Opowieści o kolorach i porach roku – recenzja nowej serii

Tytuły: Opowieści o kolorach, Opowieści o porach roku
Seria: Opowieści o… 
Autorzy: Karine-Marie Amiot, Leïla Brient, Olivier Dupin, Karine Tercier, Nadine Debertolis
Ilustracje: Lili la Baleine, Héloïse Mab, Laure Macotta, Solenne&Thomas, Carole Chevalier, Julie Faulques, Studio Tomso
Tłumaczenie: Monika Szymaniak
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2024
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Dwie książki i mnóstwo mądrych bajek, uzupełnionych o kolorowe, ładne ilustracje. W pierwszej z nich podążycie tropem barw – czerwieni, bieli, żółci czy zieleni. W drugiej przyjrzycie się bliżej zmianom jakie zachodzą wraz z różnymi porami roku. W każdej z nich przeczytacie historie pełne wrażliwości, ciekawostek o świecie i bohaterów, z którymi aż chciałoby się zaprzyjaźnić.

Opowieści o kolorach

Świat jest pełen kolorów! Choć na co dzień często nie zastanawiamy się nad ich intensywnością oraz różnorodnością, są takie chwile, że jakiś przedmiot lub otoczenie zachwyca swoimi barwami.

W inspiracji tym zjawiskiem, ale także aby zachęcić najmłodszych do rozróżniania i poznawania kolorów – powstała książka Opowieści o kolorach. Składająca się z dziesięciu rozdziałów oraz kilkunastu bajek pozycja, zabiera czytelników do kreatywnego świata, którym można nie tylko się zauroczyć, ale i z obserwacji którego sporo się nauczymy.

Kreatywny sposób na poznawanie kolorów

Każda część poświęcona jest jednemu kolorowi lub różnym kolorom. Poprzedza je rozkładówka, która przypomina tablicę pełną inspiracji – taką, na której umieszcza się obrazki skupione wokół jakiegoś tematu lub projektu.

W przypadku tych stron poświęcone są one zwierzętom, roślinom lub zjawiskom, które właśnie występują w tym konkretnym kolorze, o którym będzie mowa w bajce. To świetny sposób, żeby na zasadzie skojarzeń, nauczyć dzieci rozpoznawania kolorów, a przy tym świetnie się bawić poznając kolejne historie.

Co znajdziecie w książce?

Książka Opowieści o kolorach została bardzo ładnie wydana. Duży format, twarda oprawa oraz przyjemne obrazki, są uzupełnieniem mądrego tekstu, który dzieje się w świecie ludzi, zwierząt, ale i fantastycznych istot, takich jak np. skrzaty.

Dzięki niej, oprócz podstawowych zasad moralnych, dzieci poznają także w jaki sposób funkcjonują niektóre procesy w przyrodzie, dlaczego warto sobie pomagać, doceniać różnorodność czy też wierzyć w siebie.

Polecam Opowieści o kolorach maluchom już powyżej 2 roku życia. Niewielka ilość tekstu oraz pełnorozkładówkowe ilustracje na pewno uprzyjemnią im lekturę.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/100-opowiesci-o-kolorach


Opowieści o porach roku

Drugą z serii książek Opowieści o… od wydawnictwa Kropka, jest pozycja Opowieści o porach roku, w której znajdziecie kilka podobieństw z poprzedniczką. Myślę, że spodoba się Wam w niej przede wszystkim podobny sposób złożenia bajek. 

Lektura podzielona została tym razem na cztery duże rozdziały, odpowiadające oczywiście czterem porom roku. Każdy z nich zawiera po kolejne cztery bajki, nawiązujące do wiosny, lata, jesieni lub zimy. 

Dzięki takiemu podziałowi, można obserwować zmiany w porach roku w szerszej skali. Kilka bajek w ramach jednej pory, pomaga także w dostrzeżeniu więcej szczegółów, którymi ten czas się charakteryzuje.

Baśniowe historie z twistem

Sama byłam zdziwiona jak zaskakujące są niektóre z tych opowiastek. Autorzy, których teksty znalazły się w Opowieściach o porach roku, mają wielką łatwość w zainteresowaniu czytelników historiami, ale także… zaoferowaniu im małego, ciekawego twistu tuż przed finałem.

Dzięki temu dzieci słuchają bajek z uwagą, a później mają ochotę żeby im odczytywać je kolejny, oraz kolejny raz. Na przykład pierwsza bajka ze zbiorku, w której narrator wydaje się mówić o czymś innym, a później okazuje się, że tajemniczą postacią był ktoś zupełnie odmienny. Jestem pewna, że nawet rodzice będą mile zaskoczeni takim zwrotem akcji!

Dla kogo jest ta książka?

Wszystkie historie mają w sobie dużo ciepła, wrażliwości oraz pokazanych w różny sposób scen z życia. Najmłodsi spędzają więc przy Opowieściach o porach roku nie tylko miły, ale również wartościowy czas. W subtelny sposób pokazuje się im, jak zmienia się otoczenie w konkretną porę roku, i jednocześnie naświetla różne aspekty funkcjonowania w społeczeństwie.

Czuję, że zauroczycie się opowiastkami i znajdziecie o każdej z pór roku przynajmniej jedną, tę ulubioną historię. Opowieści o porach roku polecam dzieciom powyżej 4 lat.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/99-opowiesci-o-porach-roku


Poprzedni wpis
Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi – recenzja
Następny wpis
The Midnight Order – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, 2024, bajki o kolorach, blog książkowy, Carole Chevalier, Héloïse Mab, Julie Faulques, Karine Tercier, Karine-Marie Amiot, kolory, Kropka, książki dla dzieci, Laure Macotta, Leïla Brient, Lili la Baleine, Monika Szymaniak, Nadine Debertolis, Olivier Dupin, Opowieści o kolorach, Opowieści o porach roku, Opowieści o..., pory roku, recenzje książek dla dzieci, Solenne&Thomas, Studio Tomso, Wydawnictwo Kropka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja