Andy – recenzja komiksu od Typex o Andy Warholu

Tytuł: Andy. Opowieść faktograficzna
Scenariusz: Typex
 Rysunki: Typex
 Tłumaczenie: Maria Lengren
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Był jednym z najbardziej charakterystycznych i zapamiętywalnych artystów XX wieku – wyznaczał trendy, zmieniał postrzeganie sztuki oraz przesuwał granice (niemal w każdej dziedzinie, w  której działał). Andy Warhol – amerykański ilustrator, filmowiec i wydawca słowiańskiego pochodzenia, utożsamiany przede wszystkim z pop-artem. Kojarzony z wieloma skandalami, słynnymi nazwiskami minionego wieku; który pomimo wielu swoich kompleksów, lubił być zawsze w centrum zainteresowania.

ŻYCIE I CZASY ANDY’EGO WARHOLA

Nakładem Wydawnictwa Timof Comics ukazała się ostatnio pozycja o wielkości i wadze książki telefonicznej, choć jej okładka stylizowana jest na opakowanie proszku do prania… a może płatków kukurydzianych? W każdym razie ,,Andy” doskonale wpisuje się w nurt zwykłych produktów, wzniesionych do rangi dzieła sztuki.

Te 562-strony to zasługa tytanicznej pracy wielu osób, jednak największe uznanie należy się holenderskiemu artyście Raymondowi Koot, który tworzy pod pseudonimem TYPEX. To on jest odpowiedzialny w tym komiksie za scenariusz oraz rysunki dla zasobnych dziesięciu rozdziałów, skomponowanych w kolejności chronologicznej oraz tytułowanych nazwami piosenek.

OPOWIEŚĆ FAKTOGRAFICZNA

Komiks podzielony jest na części, rozpoczynające się od dzieciństwa Andy’ego, jego dorastania, przedwczesnego posłania do szkoły, aż po uniwersytet i pierwsze zlecenia ilustratorskie. Cała rodzina pokładała w nim niewiarygodnie wysokie oczekiwania. Andy – przez wzgląd na swój nietypowy wygląd i funkcjonowanie w niemal zupełnym oderwaniu od rzeczywistości, już od małego chłopca był ekscentrykiem. Z czasem ta cecha tylko się w nim nasiliła. Osoby, które spotykał na swojej drodze, jego seksualność, kompleksy oraz nieszablonowe patrzenie na świat sprawiły, że osiągnął tak wiele.

JAK ODDAĆ DUCHA CZASÓW

W ,,Andym” zastosowano mnóstwo fantastycznych nawiązań do czasów, w których rozgrywa się fabuła, ale i także do ogólnie rozumianej kultury masowej. W komiksie każdy rozdział poprzedzony jest kartami postaci. Przedstawione zostały na nich osoby, które pojawiają się w tej części książki, wraz z portretem oraz krótką notą biograficzną. 

Można z nich wiele się dowiedzieć (np. tego, że David Bowie zanim osiągnął gigantyczny sukces muzyczny, był… mimem). Oprócz słynnych wokalistów, gwiazd ekranu czy prasy, a także sportowców, polityków i artystów oczywiście, można tam odnaleźć zwyczajne osoby, które były związane z Warholem, a nawet postacie fantastyczne/bajkowe. Mnie ujęła szczególnie biografia Freda Flinstona.

 

PODRÓŻ PRZEZ STYLE

Co ciekawe, Typex każdą część opowieści przedstawia za pomocą innego stylu, mocno nawiązując do ówczesnych trendów. Dzieciństwo Warhola jest więc czarno-białe i proste, niczym z początkowych komiksów Disney’s. Okres od 1962 do 1964 roku przypomina ograniczony kolorystycznie, ale żywy styl sitodruku, którym zasłynął. Nie jest to jednak tylko puste gadżeciarstwo. Typex niezwykle zręcznie posługuje się rozmaitymi stylami, przez co ma się wrażenie, jakby komiks był dziełem wielu twórców. Daje to wrażenie lekkiej schizofrenii, trafnie podsumowującej skomplikowane i niepoukładane wnętrze artysty

JAK CZYTAĆ KOMIKS, KTÓRY WAŻY PRAWIE 2 KG?

,,Andy” to inspirująca biografia, wielowymiarowa, doskonale opracowana, poszerzająca horyzonty. Prawdopodobnie nie traficie w tym roku na lepszą opowieść faktograficzną w formie komiksu. Nie tylko pozwala ona lepiej zrozumieć głównego bohatera, ale przy okazji jest świetną lekcją historii i sztuki. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce mieć większą wiedzę na temat XX wieku.

Polecam usiąść z ,,Andym” w wygodnej pozycji. To komiks, który sporo waży, ale którego czytanie i podziwianie, przyniesie ogromną satysfakcję. 

Rekomenduję go gorąco czytelnikom powyżej 17 roku życia. Będzie rewelacyjnym prezentem.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl


Poprzedni wpis
Woda, czyli ile? – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Nikifor – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Tags: +100, +17, +18, Ameryka, Andy, Andy Warhol, Andy Warhola, Andy. Opowieść faktograficzna, bibliografia, bibliografia Warhola, blog książkowy, komiks o Andy Warholu, komiksy o sztuce, książki na prezent, Maria Lengren, pop-art, recenzent komiksowy, recenzje książek, sztuka, Timof, Timof comics, Typex, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja