The Midnight Order – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: The Midnight Order
Scenariusz: Mathieu Bablet
Rysunki: Allanva, Isabelle Bauthian, Rours, Sumi, Thomas Rouzière, Claire Fauvel, Titouan Beaulin, Daphné Collignon, Quentin Rigaud, Mathieu Bablet
Tłumaczenie: Katarzyna Gajewska-Wąsowicz
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2024
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Napisano już wiele książek o czarownicach. Ich losy przedstawiano w rozmaitych formach, a na bohaterki wybierano bardzo różne kobiety. Trudno mi jednak oprzeć się wrażeniu, że takiej książki jak The Midnight Order jeszcze do tej pory nie było.

Jakiego rodzaju literaturą jest The Midnight Order?

I to nie tylko dlatego, że za projektem stoi wielu twórców, ale ten którego nazwisko pojawia się najczęściej, czyli Mathieu Bablet, jest jednym z moich ulubionych autorów komiksowych. Jego Węgiel i Krzem czy Shangri-La powinien przeczytać każdy, kto uważa się za fana literatury science fiction.

Czy The Midnight Order jest jednak tego rodzaju literaturą? Nie do końca. Zdecydowanie więcej w niej fiction, choć popartej wiedzą o społeczeństwie, kulturze czy wierzeniach na przestrzeni lat. Kto stoi za tym projektem, którego okładka jest jedną z piękniejszych, jakie widziałam na przestrzeni ostatnich miesięcy?

Kto odpowiada za ten komiks?

Opowieść o czarownicach tworzących zaufany krąg – Nocny Porządek, walczący ze złem oraz kontrolujący zbyt silne i niebezpieczne wiedźmy, to dzieło wielu osób. Głównymi bohaterkami jest Johnson i Sheridan, kobiety które przez lwią część komiksu zostają wysyłane w misje w różne zakątki świata, aby realizować swoje zadania.

Każde nowe miejsce to inny rysownik i stylistyka, chociaż główną oś czasu spinają prace samego Bableta. To także on odpowiada za scenariusz, uzupełniany jedynie przez teksty opowiadań lub artykułów przez innych autorów.

Równowaga między magią i zwyczajnym życiem

Dla czytelnika najważniejszym jest to, że całość pozostaje spójna wizualnie. Wymyślona przez Bableta koncepcja z mapami i widocznie rozpoczynającymi się nowymi rozdziałami porządkuje nie tylko kwestie rysunków, ale także samą opowieść.

A ta dzieje się na przestrzeni wielu lat. Główne bohaterki dorastają, zmieniają swoje opinie, ale i mierzą się ze słabościami. Oczywiście w The Midnight Order nie da się uciec od wątku magicznego, bo na nim opiera się przede wszystkim ten komiks. 

Jednak czary oraz rzeczy nadprzyrodzone występują w nim w równowadze ze zwykłym życiem, ludzkimi rozterkami oraz moralnością. Najmocniejszy, moim zdaniem, rozdział, jest zupełnie pozbawiony wątku magicznego, a główną rolę odgrywa w nim wyobraźnia bohaterki i mierzenie się ze skutkami własnych decyzji.

Podsumowanie wrażeń

Moje pierwsze wrażenie w konfrontacji z The Midnight Order, kiedy po otwarciu go i przejrzeniu kilku stron, pomyślałam, że spodziewałam się jednak czegoś innego, zmieniło się znacząco z chwilą, gdy zaczęłam rzeczywiście go czytać.

Jako czytelniczka, która oczekiwała tajnej organizacji, ciekawie podanych elementów magicznych, ale także pogłębienia historii o wątki z kultury popularnej, mitologii czy innych źródeł – czuję się ukontentowana. 

Z czystym sumieniem polecam The Midnight Order każdemu, dorosłemu odbiorcy.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/The+Midnight+Order/pokaz.html


Poprzedni wpis
Opowieści o kolorach i porach roku – recenzja nowej serii
Następny wpis
Młodzi przyrodnicy. Motyle. Motyle 3D – recenzja książki
Tags: +100, +18, 2024, Allanva, blog książkowy, Claire Fauvel, czarownice, Daphné Collignon, Isabelle Bauthian, Katarzyna Gajewska-Wąsowicz, komiks o czarownicach, komiks wielu twórców, komiksy, Mathieu Bablet, Nocny Porządek, Quentin Rigaud, recenzje komiksów, Rours, Sumi, The Midnight Order, Thomas Rouzière, Timof comics, Titouan Beaulin, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja