Kosmos – recenzja komiksu o teoriach spiskowych

Tytuł: Kosmos
Scenariusz: Pat Perna
Rysunki: Fabien Bedouel
Tłumaczenie: Ada Wapniarska
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Pozwólmy sobie na chwilę zapomnieć o tym, co podaje historia i zastanówmy się:

co by było, gdyby pierwszym człowiekiem który postawił stopę na Księżycu, była kobieta?

Baza, mamy problem

,,Kosmos” to dzieło duetu – scenarzysty Pata Perna oraz rysownika Fabiena Bedouela, którzy zapraszają czytelników do rozważań nad… teoriami spiskowymi. A w zasadzie nad tym, jak łatwo jest zmanipulować informację, zataić prawdę czy też przeinaczyć fakty. Żyjemy w czasach, kiedy trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ma się do czynienia z wymyśloną mrzonką czy godnymi zaufania teoriami.

Autorzy początkowo przedstawiają odbiorcom punkt widzenia Amerykanów, a właściwie NASA, które na czele z Neilem Armstrongiem ma właśnie osadzić na Księżycu statek z misji Apollo 11. Mężczyzna wraz z towarzyszem lądują na ziemskim satelicie i szybko… zgłaszają pewien problem. Na szyfrowanym kanale przekazują, że widzą przed sobą, wbitą w księżycowy pył flagę ZSRR.

Kolejna tajemnica ludzkości

Wyścig o podbój kosmosu to coś, co od dawna napędza największe gospodarki świata. A już taki krok milowy jak zamanifestowanie swojej obecności na Księżycu, od dziesiątek lat było sprawą honorową. Czytając ,,Kosmos”, który przekazuje nieco alternatywną wersję wydarzeń niż ta, o jakiej można przeczytać w podręcznikach do historii, ma się wrażenie, że… w sumie wszystko może być realne.

Autorzy wykonali bowiem przy okazji ,,Kosmosu” solidną pracę badawczą, nadając historii niemal reporterskiej skrupulatności. Łatwo się złapać na poddawaniu w wątpliwość powszechną wiedzę, tym bardziej, że każdy z nas ma pewnie częściowe zamiłowanie do demaskowania rzeczywistości i odkrywania tajemnic ludzkości.

Kosmiczna pustka

Czytając ,,Kosmos” w tle czasami słychać muzykę (np. główny motyw z ,,2001: ODYSEJA KOSMICZNA”), choć jego akcja toczy się w przestrzeni zdecydowanie pozbawionej dźwięku. Artysta buduje ją za pomocą minimalistycznych kadrów, w których obiekty otoczone są wymowną, monochromatyczną pustką. Wielokrotnie podkreślona zostaje małość człowieka, np. za pomocą przybliżania się do statków kosmicznych, które po odpadaniu kolejnych silników czy komór na paliwo, wydają się bardzo niewielkie – a jednak wciąż mieszczące w sobie jeszcze ludzi.

Komiks Kosmos

Relacje opisane w ,,Kosmosie” są raczej szczątkowe, a jednak przekazują ważne informacje; szczególnie dotyczące postawy radzieckich kosmonautów. Tamtejsza polityka propagandy – skutecznej propagandy – która do tego stopnia wpływa na życie obywateli Rosji, że ci chętnie… oddają za nią życie.

Jest więc w ,,Kosmosie” coś niepokojącego. Coś, co sprawia, że jego lektura odciska pewne piętno na odbiorcy, nie pozwalając o sobie na dłużej zapomnieć. To komiks bazujący na dużych emocjach, świeżości przekazu i erudycji jego twórców.

To także jedna z ważniejszych pozycji 2023 roku w świecie powieści graficznej. Zdecydowanie warto dołączyć ,,Komiks” do swojej kolekcji albumów. Polecam go odbiorcom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Kosmos/pokaz.html


Poprzedni wpis
Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu – recenzja
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 65
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, Ada Wapniarska, Ameryka, astronauta, blog książkowy, Fabien Bedouel, feminizm, komiks na prezent, komiksy, kosmonauci, kosmos, Kosmos komiks, księżyc, NASA, Pat Perna, recenzje komiksów, recenzje książek, Rosja, teorie spiskowe, Timof, Timof comics, Wydawnictwo Timof, ZSRR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja