autor: Eric Carle
Ilustracje: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak

Tato, zdobądź dla mnie Księżyc to bardzo prosta historia o dziewczynce Monice, które zapragnęła pobawić się z księżycem. Jako mało dziewczynka nie zdawała sobie sprawy z dzielącej ich odległości. Swoim życzeniem podzieliła się z ukochanym tatą.

Cała recenzja: http://bajkochlonka.pl/2018/08/13/tato-zdobadz-dla-mnie-ksiezyc-recenzja/

Tytuł: Tatusiu, czy dziesięć to dużo?
Autorka: Sabine Bohlmann
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Między innymi, tata wilk podając przykład silnego zwierzaka wcale nie wybiera lwa lub słonia. Dla niego kimś silnym jest ślimak, bo nosi swój dom ,,na własnych plecach”. Jest jednak coś, co jest niezależne od wszystkiego. Na co nie ma wpływu siła, wielkość, waga czy szorstkość. Tym czymś jest… miłość rodzica do dziecka.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2022/05/24/tatusiu-czy-dziesiec-to-duzo-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

Tytuł: Tina. Dzień z tatą
Autorka: Katarzyna Mikulska
Ilustracje: Agnieszka Walczak
Wydawnictwo: Wielokropki

Tina. Dzień z tatą kładzie jednak wyjątkowy nacisk na relację malucha z ojcem. To cenna lektura szczególnie dla tych mężczyzn, którzy w ferworze pracy zawodowej, zapominają, że ich obecność jest także niezwykle ważna dla dziecka.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2024/05/21/tina-dzien-z-tata-recenzja-ksiazki-dla-dzieci-oraz-rodzicow/

Dla dzieci w wieku 4+

Tytuł: Bartłomiej i Karmelek. Najlepsze miejsce
Autorka: Sylvia Vecchini
Ilustracje: Sualzo
Wydawnictwo: Egmont Polska

Komiks opowiada o dwóch osiołkach – tacie oraz synku, którzy razem spędzają wakacyjny czas. Ojciec Bartłomiej chciałby, żeby Karmelek przeżył niezapomniane chwile. Kiedy malec zaczyna się nudzić na molo, tato proponuje mu prawdziwą podróż! Słysząc jak koledzy i koleżanki Karmelka spędzają wakacje, zrobi wszystko, żeby tylko przebić te atrakcje w oczach syna.

 

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2021/11/02/bartlomiej-i-karmelek-najlepsze-miejsce-recenzja-komiksu/

Tytuł: Jak być prawdziwym mężczyzną
Autorka: Scott Stuart
Ilustracje: Scott Stuart
Wydawnictwo: Znak Emotikon

Narrator podkreśla, że zawsze warto bronić swoich wartości, ale jednocześnie być empatycznym i otwartym na innych. Należy pamiętać o pomaganiu, okazywaniu emocji, umiejętności powiedzenia przepraszam czy pogodzenia się z porażką.

 

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2021/06/26/jak-byc-prawdziwym-mezczyzna-recenzja/

Tytuł: Kuku i Supertata
Autorka: Monika Kamińska
Ilustracje: Andrzej Tylkowski
Wydawnictwo: Mamania

 

Dzieci z jej lektury mogą dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy, np. że są znacznie ważniejsze umiejętności niż latanie. Tata opiekuje się Kuku i czuwa nad jego bezpieczeństwem mimo, że nie jest super szybki (choć bardzo zręcznie wiąże sznurowadła!). Poza tym to właśnie tata jest spokojny, pełen rozsądku i potrafiący słuchać. 

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2020/06/21/kuku-i-supertata-recenzja/

Tytuł: Mój tata, mój świat
Autor: Victor D.O. Santos
Ilustracje: Anna Forlati
Wydawnictwo: Słowne

Książka jest opowiastką o męskim świecie, ale nie w stereotypowym znaczeniu, gdzie męskość oznacza wyłącznie siłę i dominację. To raczej ukazanie wrażliwości, wiary w siebie i prawdziwej, bezwarunkowej miłości – ale w gronie dziadka, ojca i syna.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2022/09/30/moj-tata-moj-swiat-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

Tytuł: Po prostu Tata
Autorka: Renata Piątkowska
Ilustracje: Magdalena Pilch
Wydawnictwo: Literatura

Wzbogacona ilustracjami Magdaleny Pilch książka łapie za serce i wraz z każdym opowiadaniem niezwykle wzrusza. Rodzicielska miłość ojców do dzieci przybiera tutaj różne formy, ale za każdym razem jest to modelowa więź, która powinna być przykładem dla dzieci i dorosłych.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2021/07/06/po-prostu-tata-recenzja/

Tytuł: Tato…
Autor: Markus Majaluoma
Ilustracje: Markus Majaluoma
Wydawnictwo: Bona

Seria ,,Tato…” to bardzo oryginalna i nieszablonowa propozycja książek dla dzieci, która spodoba się tym małym odbiorcom, które wymagają ciekawej fabuły oraz humorystycznych akcentów.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2022/10/12/tato-recenzja/

Tytuł: Twardziele też czują
Autor: Keith Negley
Ilustracje: Keith Negley
Wydawnictwo: Słowne

Zgodnie ze stereotypami ,,chłopaki nie płaczą”. Mężczyźni nie mówią o uczuciach – w innym przypadku postrzegani są jako osoby kruche i pozbawione charakteru. Na szczęście dzisiaj wiemy już, że to nieprawda.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2022/02/22/twardziele-tez-czuja-recenzja-premierowa/

Dla dzieci w wieku 7+

Tytuł: Tata
Autorka: Hélene Delforge
Ilustracje: Quentin Gréban
Wydawnictwo: Media Rodzina

Tata wzrusza i wyciska łzy, zachwyca ilustracjami. Czasami odnosi się do banałów, ale konsekwentnie opowiada z zaangażowaniem oraz natchnieniem o tacierzyństwie. Jeżeli więc chcecie sprawić jakiemuś świeżo upieczonemu tacie prezent lub docenić obecność własnego ojca – podarujcie mu egzemplarz Taty.

Cała recenzja: https://bajkochlonka.pl/2023/07/06/ksiazki-ktore-warto-znac-wspolpraca-z-gandalf-com-pl/

Poprzedni wpis
W Dolinie Muminków – wznowienie ponadczasowej klasyki
Następny wpis
Mój brat Feliks – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Tags: Czytanie książek z dzieckiem, Czytanie z tatą, Dzień Ojca, książki dla dzieci, Książki dla taty, książki na Dzień Ojca, Książki o ojcostwie, Książki o relacjach ojca i dziecka, Literackie inspiracje na Dzień Ojca, Literackie prezenty dla taty, literatura dziecięca, Najlepsze książki na Dzień Ojca, Opowieści o ojcach, Personalizowane książki dla taty, Pomysły na Dzień Ojca, Prezenty na Dzień Ojca, Rodzinne czytanie, Top 15 książek dla dzieci na Dzień Ojca – wspólne czytanie z Tatą, Tworzenie wspomnień, Wspólne czytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja