Legenda o Sally Jones – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Legenda o Sally Jones

Autor: Jakob Wegelius

Ilustracje: Jakob Wegelius

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2015

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Dzisiaj przeczytałam smutną, ale bardzo piękną książkę. Szczerze mogę przyznać, że uważam takie za najbardziej wartościowe. To historie, które poruszają czytelnika, działają na jego wrażliwość, zwracają uwagę na innych i rozwijają takie wartości, jak chociażby empatia. Poza tym, prawdziwych emocji nie należy szukać w lekkich komediach i rubasznych tekstach, ale właśnie w opowieściach, które nie szczędzą głównemu bohaterowi zawodów i trudnych decyzji.

Taka jest właśnie książka ,,Legenda o Sally Jones” Jakoba Wegeliusa. Wydawnictwo Zakamarki jak zwykle spisało się na medal i wydało ją w formie, która nie dość, że odbiega od klasycznych pozycji, to w dodatku idealnie wpasowuje się w nastrój tytułu.

,,Legenda o Sally Jones” to historia, której akcja może dziać się na początku XX wieku. Została skonstruowana pod postacią przypominającą komiks, jednocześnie nim nie będąc. Można powiedzieć, że ma wiele wspólnego z niemym filmem. Ilustracje są w stylu obrazów detektywistycznych historii noir, ale zamiast nich, przemawia narrator.

Główną bohaterką jest tytułowa Sally Jones, która ludzkie imię zyskała wskutek wypadku, będąc jednocześnie gorylicą. Już w dzień urodzin, przepowiedziano jej pasmo nieszczęść, które będą na nią spadać. Była jednak zbyt mała, by cokolwiek móc z tego rozumieć.

Szybko oddzielono ją od rodzinnego stada i wysłano statkiem pomiędzy ludźmi, gdzie miała być ich zabawką, pracownikiem, atrakcją. Traktowano ją bardzo przedmiotowo, nie liczono się z jej uczuciami. Z czasem okazało się, że nie tylko ludzie są wobec niej pozbawieni empatii. Kiedy zraniła ją bliska, podobna do niej, przyjaciółka, jej serce zostało złamane.

Ta historia jednak pokazuje, że bez względu na to, jak może wydawać się źle, zawsze znajdzie się ktoś, kto jest w stanie nas zrozumieć. Ktoś, kto może także ma złamane serce i wie, jak ważne jest bycie razem i wspieranie się.

Ta na pozór bardzo smutna historia, pozostawia w czytelniku wiele nadziei. Pokazuje, że dopóki jest szansa na poprawę, to należy się jej trzymać. Poddanie się i przysłowiowe złożenie broni do niczego nie prowadzi.

Jestem wzruszona tą książką i polecam ją każdemu dziecku powyżej 8-ego roku życia. Nie ma w niej miejsca na nudę, autor ciągle serwuje nam kolejne trzymające w napięciu wydarzenia. Jestem przekonana, że ta książka da od siebie bardzo dużo, każdemu kto ją przeczyta.

Link do strony wydawnictwa: http://www.zakamarki.pl/index.php/legenda-o-sally-jones.html

 


Poprzedni wpis
Pan Trąba i wynalazki – recenzja
Następny wpis
Pod szklanym niebem – recenzja + trailer!
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2015, Agnieszka Stróżyk, empatia, Gorylica, Jakob Wegelius, komiks, książka detektywistyczna dla dzieci, książka dla dzieci, książka dla nastolatków, książka obrazkowa, Legenda o Sally Jones, najpiękniejsze książki dla dzieci, noir, piękne ilustracje, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, recenzje książek dla nastolatek, Sally Jones, smutna książka dla dzieci, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja