Izuna – recenzja komiksu z mitologią japońską

Tytuł: Izuna
Autorzy: Saverio Tenuta, Bruno Letizia
Rysunki: Carita Lupattelli
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawnictwo: Lost in Time
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Powieści oparte na mitologii japońskiej mają w sobie niezwykłą magię. To często historie, które dzieją się na granicy światów – ludzkiego oraz duchowego. Nieodłącznym ich elementem jest przyroda oraz jej znaczenie w funkcjonowaniu świata i potrzebnej wszystkim żyjącym istotom równowadze.

Zrodzona ze świętego drzewa Munemori

Izuna to czterotomowy album wydany w jednej pozycji, do którego scenariusz stworzyli Saverio Tenuta oraz Bruno Letizia. Z kolei za rysunki, które zmieniają rozkładówki w małe dzieła sztuki odpowiada Carita Lupattellii. 

Wydanie zbiorcze rozwija cykl Legendy o Szkarłatnych Obłokach Saveriego Tenuty. Główną bohaterką Izuny jest jednak Aki – zrodzona ze świętego drzewa Munemori dziewczyna, która odmieni los świata widzialnego oraz ukrytego przed ludźmi. W komiksie pojawia się pod dwoma postaciami.

Mitologia japońska w komiksie

Izuna zawiera w sobie części:

  • Kamigakushi,
  • Yamnibushi,
  • Namaenashi,
  • Wunjo.

Każdy z tomów wprowadza nowych bohaterów, kontynuując jednak główny wątek, który toczy się na przestrzeni dziesiątek lat. Komiks zawdzięcza tytuł obrońcom drzewa Munemori, czyli śnieżnobiałym Izuna przypominającym wilki z czarnymi porożami. 

Te mistyczne istoty zostały obdarzone darem długowieczności, jednak kiedy drzewo umiera – ich przyszłość staje pod znakiem zapytania. Izuna będą musiały przyjąć na siebie nową rolę, bez względu czy tego chcą czy nie. 

W komiksie znajdziecie również innych bohaterów, powszechnie obecnych w mitologii japońskiej. Nie brakuje tutaj słynnego symbolu lisa czy małych, leśnych duszków w formie ogników, które zwiastują początek nowej przygody.

Świat pełen dobra i zła

Izuna jest komiksem pełnym heroizmu, ścierania się dobra ze złem, ale także przedwiecznej siły miłości. Dużą rolę odgrywa w niej honor oraz gotowość poświęcenia się dla dobra sprawy lub tego, kto jest nam bliski. 

To absolutnie spektakularnie opowiedziana i narysowana opowieść, którą pochłania się z wielkimi emocjami. Choć jej akcja dzieje się dawno temu, Izuna pozwala wierzyć, że ktoś czuwa nad ludźmi, dając im oparcie w świecie, w którym zło można pokonać, ale którego nie można w pełni się pozbyć.

Polecam tę pozycję wszystkim powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/fantasy/izuna/


Poprzedni wpis
Ascension (czwarta edycja) – recenzja kultowej karcianki
Następny wpis
Najlepszy przytulas – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, blog książkowy, Bruno Letizia, Carita Lupattelli, Izuna, Jakub Syty, Japonia, komiks dla fanów Japonii, komiks na prezent, komiksy, komiksy z Japonii, Lost in Time, magia, mistyczne istoty, mitologia japońska, mnich, recenzent książek dla dzieci, recenzja książek, samuraj, samurajowie, Saverio Tenuta, walka dobra ze złem, wydawnictwo Lost in Time

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja