Cesarzowa Charlotta. Tom 1 – recenzja historycznego komiksu

Tytuł: Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę/Cesarstwo
Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Matthieu Bonhomme
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawnictwo: Lost in Time
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

W światowej historii było kilka znaczących postaci kobiecych, które wyróżniły się swoją postawą, odwagą czy zmysłem politycznym. Jedną z nich była cesarzowa Charlotta – czyli Maria Charlotta Amelia Augusta Wiktoria Klementyna Leopoldyna (uff!) Koburg. Urodzona jako belgijska księżniczka w XIX wieku.

Komiksowa seria – Cesarzowa Charlotta

Nakładem wydawnictwa Lost in Time ukazał się pierwszy tom planowanej serii Cesarzowa Charlotta – Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę/Cesarstwo. Autorem jego scenariusza jest Fabien Nury, z kolei za fenomenalne rysunki nawiązujące nieco stylem do klasycznych amerykańskich ilustracji z lat 40 i 50. XX wieku odpowiada Matthieu Bonhomme.

Wydawnictwo wstępnie zapowiedziało drugi tom jeszcze na 2024 lub ewentualnie 2025 rok. To bardzo dobra wiadomość, bo pierwsza część urywa się w momencie, w którym zaczyna się robić naprawdę ciekawie!

Między Habsburgami a Napoleonem 

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę/Cesarstwo to niemal 150 stron komiksu, który składa się na dwa pierwsze albumy, których tytuły zawarte zostały w nazwie zbiorczego tomu. Pokazuje życie Charlotty jeszcze na belgijskim dworze króla Leopolda I, jej ojca, gdzie też pierwszy raz spotyka się, a finalnie zakochuje w arcyksięciu austriackim Maksymilianie I.

Ich wspólne życie toczy się z pozoru na uboczu – poza nurtem głównych władców ówczesnego świata. Choć bratem Maksa jest cesarz Austrii, a francuska armia pod rządami Napoleona III coraz śmielej dyktuje swoje warunki – Charlotta z Maksymilianem I przez wiele lat żyją niejako w domowym więzieniu w Trieście, w północno-wschodnich Włoszech.

Ciekawa bohaterka dla współczesnych czytelników

Wszystko zmienia się, kiedy Maksymilian I pod wpływem samej Charlotty, decyduje się objąć stanowisko… cesarza w Meksyku. I właśnie w ten sposób można niejako podsumować całą historię tytułowej bohaterki serii. Kobiety, która jest głosem – najpierw szepczącym nowe idee, a później wypowiadającym je już dość otwarcie.

Cesarzowej Charlotty trudno nie polubić. To postać, na którą nałożono wiele ograniczeń i która wiele przeszła, a mimo to dalej potrafi zachować otwarty umysł oraz nie obnosić się ze swoją pozycją. 

Pomysł stworzenia komiksu opartego na tej historycznej bohaterce uważam za niezwykle trafiony. Dzięki serii wielu czytelników ma szansę lepiej zrozumieć splatające się fakty czy kulisy wydarzeń, które w szkołach były ledwo wspominane.

Wolność wiodąca lud na barykady

Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę/Cesarstwo to pozycja bardzo sprawnie poprowadzona narracyjnie, a także fenomenalnie zilustrowana. Dzięki podziałowi na rozmowy i listy ma się wrażenie większej intymności. Z kolei zróżnicowane kadry – duże zbliżenia, detale, ale i pełne dynamiki plany ogólne, jak na kultowym obrazie Wolność wiodąca lud na barykady Delacroixa – sprawiają, że czytelnik może poczuć się niemal jakby był częścią akcji.

Polecam ten pierwszy tom wszystkich czytelnikom powyżej 17 roku życia i z ciekawością oczekuję jego kontynuacji.

Link do strony wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/historyczne-komiksy/cesarzowa-charlotta-tom-1-ksiezniczka-i-arcyksiaze-cesarstwo/


Poprzedni wpis
Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? – recenzja
Następny wpis
Łoś i biblioteka na kółkach – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Tags: +100, +17, +18, 2023, Belgia, blog książkowy, Cesarzowa Charlotta, Cesarzowa Charlotta. Tom 1: Księżniczka i arcyksiążę/Cesarstwo, Fabien Nury, Habsburgowie, historia, Jakub Syty, komiks, komiks historyczny, komiks na prezent, Lost in Time, Matthieu Bonhomme, Meksyk, recenzje komiksów, silna postać kobieca, Włochy, wydawnictwo komiksowe, wydawnictwo Lost in Time

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja