Baśnie zimowe – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Baśnie zimowe
Zebrała: Dawn Casey
Ilustracje: Zanna Goldhawk
Tłumaczenie: Katarzyna Biegańska
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Nie jestem pewna czy tegorocznej zimy znajdziecie piękniejszy zbiór baśni. Jeżeli jesteście tutaj częstymi bywalcami, na pewno dobrze wiecie, że do tego gatunku literatury mam wyjątkową słabość. Wystarczy kliknąć w specjalnie stworzoną przeze mnie kategorię żeby czerpać inspiracje z całkiem pokaźnej kolekcji opowieści ludowych z różnych stron świata!

Nic więc dziwnego, że kiedy Wydawnictwo Dwukropek ogłosiło kolejną premierę nowości – wiedziałam, że nie przejdę obok niej obojętnie. ,,Baśnie zimowe” to wyselekcjonowany zbiór opowiastek przez Dawn Casey i niezwykle zilustrowany przez Zannę Goldhawk.

Baśnie dla dzieci zimową porą

Książka składa się z aż 18 indywidualnych historii z różnych zakątków świata. Znajdziecie tutaj opowieści ludowe z Norwegii, Niemiec, Szkocji, Francji, Anglii, Grecji, ale także z dalekiej Japonii, Chin, Meksyku czy Grenlandii. W zbiorze znalazła się nawet baśń pod tytułem ,,Płaszcz dla księżyca” podpisana jako polska i muszę szczerze przyznać, że… nigdy wcześniej o niej nie słyszałam! 

Na końcu książki umieszczono źródła, z których można dowiedzieć się, że ów opowieść została pierwszy raz opowiedziana w XVIII wieku przez Nachmana z Bracławia. Brzmi intrygująco, prawda? Widzę tutaj jednak pewną niekonsekwencję, ponieważ Bracław leży w dzisiejszej Ukrainie.

Klasyczne opowieści ludowe 

Pomijając jednak to drobne przeoczenie, w ,,Baśniach zimowych” znalazła się jeszcze jedna opowiastka ze wspomnianego powyżej kraju, którą mieliście już szansę poznać. Nie tak dawno nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka ,,Rękawiczka”, której nieco inną interpretację możecie znaleźć w tej świeżo wydanej zbiorczej pozycji.

,,Baśnie zimowe” zawierają także dwie bardzo znane historie, których w żaden sposób nie mogło tam zabraknąć. Mowa o ,,Dziadku do Orzechów” oraz ,,Królowej Śniegu”. Wzbogacone pięknymi ilustracjami nawiązującymi do folkloru oraz  ponadczasowych obrazów – mogą być czytane przez wiele lat oraz wiele pokoleń.

Uniwersalne wartości oraz magia opowieści

Książka zgromadziła pod jednym tytułem najpiękniejsze, zimowe opowiastki, których bohaterowie przekazują małym oraz dużym czytelnikom uniwersalne wartości. Uczciwość, poświęcenie dla innych, miłość, troska. Każda baśń poprzedzona jest krótkim wstępem autorki, dzięki czemu poszerza się jej kontekst oraz znaczenie niektórych symboli.

,,Baśnie zimowe” można czytać z powodzeniem nie tylko przed Świętami. To historie do odkrywania przez wszystkie mroźne miesiące. 

Polecam ten wyjątkowy zbiór odbiorcom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/basnie-zimowe/Poprzedni wpis
Ania i Święty Mikołaj – recenzja książki adwentowej
Następny wpis
Prezentownik dla fanów Harry’ego Pottera
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2022, baśnie, baśnie dla dzieci, baśnie na zimę, baśnie świata, Baśnie zimowe, blog książkowy, Boże Narodzenie, Dawn Casey, Dwukropek, Katarzyna Biegańska, klasyczne baśnie, książka na prezent, książki dla dzieci, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Dwukropek, Zanna Goldhawk

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja