Guzikożerca na tropie słów – recenzja ważnej książki

Tytuł: Guzikożerca na tropie słów
Autorka: Olga Ptak
Ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Podczas lektury tej książki żołądek wywrócił mi się kilka razy do góry nogami. Nie dlatego, że opisywane są w niej jakieś obrzydliwości. Wręcz przeciwnie. W tej lekturze można wejść w skórę i spojrzeć na świat oczami dziecka neuroatypowego. 

Książka o neuroatypowym dziecku

Guzikożerca na tropie słów pozwala, choć w niewielkim stopniu, uświadomić sobie jak inaczej postrzega rzeczywistość osoba neuroatypowa. Autorka Olga Ptak, założycielka i prezeska Fundacji ,,Kto ukradł jutro?”, terapeutka, pedgagożka oraz logopedka, stosuje pierwszoosobową narrację, żebym czytelnikom łatwiej było zrozumieć to, co jest bardzo trudne do wytłumaczenia.

Guzikożerca na tropie słów jest nowym skróconym wydaniem poprzedniej książki autorki, czyli właśnie Kto ukradł jutro?. Tutaj została zachowana tylko część wypowiedzi chłopca, pominięto w niej punkt widzenia matki.

Neuroatypowość i jego objawy

Leon Guzikożerca, czyli 5-latek ze stwierdzoną neuroatypowością dzieli się swoimi myślami z wyimaginowanym przyjacielem-czytelnikiem. Dlaczego myślami? Bo wypowiadanie słów sprawia mu trudność. Chłopiec nie rozumie komunikacji, która dla większości osób jest czymś jak najbardziej oczywistym.

Z tego powodu jego życie jest trudniejsze. Ale nie tylko. Leon źle znosi także dotyk na swojej skórze – nieważne czy jest to dotyk strumienia wody z prysznica, deszczu czy gest np. cioci lub pani w przedszkolu, które chcą go gdzieś pokierować. Chłopcu sprawia on ból.

Najbardziej jednak Leon nie znosi wszystkiego, co dzieje się nagle. Niespodziewane dźwięki, odruchy, szybko wypowiadane słowa – sprawiają, że chce się schować i zniknąć.

Doskonale jego stan podkreślają ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Mały bohater, który próbuje się odnaleźć na tle wielkich, przytłaczających liter. Proste i zarazem wymowne obrazki, zapadające w pamięć na długo.

Dla kogo jest ta książka?

Guzikożerca na tropie słów to książka, która potrafi ogromnie wiele uświadomić. Z jej pomocą, spojrzenie nawet na osoby, których nie znamy, a które mogą zachowywać się w konkretny sposób, powinno wywołać więcej empatii oraz zrozumienia.

Dzięki tej lekturze sprawimy, że życie naszego rodzeństwa, dzieci, czy nawet kolegów i koleżanek z klasy będzie nieco prostsze. Choć na początku wydawało mi się, że jest to książka wyłącznie dla dorosłych – finalnie zmieniam zdanie. Uważam, że Guzikożerca na tropie słów to ważna pozycja także dla wszystkich osób powyżej 10 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/sklep/1203_guzikozerca-na-tropie-slow


Poprzedni wpis
Słowiańskie mity i opowieści w komiksie – recenzja
Następny wpis
Ascension (czwarta edycja) – recenzja kultowej karcianki
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, ALBUS, blog książkowy, choroba, Dominika Czerniak - Chojnacka, dziecko neuroatypowe, empatia, Guzikożerca na tropie słów, książki dla dorosłych, książki dla dzieci, książki o neuroatypowości, neuroatypowość, Olga Ptak, poradniki dla rodziców, problemy z komunikacją, problemy z mówieniem, recenzje książek, spektrum autyzmu, Wydawnictwo Albus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja