Zaczarowane baśnie – recenzja premierowa książki dla dzieci

Tytuł: Zaczarowane baśnie
Zebrała: Laura Sampson
Ilustracje: Phung Nguyen Quang, Huynh Thi Kim Lien
Tłumaczenie: Katarzyna Biegańska
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

W każdej baśni jest mnóstwo magii – być może dlatego od wielu lat zbieram je z taką skrupulatnością i otaczam się tylko tymi najpiękniejszymi. Wydawnictwo Dwukropek w zeszłym roku zachwyciło nas ,,Baśniami zimowymi”. W tym oferuje zbiór ,,Zaczarowanych baśni”, skomponowanych z opowieści z różnych krajów i kontynentów.

Czym inspirowany był Kopciuszek?

Autorką, a właściwie tą osobą, która zebrała osiemnaście ponadczasowych historii jest Laura Sampson. Z kolei za piękną oprawę graficzną odpowiadają Phung Nguyen Quang oraz Huynh Thi Kim Lien. 

W tym zbiorze znajdziecie baśnie m.in. z Wietnamu, Japonii, Czech, Indii, Francji, Ukrainy czy Nowej Zelandii. Jest nawet akcent polski. Niektóre na pewno znacie; takie jak ,,Śnieżka” czy dość popularny ,,Ptak o złotych piórach”. Inne przypomną Wam o klasykach – ,,Magiczna ryba”, czyli chińska baśń, na kanwie której mógł powstać nawet ,,Kopciuszek”. Być może czytając ,,Tańczące księżniczki” Charles’a Deulina, przypomnicie sobie o ,,Marzycielkach” Jessie Burton.

Baśnie w nowych odsłonach

Baśnie mają bowiem to do siebie, że kiedyś opowiadane ustnie, zmieniały się w zależności od mówcy. Teraz można w każdej książce znaleźć opowieść, która choć często jest o tym samym, różni się detalami. Ich przesłania jednak pozostały, a wraz z nimi – pouczający ton baśni.

Dzięki ,,Zaczarowanym baśniom” ja na przykład na nowo zauroczyłam się w historii o ,,Kamieniarzu” – baśni inspirowanej Japonią. Najkrócej można ją określić znanym przysłowiem angielskim: trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Niezależnie od tego o czym byśmy nie marzyli, finalnie okazuje się, że wcale nie znajdujemy się w najgorszym miejscu.

Do ,,Zaczarowanych baśni” wybrane zostały historie ponadczasowe, które są raczej mniej popularne – a tym samym, ryzyko, że ktoś zna ciekawszą ich wersję, jest automatycznie mniejsze.

Triumf dobra nad złem, czyli Zaczarowane baśnie

Sprawnie opowiedziane, w objętości przyjaznej młodszym czytelnikom – pozycja zachęca do częstego po nią sięgania. Kolejnymi argumentami jest absolutnie piękne wydanie. Okładka imitująca płótno, uszlachetnienia złotą folią oraz słuszny format pozwalają na przykład sprezentować ,,Zaczarowane baśnie” komuś bliskiemu.

Najbliższa okazja, czyli Święta jest za chwilę, ale przecież baśnie można również podarować w dzień narodzin dziecka, urodzin czy po prostu – bez specjalnego powodu, a wyłącznie z czystej sympatii. Dlaczego?

Ponieważ w baśniach kryje się przedwieczna mądrość i choć na niektóre trzeba patrzeć z dystansem oraz nie brać ich zbyt dosłownie, to wielokrotne zwycięstwo samego dobra nad złem jest tutaj powodem, dla którego warto zanurzyć się w ,,Zaczarowane baśnie”. Książka będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku.

Link do strony wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/zaczarowane-basnie/


Poprzedni wpis
LEGO Friends Kalendarz adwentowy 2023 – recenzja
Następny wpis
Teatr po sąsiedzku – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2023, baśnie, baśnie świata, baśnie z różnych stron świata, Dwukropek, Huynh Thi Kim Lien, Katarzyna Biegańska, książki dla dzieci, Laura Sampson, Phung Nguyen Quang, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Dwukropek, Zaczarowane baśnie, zbiór baśni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja