Ascension (czwarta edycja) – recenzja kultowej karcianki

Tytuł: Ascension (czwarta edycja)
Autorzy: John Fiorillo, Justin Gary, Brian M. Kibler
Ilustracje: Peter Klin, Rod Mendez, Aaron Nakahara, Jakub Rebelca i Kristen Maslanka
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2024

Czas gry: około 30 minut
Liczba graczy:  od 1 do 4 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jeden z najbardziej znanych motywów fabularnych: walka dobra ze złem, stawianie czoła potworom i w końcu – ocalenie świata. Choć kultowa karcianka Ascension nie jest przykładem oryginalności najwyższych lotów, to przecież z jakiegoś powodu nazywa się ją niezawodnym klasykiem!

Najnowsza, jubileuszowa edycja kultowej karcianki

Ostatnio ukazała się jej czwarta jubileuszowa edycja, ponieważ sama gra zadebiutowała na świecie dobrą dekadę temu. Od tej chwili była udoskonala przez miliony zagorzałych fanów na całym świecie, dzięki czemu teraz my możemy cieszyć się jej najlepszą odsłoną.

Ascension (czwarta edycja) to polska wersja gry autorów Johna Fiorillo, Justina Gary’ego oraz Briana M. Kiblera. Wymyślona, aby cieszyć uczestników podczas rozgrywek turniejowych, może być równie ciekawą alternatywą do zabawy w duecie, a nawet pojedynkę.

Co jest w pudełku?

Oprócz odświeżonej grafiki (dzięki fantastycznym ilustracjom twórców takich jak: Peter Klin, Rod Mendez, Aaron Nakahara, Jakub Rebelca i Kristen Maslanka) czy imponującego wydania – Ascension (czwarta edycja) wyróżnia się dopracowaną planszą.

Korzystanie z niej jest bardzo wygodne, a dzięki bogatej grafice – można śmiało wczuć się w klimat karcianki. Co jeszcze znajduje się w pudełku?

  • aż 181 kart różniących się od siebie kolorem obramowania. Ułatwia to rozkładanie i pierwszą rozgrywkę. Srebrne karty umieszcza się w górnej części planszy – pozwalają one m.in. kupować Mistyków oraz Ciężką piechotę, którzy są siłą napędową do budowania własnej talii.
  • 50 znaczników honoru, czyli plastikowych białych i czerwonych ,,kryształków”, które zastępują w grze punkty,
  • instrukcja – zwięzła oraz jasno objaśniająca zasady rozgrywki.

Jak grać w Ascension?

Wielkim atutem Ascension (czwarta edycja) jest właśnie to, że reguły zabawy tłumaczy się nowym graczom zaledwie w kilka minut. Najprościej mówiąc – w karciance chodzi o to, aby kolekcjonować najbardziej wartościowe karty, zabijać demony i zbierać punkty.

W Ascension (czwarta edycja) należy pamiętać o frakcjach – dobrze postawić na jedną lub skupić się na jak największej różnorodności. Zagrywając karty bohaterów lub wykładając na dłuższy czas karty konstruktów znacznie się zyskuje, jeżeli potrafi się zaplanować ich wzajemne uzupełnianie się.

Jeżeli jeszcze wahacie się w kwestii Ascension (czwarta edycja) – mam nadzieję, że to moje finalne podsumowanie w końcu przekona Was, żeby sięgnąć po tę karciankę. To ciekawa pozycja, w której choć nie ma wiele rywalizacji między graczami, taktyka mocno opiera się na taktyce. Jeżeli poznacie potencjał kart oraz dobrze zaplanujecie swoje działania – Ascension (czwarta edycja) przyniesie Wam mnóstwo frajdy.

Szybko się ją rozkłada, szybko rozgrywa – i jeszcze chętniej chce się do niej wracać. Polecam tę pozycję odbiorcom powyżej 14 roku życia.

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:


Poprzedni wpis
Guzikożerca na tropie słów – recenzja ważnej książki
Następny wpis
Izuna – recenzja komiksu z mitologią japońską
Tags: +100, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, Aaron Nakahara, Ascension, Ascension (czwarta edycja), Brian M. Kibler, budowanie talii, deck building, gra planszowa, gra turniejowa, Jakub Rebelca i Kristen Maslanka, John Fiorillo, Justin Gary, karcianka, klasyczna gra, kultowa karcianka, Peter Klin, Rebel, recenzje gier planszowych, Rod Mendez, turniejowa karcianka, walka dobra ze złem, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja