Mój brat Feliks – recenzja książki nie tylko dla dzieci

Tytuł: Mój brat Feliks
Autorka: Regina Golińska-Barancewicz
Ilustracje: Anna Łazowska
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Temat adopcji nie jest tematem łatwym w rozmowach z dziećmi. Podobnie jak zespół Downa – szczególnie kiedy choroba dotyka naszych bliskich.

Pełna wrażliwości literatura dla dzieci

Regina Golińska-Barancewicz w swoim literackim debiucie postanowiła poruszyć jednocześnie te dwa zagadnienia, udowadniając, że można pisać z taką wrażliwością oraz wyobraźnią, żeby nie tylko zadowolić, ale zachwycić czytelnika w każdym wieku.

Mój brat Feliks to książka o rodzeństwie, chłopcach Piotrusiu i tytułowym Feliksie, którzy najpierw trafili do Pogotowia Rodzinnego, żeby później otrzymać szansę na stały, nowy dom.

Lektura została wyróżniona w VI edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, który zorganizowała Fundacja ,,ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Książka o adopcji i nowym domu

Gdyby Sąd Rodzinny, Opieka Społeczna lub Ośrodek Adopcyjny mogły być smokami, byłyby kolorowe, przyjacielskie i chętne do pomocy. Tak wyobrażał je sobie kilkuletni Piotrek, gdy pierwszy raz słyszał te obce terminy.

W książce Mój brat Feliks rodzeństwo trafia do nowego domu, bo biologiczni rodzice nie mogą się nimi dłużej zajmować. W książce nie jest wyjaśnione dlaczego. Autorka zostawia tylko drobne poszlaki, które dorosły czytelnik może odczytać dość jednoznacznie – rodzicami chłopców byli nieodpowiedzialni ludzie.

Dla dziecięcych odbiorców ważna jest tylko informacja, że Feliks i Piotrek nie tęsknią za starym domem. Dla nich najważniejsze jest to, że mogą być razem.

Zespół Downa z perspektywy rodzeństwa

Piotrek, czyli starszy z braci, to bohater o niezwykle wielkim sercu. Bezgranicznie kocha Feliksa, chce go bronić przed światem i głęboko w niego wierzy. Feliks choruje na Zespół Downa, dlatego adopcja dzieci jest trudniejsza i mniej pewna. Piotrek obawia się trafić do domu dziecka, bo wie, że nie będzie tam jak teraz, u przyszywanych ,,cioci” oraz ,,wujka”.

W pewnym momencie musi on stanąć przed bardzo ważną decyzją: czy zdecyduje się odsunąć szansę na nowy dom, jeżeli będzie musiał zamieszkać w nim bez brata?

Mój brat Feliks choć w sposób czytelny i zrozumiały wyjaśnia kwestie dotyczące adopcji, domu dziecka – jest przede wszystkim opowieścią o tym jak być dobrym bratem. Pokazuje, że na świecie liczy się tylko kilka rzeczy, i że czasami warto z czegoś zrezygnować, żeby nigdy nie żałować porzuconych więzi.

Autorka z doświadczeniem pracy z dziećmi, działań z Fundacją Mam Marzenie czy pracy w ośrodku adopcyjnym, pokazuje czytelnikom w różnym wieku, że miłość i dobre zakończenia są wszędzie – czasami trzeba na nie tylko trochę zaczekać.

Bardzo polecam Mój brat Feliks wszystkim odbiorcom powyżej 7 roku życia. Uwaga – wzrusza do łez.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/moj-brat-feliks/


Poprzedni wpis
Top 15 książek dla dzieci na Dzień Ojca – wspólne czytanie z Tatą
Następny wpis
Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2024, ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, Anna Łazowska, blog książkowy, Boże Narodzenie, chore rodzeństwo, dom dziecka, konkurs literacki im. Astrid Lindgren, literatura, Mój brat Feliks, nowy dom, pogotowie rodzinne, recenzje książek, Regina Golińska-Barancewicz, rodzina zastępcza, Święty Mikołaj, trisomia 21, trudne wybory, Wigilia, Wydawnictwo Literatura, wzruszająca książka, zespół Downa

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Julito, pięknie napisałaś o tej książce! Jako patronka Feliksa zupełnie i w totalnie zgadzam się z każdym twoim zdaniem:) To naprawdę wzruszająca, mądra i potrzebna książka. Czytałam ją moim zerówkowiczom, wśród których jest parę dzieci z rodzin zastępczych, mogłam też porozmawiać z pozostałymi dziećmi na temat tego, jak czasem inaczej wygląda życie…
    Dziękuję Ci!
    Ola – patronka z bloga gdziespomiedzy.pl 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja