Wojna skowronków – recenzja

Tytuł: Wojna skowronków

Autorka: Hilary McKay

Tłumaczenie: Łukasz Witczak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Nie ma zbyt wiele dobrych książek dla niedorosłych czytelników, których akcja rozgrywa się w czasach przed, i w trakcie I wojny światowej. Być może panuje niesłuszne przekonanie, że ta rzeczywistość była zbyt trudna lub zbyt odległa, żeby dziecko czy nastolatek mógł ją dobrze zrozumieć.

 

Na szczęście ostatnio nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka (dość nowa, bo z 2018 roku), która wydaje się przeczyć temu twierdzeniu. ,,Wojna skowronków” choć niezwykle autentycznie oddaje realia tamtych lat, porusza, a czasami nawet szokuje – to jednak jest pisana z myślą o nastolatkach.  

 

 

Autorka Hilary McKay jest wielokrotnie nagradzaną pisarką. Jej ,,Wojna skowronków” została doceniona przez krytyków i otrzymała tytuł Costa Children’s Book Award 2018.

 

Główną bohaterką książki jest jedenastoletnia Clarry. Dorasta w angielskim zimnym domu na początku XX wieku, razem ze swoim starszym bratem Peterem i prawie nieobecnym w ich życiu ojcem. Dziewczyna długo żyje w poczuciu, że to ona jest powodem, dla którego musiała umrzeć jej matka. Narodziny Clarry spowodowały komplikacje, które zmieniły los dzieci oraz prawdopodobnie zupełnie odmieniły ich ojca.

 

Dziewczyna jednak pełna jest chęci do życia – pragnie się uczyć (co nie jest typowe dla młodych kobiet w jej czasach). Nie sprawia przy tym kłopotów, jest dobra i darzy wielką miłością Kornwalię, brata oraz swojego kuzyna Ruperta. 

 

To właśnie ten starszy chłopak, który ciągle żartuje i ubarwia swoim poczuciem humoru życie wszystkich wokół, przejdzie w tej historii największą metamorfozę. 

 

 

 

,,Wojna skowronków” to książka, która niezwykle skupia się na relacjach głównych bohaterów. Nie ma w niej zbyt wiele dynamicznej akcji, usilnego podążania w jakimś celu tylko po to, żeby zrobić wrażenie na czytelniku. To niezwykle mądra lektura, z której bije wielki autentyzm – zupełnie jakby autorka dobrze znała wszystkie postaci i po prostu spisała ich losy. 

 

Książka porusza wiele wątków na różnych płaszczyznach – z jednej strony to po prostu opowieść o ambitnej dziewczynie. Z drugiej, pozwala odkryć rodzinną tragedię czy pokazać prawdziwe oblicze wojny, oglądanej w dodatku z różnych punktów widzenia. 

 

Zachwyci ona czytelników w różnym wieku, bez względu na płeć i przekonania. ,,Wojna skowronków” to piękne, ale także ważne doświadczenie, którego zdecydowanie polecam spróbować. Będzie odpowiednia dla odbiorców powyżej 12 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-wojna_skowronkow.html

 

 

Poprzedni wpis
Gdzie dzisiaj śpimy? – recenzja
Następny wpis
777 pomysłów na zabawy z książką – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja