Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu – recenzja

Tytuł: Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu
Seria: Gaja z Gajówki
Autorka: Anna Włodarkiewicz
Ilustracje: Kasia Piątek
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałyby polskie ,,Dzieci z Bullerbyn”? Ja mam pewne przypuszczenia, jednak ostatnio nabrałam pewności jak mogłaby prezentować się na przykład ,,Dziewczynka z Bullerbyn”. Mowa oczywiście o polskim Bullerbyn, a właściwie to polskim lesie, gdzie żyje, uczy się i bierze udział w różnych przygodach siedmioletnia Gaja.

Nowa seria książek dla dzieci

,,Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” to pierwsza książka z nowej serii od wydawnictwa Świetlik. Jej autorką jest Anna Włodarkiewicz. Możecie ją już kojarzyć m.in. z magicznej opowiastki obrazkowej ,,Misiu, wróć”. 

Bohaterami nowej serii są państwo Wicherek, którzy – jak głosi sam tytuł – mieszkają w sercu lasu. Tata Gai jest leśniczym, a mama dziewczynki zajmuje się przygotowaniem własnoręcznych ziół czy ekologicznych proszków. Tytułowa bohaterka różni się jednak od większości dzieci. W przeciwieństwie do nich nie chodzi do szkoły, a uczy się w Gajówce razem z rodzicami.

Edukacja domowa w literaturze dziecięcej

Wątek edukacji domowej w książkach pojawia się dość rzadko. Przy okazji 1 września i rozpoczęcia roku szkolnego prym wiodą jednak lektury dotyczące adaptacji szkolnej. W Polsce edukację domową praktykuje już ponad 42 tysiące dzieci (dane Fundacji Edukacji Domowej, rok szkolny 2022 – 2023) i ta liczba ciągle rośnie.

Dzięki książce takiej jak ,,Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” niektóre maluchy mogą niemal w pełni utożsamić się z główną bohaterką, a pozostałe poznać nową perspektywę na naukę. W książce omawiane są także kreatywne podejścia do edukacji i w dużej mierze – nacisk na bliskość z otaczającą dziewczynkę naturą.

Dlaczego Gaja nie jest w pełni szczęśliwa?

Podejrzewam, że dzieciaki z tej drugiej grupy, czyli uczących się tradycyjnie w szkołach, mogą być nawet nieco zazdrosne o ,,szkołę” Gai. Dziewczynka bowiem oprócz tego, że spędza mnóstwo czasu ze swoimi rodzicami, to jeszcze uczy się w niezwykle kreatywny sposób. Wiele jej lekcji opiera się na praktycznych, przydatnych w życiu zadaniach, czyta ciekawe książki, a na lekcję przyrody chodzi z tatą do lasu.

W tym beztroskim życiu Gai jest jednak pewna mała skaza. Akcja rozpoczyna się pod koniec wakacji, gdy zaczyna się rok szkolny. Dziewczynka zdając sobie sprawę jak wygląda ten czas w klasach, czuje się nieco samotna. Z jednej strony bardzo podoba jej się mieszkanie w Gajówce, ale z drugiej – pilnie potrzebuje przyjaciela.

Książka do rodzinnego czytania

,,Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” to książka pisana z perspektywy kilkulatki, wypełniona informacjami o świecie, rozczulającymi przygodami i wzruszającymi momentami. To historia składająca się na ciekawych bohaterów, rozprawiająca się z wieloma szkodliwymi stereotypami (np. tymi dotyczącymi karmienia ptaków chlebem) i nie bojąca się poruszać trudniejszych tematów.

Czułam, jak w brzuchu mi musuje, jakbym miała żołądek wypełniony wodą gazowaną. To była NAJWSPANIALSZA CHWILA W MOIM ŻYCIU.

Anna Włodarkiewicz, Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu, Nowy członek rodziny, str. 181

,,Gaja z Gajówki” daje czytelnikom poczucie bezpieczeństwa, pozwala sympatyzować z główną bohaterką oraz cieszyć się jej szczęśliwymi chwilami. Lektura jest wspaniała do wspólnego, rodzinnego czytania. Będzie odpowiednia dla dzieci już powyżej 4 roku życia. Sama z niecierpliwością oczekuję kontynuacji.

Strona wydawnictwa: https://www.wydawnictwokobiece.pl/kategoria-produktu/dla-dzieci/


Poprzedni wpis
Billy i dziwny dzień – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Kosmos – recenzja komiksu o teoriach spiskowych
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Włodarkiewicz, bliskość natury, blog książkowy, edukacja, edukacja domowa, Gaja z Gajówki, Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu, gajówka, Kasia Piątek, książki dla dzieci, leśna szkoła, leśniczówka, natura, pies, przyroda, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rodzina, samotność, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja