Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi – recenzja

Tytuł: Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi
Seria: Gaja z Gajówki
Autorka: Anna Włodarkiewicz
Ilustracje: Kasia Piątek
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2024
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Jak dobrze jest wrócić do Gajówki! Do Gai, jej rodziców oraz psa Łatki. Do miejsca, które wypełnione jest tym, co naturalne, piękne i mądre. Do wzruszających chwil, niezwykłych odkryć oraz lekcji, czy też ciekawostek, których nigdy nie ma się dość.

Cykl edukacyjno-fabularnych książek dla dzieci

Drugi tom serii Gaja z Gajówki jest kontynuacją pierwszego – Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu, którego motywem przewodnim jest życie w zgodzie z naturą oraz edukacja domowa. W drugiej części Zagadka opuszczonej wsi, kontynuowane są znane już czytelnikom wątki i dodatkowo pojawiają się te zupełnie nowe, jeszcze nieznane.

Autorka serii Anna Włodarkiewicz wspaniale opowiada o świecie z perspektywy 8-letniej już dziewczynki, a Kasia Piątek ilustruje tekst w taki sposób, że czujemy się,  jakbyśmy byli w samym centrum akcji z bohaterami powiastki. W książce nie brakuje także obrazujących zwierzęta zdjęć. I choć rzadko to chwalę, to tutaj zrobię wyjątek – skład jest również pierwsza klasa!

Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi

Książka zaczyna się z ostatnim dniem lutego, kiedy to Gaja obchodzi swoje urodziny. To niezwykły dzień, bo dziewczynka zjawiła się na świecie 29.02. W tej części motyw urodzin przewija się kilkukrotnie – i wcale nie mam tu na myśli przyjęć urodzinowych, a pojawienie się na świecie nowego członka społeczności czy bardzo intrygujący wątek związany z przypadkowością (lub nie) dat.

W książce Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi opierając się na tytule, oczywiście cała akcja kręci się wokół tajemniczych Kawek, czyli od dawien dawna, niezamieszkałej przez nikogo wsi, znajdującej się w sercu lasu.

Dziewczynka wraz ze swoim kolegą Ignacym postanawiają odkryć niektóre z tajemnic tej wsi. Poszlak jest sporo i co rusz pojawia się jakaś nowa. Mało tego że ich śledztwo doprowadza do sprowadzenia do lasu pewnego archeologa, to jeszcze Gai udaje się dostarczyć bardzo miłą pamiątkę pewnej kobiecie o imieniu Wanda.

Książka z wstawkami popularno-naukowymi dla dzieci

Kiedy widzę w jak interesujący sposób może wyglądać edukacja, aż nabieram większej chęci, żeby mocno ją przemyśleć w kontekście samodzielnej nauki własnego syna. Trzeba jednak oddać autorce, że wspomina również o tym, że rodziców taki sposób nauczania kosztuje też trochę pracy.

Dzięki ich staraniom Gaja (ale i czytelnicy) mogą podejrzeć m.in. zakulisowe życie mrówek, żurawi czy też żab. Dziewczynka poznaje również podstawy malowania akwarelami, świeckie tradycje wielkanocne w kontekście rytuałów słowiańskich oraz dostaje lekcję o przegrywaniu – a właściwie o tym, jak zachować się w sytuacjach, kiedy coś nam nie wychodzi.

Za pośrednictwem dwóch nowych numerów Głosu Lasu, prowadzonych przez rodzinę Wicherków, mali odbiorcy mają z kolei szansę zobaczyć w jaki sposób pisać krótkie notki dziennikarskie, przeprowadzać wywiady czy formułować ogłoszenia. 

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi jest fantastyczna pod tyloma względami, że pewnie wystygłaby Wam kawa, zanim skończyłabym je wszystkie wymieniać. Przede wszystkim jednak, w dużym skrócie, całość jest niezwykle autentyczna. Narracja Gai wydaje się być spisaną relacją realnie istniejącej dziewczynki.

Poza tym, to swego rodzaju hołd złożony zachwycaniu się światem. Wszystko, o czym dowiaduje się Gaja, jest dla niej arcy ciekawe (no, może oprócz tabliczki mnożenia). Dzieje się tak zapewne, bo dziewczynka słyszy o rzeczach, które ją dotyczą i otaczają.

Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi promuje dobre wzorce, pokazuje bohaterów którymi można się inspirować, a nawet… zachęca do wiosennych porządków! Po prostu czuję w kościach, że ta książka bardzo Wam się spodoba 😉

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do księgarni: https://www.taniaksiazka.pl/zagadka-opuszczonej-wsi-gaja-z-gajowki-tom-2-anna-wlodarkiewicz-p-1952124.html


Poprzedni wpis
Mój pierwszy book nook – czym jest i jak zacząć
Następny wpis
Opowieści o kolorach i porach roku – recenzja nowej serii
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2024, Anna Włodarkiewicz, bliskość natury, blog książkowy, Dzień Ziemi, edukacja, edukacja domowa, ekologia, Gaja z Gajówki, Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi, gajówka, Kasia Piątek, książki dla dzieci, leśna szkoła, leśniczówka, natura, przyroda, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rodzina, śledztwo, Świetlik, wielkanoc, wiosna, Wydawnictwo Świetlik, zagadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja