Teatr po sąsiedzku – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Teatr po sąsiedzku
Autorka: Sonja Danowski
Ilustracje: Sonja Danowski
Tłumaczenie: Łukasz Musiał
Wydawnictwo: Tako
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Dzieci są różne. To od ich wychowania zależy w dużej mierze czy będą wolały bawić się na powietrzu, zaszywać w pokoju z zabawkami, a może przykleić do rodziców i nie odstępować ich na krok.

Niezwykle realistyczne ilustracje

Bez względu jednak na to, co dzieci robią zazwyczaj, chętnie próbują różnych rzeczy. Wygrywa w nich ciekawość oraz brak głębszych uprzedzeń. Dzięki temu mogą się rozwijać, uczyć i zawiązywać nowe przyjaźnie.

,,Teatr po sąsiedzku” to niezwykła książka Sonji Danowski, która pod względem wizualnym przypomina mi nieco ilustracje Jerzego Karolaka (znanego m.in. ze słynnego ,,Elementarza” Mariana Falskiego). Przedstawieni na obrazkach bohaterowie są niezwykle rzeczywiści – aż do tego stopnia, że dzieci mogą poczuć, jakby oglądały zdjęcia.

Zabawki kontra zabawki

Książka opowiada o rodzeństwie Pablo i Pii, którzy bawiąc się w ogrodzie zauważają, że za ogrodzeniem znajduje się ich nowy sąsiad. Chłopiec i dziewczynka spędzają czas ze swoimi pacynkami. Lubią odgrywać nimi różne sceny, wcielać się w kolejne postacie.

Z kolei mały sąsiad ma zupełnie inne zainteresowania. Skupiony jest na swoich gadżeciarskich zabawkach – latających helikopterach czy łodziach podwodnych. Wyśmiewa lalki, zapewne uważając je za coś przestarzałego, niemodnego i nudnego, czym sprawia przykrość głównym bohaterom.

Domowe przedstawienie z pacynkami

To, co dorosły czytelnik może dostrzec poza kadrem, to to że Pablo i Pia są dużo bardziej wrażliwi i lepiej wychowani niż ich nowy kolega. Jest w nich więcej empatii oraz zrozumienia. Autorka nie mówi jednak wprost, dlaczego tak jest i co miało na to wpływ. Pokazuje po prostu różnych bohaterów, pozwalając dzieciom-odbiorcom utożsamić się z dowolnym z nich.

Wiele się zmienia, kiedy mały sąsiad łapie grypę. Pablo i Pia postanawiają przygotować dla niego krótkie przedstawienie w oknie. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem i Pia ucieka rozczarowana. Czy jednak w chłopcu akceptującemu do tej pory wyłącznie drogie i nowoczesne zabawki, zajdzie jakaś przemiana?

,,Teatr po sąsiedzku” to niezwykle ciepła, ponadczasowa opowieść o wrażliwości i empatii. Historia początku prawdziwej przyjaźni oraz zwracania uwagi na to, co w życiu liczy się najbardziej. 

Jestem przekonana, że po lekturze tej książki Wasze dzieci także zapragną pobawić się pacynkami. ,,Teatr po sąsiedzku” polecam każdemu powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://tako.biz.pl/p,1058,teatr-po-sasiedzku.html


Poprzedni wpis
Zaczarowane baśnie – recenzja premierowa książki dla dzieci
Następny wpis
Precelek – recenzja nowych książek dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, ciekawość świata, drogie zabawki, empatia, książki dla dzieci, Łukasz Musiał, nowy sąsiad, pacynki, przedstawienia, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Sonja Danowski, Tako, teatr, Teatr po sąsiedzku, wrażliwość, Wydawnictwo Tako, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja