Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? – recenzja

Tytuł: Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?
Autor: Waldemar Kuligowski
Ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Ludzie lubią porównywać swój wzrost, punkty na teście wiedzy albo stan konta. Tak jest ten świat pomyślany, że nie da obejść się w nim bez liczb. Nawet jednak, gdybyśmy mieli tylko liczby, nie bylibyśmy w stanie niewiele nimi zmierzyć, bo do tego potrzeba – no właśnie! – samych miar.

Ciekawa książka z długim tytułem

Choć w Polsce najłatwiej zmierzyć wszystko za pomocą wagi lub centymetra, rodzajów miar jest na całym świecie całe mnóstwo. Niektóre są przedziwne (takie jak mierzenie odległości dźwiękiem ryczenia byka), a inne bardzo znane – jak m.in. długość jednego łokcia.

Te powyższe i jeszcze wiele, wiele więcej znajdziecie w najnowszej książce popularnonaukowej o bardzo intrygującym tytule: Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?. Jej autorem jest Waldemar Kuligowski.

Książka dla dzieci o mierzeniu i miarach

Czym jest w ogóle ten uszatek, pięcipiędek czy dziura w uchu? Jeżeli wierzyć autorowi pięcipiędek to na przykład miara garnka, którą posługiwano się do przechowywania miodu – o pojemności 5 piędzi. Miód w Polsce przechowywano z kolei w nieco innym glinianym naczyniu, którego zawartość określano uroczym mianem uszatka.

A dziura w uchu? To miara wzięta aż z Etiopii, ale jest tak stara, że nikt dokładnie nie pamięta do czego jej używano – jedynie, że korzystano w niej w kwestii odmierzania leków.

Zadania aktywnościowe oraz ćwiczenia głowy

Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? to książka wypełniona rozmaitymi ciekawostkami z różnych stron świata. Autor wraz z ilustratorką Pauliną Daniluk przedstawili uszeregowany pod kątem pochodzenia czy też użyteczności system miar, który obowiązywał wiele lat temu, jak i ten obecny do dzisiaj.

Pozycja zawiera również sporo humorystycznych smaczków, ale i zadań sformułowanych jako zachęcające do działania polecenia. Narrator namawia do tego, aby zaprezentować dawne sposoby mierzenia czy próby obliczenia jednej miary na drugą.

Można powiedzieć, że z tą książką zabawy jest co niemiara! Dzieci (ale i dorośli) zagłębiając się w jej treść, ucząc się dodatkowo ciekawostek o kulturach, geografii czy dawnych zwyczajach.

Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? będzie ciekawą, na pewno odpowiadającą na mnóstwo dziecięcych pytań lekturą dla każdego powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/sklep/1199_uszatek-piecipiedek-i-dziura-w-uchu-jak-zmierzyc-swiat


Poprzedni wpis
Mój brat Feliks – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Następny wpis
Cesarzowa Charlotta. Tom 1 – recenzja historycznego komiksu
Tags: +10, +11, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, ALBUS, blog książkowy, ciekawostki o świecie, historia, książka popularnonaukowa dla dzieci, książki dla dzieci, kultura, miary, mierzenie, Paulina Daniluk, różne kultury, świat, Uszatek pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?, Waldemar Kuligowski, Wydawnictwo Albus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja