Mój pierwszy book nook – czym jest i jak zacząć

Tytuł: DIY Miniaturowy Domek – Eternal Bookstore, Book Nook
Wydawnictwo: CuteBee
Ilość elementów w zestawie: 172 części
Wymiary po złożeniu: 23 x 11 x 18 cm
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pewnie każdy, kto interesuje się literaturą, już o nich słyszał. Możliwe, że zetknęliście się z nimi na jakimś zdjęciu czy filmie. Jeżeli interesują Was miniaturowe obiekty, w book nookach na pewno zdążyliście się zakochać!

Czym jest book nook?

W dosłownym tłumaczeniu, book nook to książkowy kącik – model, który docelowo ma stanąć pomiędzy książkami, a nawet sam jedną z nich przypominać. 

Gotowego book nooka można kupić. Istnieje też opcja wyboru book nooka do samodzielnego złożenia i sklejenia z malutkich elementów (tę wybrałam ja). Niektórzy robią swój własny kącik zupełnie od podstaw (zdecydowanie wersja dla zaawansowanych).

Book nook to więc zazwyczaj małe pomieszczenie, które związane jest z literaturą. W klasycznej wersji przedstawia wnętrze księgarni lub pokoju wypełnionego miniaturowymi książkami. Są też jednak book nooki tematyczne, nawiązujące do konkretnego filmu lub stylu, albo te zupełnie odjechane – wpisujące się w zainteresowania właścicieli.

Zaglądanie do maleńkiego świata przez lupę

To, co łączy wszystkie book nooki to oczywiście miniaturowe przedmioty i wnętrza, które mają przypominać świat, ale w dużym pomniejszeniu. Im bardziej book nook oraz jego elementy wyglądają realistycznie, tym większe robią wrażenie na oglądających.

Obowiązkowym elementem każdego modelu jest również oświetlenie. Zapalenie małych lampek ożywia przedmioty, dzięki czemu można uwierzyć, że w book nooku zamieszkał już ktoś bardzo niewielki.

Krótka historia book nooków

Dioramy półki na książki 3D, bo tak również zwykło się nazywać book nooki, rozsławił japoński artysta Monde. Jego projekty przedstawiały przede wszystkim wąskie, charakterystyczne dla kraju pochodzenia uliczki, którymi można spacerować, ale też dać im się nieco zagubić – zupełnie tak, jak robi się to w przypadku książek.

Boom na nie zaczął się jeszcze przed 2020 roku i bardzo szybko book nooki stały się kultowe. Obecnie można spotkać je w wielu domach, choć czuję, że prawdziwa sława dopiero przed nimi!

Czy warto zrobić własnego book nooka czy lepiej kupić gotowego?

Moim zdaniem zrobienie od podstaw własnego book nooka przyniosłoby ogromną satysfakcję! Jednak jednocześnie pewnie wiązałoby się to również z niezwykle długim procesem tzw. dziubdziania; począwszy od projektowania, przygotowań, konstrukcji, aż po żmudne wypełnianie wnętrza detalami.

Kupno gotowego modelu to oczywiście najprostszy sposób. Ja wybrałam, w mojej ocenie, optymalną ścieżkę, decydując się na book nooka do samodzielnego złożenia. Za chwilę opowiem jak przebiegał ten proces i czy bym go powtórzyła.

Mój pierwszy book nook

Przyznam, że długo się wahałam czy sięgnąć po book nooka tematycznego, np. z uniwersum Harrego Pottera, które uwielbiam, czy wybrać coś bardziej uniwersalnego. Decyzji nie ułatwiał duży wybór book nooków do złożenia na stronie Home&Fun. Finalnie zdecydowałam się na projekt Eternal Bookstore.

W pudełku Księgarenki znalazłam sporo arkuszy sklejki, dwie pleksi, a także strony do wycięcia okładek i wnętrza książek, dywanu czy też listów. Dodatkowo, bezpośrednio na stronie można domówić klej introligatorski (jest bardzo wydajny i na jeden projekt spokojnie starczy jedno opakowanie). 

Co potrzeba do złożenia modelu book nooka z pudełka?

W około 8-godzinnej pracy przydadzą się oczywiście nożyczki oraz proste narzędzie z ostro zakończoną końcówką (może być nawet śrubokręt). Delikatnie podważycie nim małe elementy ze sklejkowej wytłoczki. Nie zapomnijcie również o bateriach do mechanizmu.

Na późniejszym etapie, czyli tzw. urządzania swojego book nooka, na pewno istotna będzie pęseta oraz ściereczka (np. od okularów) do przetarcia luster czy szyb we wnętrzu modelu. Najważniejszym jednak jest czas i spokój – pamiętajcie, że budowanie book nooka ma być dla Was przyjemnością oraz okazją do relaksu. Nie warto się więc spieszyć. Im więcej czasu na niego poświęcicie, tym efekt będzie bardziej godny uwagi.

Moje wrażenia z pracy nad Eternal Bookstore

Przyznam, że mnie obecnie jest nieco smutno. Kiedy zasunęłam finalną pleksi i zakończyłam pracę nad book nookiem, poczułam się trochę tak, jak wtedy gdy kończę oglądać dobry serial lub przechodzę świetną grę.

To był naprawdę fantastyczny, magiczny czas! Dołączona do zestawu instrukcja była bardzo czytelna, a obserwowanie postępów niezwykle satysfakcjonujące. Czy muszę wspomnieć jak cudownie wygląda gotowy book nook na półce mojego regału?

Jeżeli jeszcze zastanawiacie się czy warto sprawić sobie taką małą przyjemność – przestańcie. Po prostu sięgnijcie po model, który nie tylko świetnie się składa, ale także rewelacyjnie wygląda jako efekt końcowy.

Nada się również na prezent, dla osób już powyżej 10 roku życia. Polecam skorzystać z oferty sklepu Home&Fun. Obecnie na wybrany przeze mnie model, macie 15% zniżki: https://homeandfun.com.pl/product/57113899-diy-miniaturowy-domek-

Poprzedni wpis
Ty decydujesz – seria paragrafowych książek dla dzieci
Następny wpis
Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, blog książkowy, Book Nook, Book Nook Kit, bookshelf diorama, CuteBee, czas dla siebie, DIY Miniaturowy Domek - Eternal Bookstore, domek na regał, Eternal Bookstore DIY Book Nook Kit, historia book nooków, książki, książkowy kącik, model do sklejenia, model do złożenia, ozdoba biblioteczki, ozdoba regału, pomysł na prezent dla fana czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja