Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 65

czyli co przewiduję, że będzie miało wartość większą niż pozostałe

WRZESIEŃ 2023

(kolejność według wieku odbiorców)

PATRONAT

1. Panda na scenie

Autorka: Sarah Horne

Ilustracje: Sarah Horne

Wydawnictwo: Wilga

Data premiery:  04.09.2023

Wiek dziecka: 6+

,,Życie rodziny Culluma i jego pandy toczy się całkiem spokojnie. Aż do czasu, gdy pojawia się w nim dziennikarz Penni P. Za wszelką cenę chce nagłośnić historię pandy Pudding. Jedynie Cullum nie daje się zwieść. Wie, że ujawnienie historii jego zwierzaka, może skończyć się ponownym rozbiciem jego rodziny.

Przygotujcie się na prawdziwe… Pandamonium!” Wydawnictwo Wilga

Pierwsza część: ,,Panda na progu”.

2. Co nam mówi niebo

Autorka: Gertrude Kiel

Ilustracje: Gunvor Rasmussen

Wydawnictwo: ToTamto

Data premiery:  05.09.2023

Wiek dziecka: 9+

,,Fascynująca, nieco baśniowa opowieść o astronomii

William to dziewięciolatek, który ma wszystkiego dość. Są wakacje, jego rodzice muszą pracować, a on został wysłany do zrzędliwej ciotki, która nie lubi dzieci. Jednak szalona ciotka wie co nieco o… astronomii. Dzięki temu zapowiadający się straszliwie tydzień zmienia się w pasjonującą przygodę wypełnioną opowieściami o grawitacji, gwiazdach, kosmosie, Galileuszu, Koperniku i innych sławnych naukowcach.

Co nam mówi niebo jest dla historii astronomii tym, czym Świat Zofii dla filozofii. Książka przybliża skomplikowane zagadnienia w zrozumiały i atrakcyjny sposób. Wraz z Williamem dzieci uczą się o Ziemi i jej miejscu we wszechświecie. Dowiadują się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się koncepcje na ten temat i którzy naukowcy mieli na to największy wpływ, jakich narzędzi używali do badań i jak dokonali swoich odkryć. Książka jest pełna fascynujących opowieści, które inspirują i poszerzają horyzonty w niezwykle wciągający sposób.” Wydawnictwo ToTamto

 

WIEK: od 0 lat

3. Pola i Piotruś. Potwór

Autorka: Camilla Reid

Ilustracje: Axel Scheffler

Wydawnictwo: Wilga

Data premiery:  27.09.2023

Wiek dziecka: 0+

,,Kiedy Pola piecze babeczki, w oknie pojawia się straszny potwór! Biedna Pola! Drętwieje ze strachu, lecz po chwili przekonuje się, że to nie prawdziwy potwór, tylko przebrany za niego Piotruś.

Pola i Piotruś to najlepsi przyjaciele. Uwielbiają wspólnie spędzać czas. Mają mnóstwo pomysłów i nigdy się nie nudzą. I choć czasem zdarzają się im trudne sytuacje, małe kłótnie czy łzy, to zawsze potrafią temu zaradvzić – dzięki życzliwości, uśmiechowi i zrozumieniu.” Wydawnictwo Wilga

Pozostałe części cyklu o Poli i Piotrusiu:

4. Co zrobi Frania? Szczerość

Autorka: Barbara Supeł

Ilustracje: Agata Dobkowska

Wydawnictwo: Świetlik

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 3+

,,Poznajcie przesympatyczną Franię, która przybliży małym czytelnikom umiejętności społeczne takie jak: współpraca, życzliwość, asertywność czy akceptacja. W najnowszej części z serii „Co zrobi Frania?” dzieci dowiedzą się, czym jest szczerość.

Przeczytajcie trzy ciekawe historie, których głównym tematem jest szczerość. Każde opowiadanie uzupełnia część interaktywna, w której dzieci próbują odgadnąć, co wydarzy się dalej. W książce zawarto kilka odpowiedzi do wyboru i rozwiązanie zagadki!” Wydawnictwo Świetlik

Poprzednie tomy:

5. Opowiem ci, mamo o kolorach

Autorka: Ola Woldańska-Płocińska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data premiery:  27.09.2023

Wiek dziecka: 3+

,,Czy zastanawialiście się kiedyś, z ilu kolorów składa się świat? Trudno byłoby je policzyć, a co dopiero zmieścić w jednej książce! Dlatego wybraliśmy dziesięć najbardziej popularnych kolorów. Poznajcie je: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski, zielony, brązowy i czarny.

Oglądając tę wypełnioną szczegółami książkę, twórzcie swoje kolorowe opowiadania. Jak zacząć? Na przykład: biały miś w białej czapce podaje na obiad białego kalafiora… Albo: biała owca wypiła białe mleko i śpi pod stolikiem nakrytym białym obrusem… Próbujcie wykorzystać jak najwięcej narysowanych elementów.” Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Więcej z serii Opowiem ci, mamo:

6. Wyobraźnia i Kartezjusz

Autorzy: Duane Armitage, Maureen McQuerry

Ilustracje: Robin Rosenthal

Wydawnictwo: Mamania

Data premiery:  13.09.2023

Wiek dziecka: 3+

,,„Wielkie idee dla małych filozofów” to seria kartonowych książek dla najmłodszych czytelników, która w przystępny sposób przybliża im idee największych filozofów w dziejach świata.

Nawet małe dzieci zadają wielkie pytania dotyczące życia. Kartezjusz uważał, że to wyobraźnia pozwala nam odkryć prawdziwych siebie i zrozumieć innych ludzi.

Ta książka przybliża jego filozofię najmłodszym myślicielom i zainspiruje do rozmów na temat  ciekawości świata i granic ludzkiego poznania.” Wydawnictwo Mamania

Pozostałe książki z serii:

7. Atlas wróżek. Magiczny lud z różnych stron świata

Autorka: Anna Claybourne

Ilustracje: Miren Asiain Lora

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 5+

,,Nasi przodkowie od zawsze snuli opowieści o magicznym ludzie: o wróżkach, krasnoludkach, duszkach czy chochlikach. Czarodziejskie istoty są jednak płochliwe i wolą pozostawać w ukryciu. Dzięki tej książce poznasz je dużo lepiej: te, które mieszkają w dziuplach, kopalniach, ludzkich domach, morskich falach… a nawet w mrowiskach.

Niełatwo wypatrzyć wróżkę, która sobie tego nie życzy. Trzeba zaglądać do kielichów kwiatów, w szczeliny skalne i pod czerwone kapelusze muchomorów. Wróżki są zmiennokształtne: często się przemieniają w konie, ptaki czy białe koty.” Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

WIEK: od 6 lat

8. Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i rodziców trochę też

Autorka: Urszula Młodnicka

Ilustracje: Agnieszka Waligóra

Wydawnictwo: Sensus

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 6+

,,Faktycznie, Pink, mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne, czuje, że za chwilę nie wytrzyma. Jeszcze moment i coś w nim bardzo głośno krzyknie: Nie chcę tak! Chcę sam o sobie opowiedzieć.

Potrzeba decydowania o sobie, potrzeba samodzielności, zdolność mówienia tak albo nie, kiedy chce się powiedzieć tak albo nie ― to jest asertywność. Niezwykle przydatna umiejętność, której i Ty, i Pink możecie się nauczyć, wiesz?

Pomóż Pinkowi zrozumieć, na czym polega asertywność, i stać się bardziej samodzielnym!” Wydawnictwo Sensus

Pozostałe książki o Pinku:

9. Być jak kapibara

Autorka: Michela Fabbri

Ilustracje: Michela Fabbri

Wydawnictwo: Media Rodzina

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 6+

,,Kapibara nie jest myszą ani bobrem, ani psem. To największy gryzoń na świecie. Ma duży nos, zmrużone oczka, małe uszka, błony między palcami i spore zęby. Dorośli mogą się zdziwić, ale większość dzieci doskonale zna tego uroczego zwierzaka, który w ostatnim czasie podbił serca miliardów internautów.

W tej książce pewna nieduża kapibara opowiada o sobie i swoich zainteresowaniach – o tym, że cieszy ją zwyczajne życie i że lubi poezję. I że choć na zewnątrz wydaje się twardzielką, tak naprawdę jest wrażliwa i bardzo potrzebuje bliskości.

Urocze ilustracje trafnie oddają charakter tych niesamowitych stworzeń, a niebanalny tekst pomaga docenić wartość prostoty, rodziny, społeczności… W naszym krzykliwym, przebodźcowanym świecie ta niezwykła, oszczędna w formie książka może służyć jako zachęta do zabawy w duchu mindfullness i jako piękna lekcja samoakceptacji.” Wydawnictwo Media Rodzina

10. Jak powstaje dorosły. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej

Autorka: Rachel Greener

Ilustracje: Clare Owen

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 6+

,,Okres dojrzewania to trudny czas, do którego świadomi i odpowiedzialni opiekunowie powinni przygotować dzieci.

„Jak powstaje dorosły” to ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu, który pomoże przygotować nastolatków na zmiany, jakie będą zachodzić w ich ciele i umyśle. Bogato ilustrowana książka uczy szacunku i samoakceptacji, dowodząc, że każdy wygląda inaczej i rozwija się w swoim tempie.

Książka nie pomija innych ważnych aspektów dojrzewania: relacji z rodziną i rówieśnikami, tożsamości płciowej, wytyczania granic, czy cyberprzemocy. Przyjazna pozycja, która wspiera różnorodność i łagodzi niepokoje. „Świetna lektura dla dzieci i pomoc dla rodziców i opiekunów, którzy chcą z dziećmi jak najwcześniej poruszać ważne i trudne tematy dojrzewania” – przyznaje Agata Kozłowska, seksuolożka, edukatorka i terapeutka, która podjęła się przetłumaczenia książki „Jak powstaje dorosły” na język polski.” Wydawnictwo Harper Collins Polska

11. Gabinet oceanów

Autorka: Barbara Taylor

Ilustracje: Carnovsky

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery:  13.09.2023

Wiek dziecka: 7+

,,Ilustrowany niezwykłą techniką fascynujący album o życiu w oceanach. Dzięki magicznym trójkolorowym soczewkom poznaj 180 gatunków morskich zwierząt oraz podwodne krajobrazy wszystkich oceanów na Ziemi.

Maleńkie koniki morskie i przerażające ryby głębinowe, gigantyczne kałamarnice i przezroczyste krewetki. Pod powierzchnią mórz i oceanów kryje się tajemniczy świat morskich stworzeń o fantastycznych kształtach i zadziwiających przystosowaniach.” Wydawnictwo Dwie Siostry

Więcej książek z serii ,,W Gabinecie wiedzy”:

12. Najbardziej niedorzeczne zwierzęta świata

Autor: Philip Bunting

Wydawnictwo: All Kids Publishing

Data premiery:  01.09.2023

Wiek dziecka: 7+

,,Jak to możliwe, że zwierzęta bezproblemowo egzystują w tak różnych i często ekstremalnych (z punktu widzenia człowieka) miejscach na Ziemi? To bardzo proste! Zaadoptowały się do świata, w którym żyją!

Książka „Najbardziej niedorzeczne zwierzęta świata” to drugi po „Najbardziej bezsensownych zwierzęta świata” leksykon zwierząt, przedstawiający je w zabawny sposób, ale niepozbawiony zaskakujących faktów na ich temat. Poznajemy m.in. rawkę błazna o wyjątkowych barwach i zabójczym uderzeniu, legwana morskiego, który kicha solą, nie taką pospolitą, bo grającą na drzewach, kakadu palmową oraz niezniszczalne niesporczaki.” Wydawnictwo All Kids Publishing

 

WIEK: od 9 lat

13. Aveline Jones i duch z Malmouth. Tom 1

Autor: Phil Hickes

Wydawnictwo: Świetlik

Data premiery:  06.09.2023

Wiek dziecka: 9+

,,Upiorna opowieść dla wszystkich, którzy lubią się bać! Aveline Jones uwielbia czytać historie o duchach, więc jesienna przerwa międzysemestralna staje się o wiele bardziej ekscytująca, gdy dziewczynka znajduje starą księgę pełną przerażających opowieści.

Nie tylko historie z tej książki mrożą krew w żyłach, lecz także fakt, że zbiór należał kiedyś do Primrose Penberthy, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach…Zaintrygowana Aveline postanawia zbadać sprawę zniknięcia Primrose. Ale ktoś… lub COŚ daje znać o swoim istnieniu. I szuka Aveline.

Przepełniona upiornym klimatem opowieść dla wszystkich młodych czytelników, którzy uwielbiają czuć dreszczyk emocji! Ponura atmosfera małego miasteczka, osobliwe i czasem przerażające postaci oraz splot dziwnych wydarzeń sprawią, że pokochacie tę serię od pierwszej strony! To idealna mieszanka strachu, dobrej zabawy oraz wnikliwego śledztwa.” Wydawnictwo Świetlik

14. Drakula. Ilustrowana klasyka literatury

Autor: Margaret Novak

Ilustracje: Maite Schmitt

Wydawnictwo: Frajda

Data premiery:  20.09.2023

Wiek dziecka: 9+

,,Ilustrowana adaptacja klasycznej powieści Brama Stokera o historii przerażającego Drakuli – idealna dla poczatkujących wielbicieli literatury z dreszczykiem!

Tajemniczy hrabia Drakula od lat terroryzuje Transylwanię ze swego wielkiego gotyckiego zamczyska. Gdy jednak Jonathanowi Harkerowi – jego ostatniej ofierze – udaje się stamtąd uciec, długowieczny wampir wreszcie będzie musiał się zmierzyć z godnymi przeciwnikami!” Wydawnictwo Frajda

15. Python dla dzieci. Programowanie na wesoło

Autor: Jason R Briggs

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Data premiery:  12.09.2023

Wiek dziecka: 10+

,,Nowe, drugie wydanie bestsellerowej książki, która jest atrakcyjnym wprowadzeniem do świata programowania. Została ona całkowicie zaktualizowana, poprawiona i dostosowana do najnowszej wersji Pythona. Zawiera nowe zadania i łamigłówki.

Książka ta została napisana z myślą o Tobie i Twoich rodzicach. Przeznaczona jest dla dzieci od lat 10. Autor omawia podstawy tego języka na bazie jedynych w swoim rodzaju, zabawnych programów, pełnych głodnych potworów, tajnych agentów, chciwych kruków i nie tylko. Wszystkie wprowadzane pojęcia są klarownie zdefiniowane, ważne partie kodu wyróżnione kolorem i objaśnione, a nieszablonowe, wielobarwne ilustracje nadają wszystkiemu naturalnej lekkości.” Wydawnictwo PWN

16. Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

Autorzy: Jacob Grimm, Wilhelm Grimm

Ilustracje: Michalina Jurczyk

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Data premiery:  27.09.2023

Wiek dziecka: 13+

,,Bracia Grimm nie dla dzieci. Bez upiększeń, bez cenzury i bez prawienia morałów – za to z mocnymi ilustracjami pełnymi charakteru i czarnego humoru. Wybór 50 tekstów z pierwszego wydania baśni braci Grimm, nieprzekładanego dotąd na język polski.” Wydawnictwo Dwie Siostry

Poprzedni wpis
Kosmos – recenzja komiksu o teoriach spiskowych
Następny wpis
Kochamy naszą panią – recenzja książki
Tags: 2023, blog książkowy, co czytać dzieciom, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, nowości książkowe, nowości literatury dziecięcej, patronat medialny, premiery książek dla dzieci, premiery wrzesień 2023, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, zapowiedzi, zapowiedzi książek, zapowiedzi książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja