Opowieść z Zielonej Rzeki – recenzja książki

Tytuł: Opowieść z Zielonej Rzeki
Autorka: Holly Webb
Ilustracje: Zanna Goldhawk
Tłumaczenie: Marta Mortka
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Co wiecie o bobrach? A czy z czymś szczególnym kojarzą wam się wydry? To wodne gryzonie, które bardzo ściśle związane są z rzeką. Mają w jej pobliżu swoje domy, zakładają rodziny i starają się przetrwać różne losowe sytuacje.

Bobry oraz wydry są także bohaterami pierwszej z zapowiadanej serii ,,Opowieści z Zielonej Rzeki”. Autorką książki jest Holly Webb – niezwykle płodna twórczyni literatury dziecięcej, znana przede wszystkim z rozmaitych bajek o zwierzętach. Ilustracje do pozycji wydawnictwa Świetlik wykonała Zanna Goldhawk (znana m.in. z lektur: ,,Baśnie zimowe” i ,,Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców”).

Różnice między bobrem a wydrą

Dawno temu – tak dawno, że sama ledwo go pamiętam, był serial pod tytułem ,,Tajemnice Wiklinowej Zatoki” o dwóch przyjaciołach piżmaku Serafinie i szczurze Archibaldzie. W ,,Opowieściach z Zielonej Rzeki” powróciłam wspomnieniami do tej kultowej bajki, ponieważ w książce poznajemy podobną rodzinę bobrów i wydr, a szczególnie dwie młode postacie, czyli Satynkę i Szuwara. 

Dzięki przeplatanej narracji początkowo nie zdajemy sobie sprawy z połączenia tych bohaterów. Wręcz przeciwnie, wszystko wydaje się wskazywać, że diametralnie różnią się oni od siebie. Przede wszystkim bobry oraz wydry nie darzą się sympatią. Trzymają się na dystans, zachowując granice terytorium. Bobry budują żeremia, a wydry gniazda. Te pierwsze rozsmakowały się w korze, gdy te drugie zdecydowanie preferują ryby. Wkrótce okazuje się jednak, że jest coś, co je łączy – i to coś zupełnie niespodziewanego!

Opowieść z Zielonej Rzeki

Zarówno bobry jak i wydry uzależnione są od łaski rzeki. Zielona Rzeka ma jednak swoje humory i ostatni czas stoi dla wodnych zwierząt pod znakiem zapytania. Woda nie tylko regularnie zaczyna występować z koryta, ale rok wcześnie jej nadmiar przyczynił się do kilku znaczących tragedii.

Jedna z takich tragedii stała się początkiem wydarzeń, które opisywane są w tej książce. Czy głównym bohaterom uda się ułaskawić żywioł swojej rzeki? Jakie tajemnice odkryją Szuwar oraz Satynka? Jaki wpływ ich spotkanie będzie miało na pozostałe wydry i bobry?

W poszukiwaniu własnej tożsamości

,,Opowieść z Zielonej Rzeki” jest książką, która stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne sekrety. To historia o poczuciu inności i porównywania się z innymi – tak bliskie wielu młodym ludziom. Satynka nie czuje się na równi z bobrzymi rówieśnikami. Choć może się poszczycić różnymi talentami, z pewnością nie jest doceniana w tych samych kategoriach, co koledzy oraz koleżanki.

Z kolei Szuwar ma na swoich barkach ogromną odpowiedzialność nałożoną przez matkę. Oczekiwania, którym musi sprostać nie motywują go, ale zniechęcają. Wydra będzie musiała stanąć oko w oko ze swoim strachem oraz skonfrontować się z najgorszymi koszmarami, żeby zmienić los swój i swoich bliskich.

Książka ,,Opowieść z Zielonej Rzeki” to wartościowa pozycja o szacunku do natury, ale również o braku jej przewidywalności. To także historia bycia adoptowanym, a następnie – poszukującym swojej prawdziwej tożsamości. Wzbogaci młodych czytelników o ważne przemyślenia i zapewni im emocjonującą przygodę… na lądzie oraz pod wodą! ,,Opowieść z Zielonej Rzeki” będzie odpowiednia dla odbiorców powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwokobiece.pl


Poprzedni wpis
Era dinozaurów. Książka i model 3D – recenzja serii
Następny wpis
Zabawa w chowanego – recenzja serii książek dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2023, adopcja, blog książkowy, bóbr, bobry, Holly Webb, książki dla dzieci, Marta Mortka, Opowieść z Zielonej Rzeki, opowieści, poczucie inności, poszukiwanie tożsamości, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, rodzeństwo, rzeka, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik, wydra, wydry, Zanna Goldhawk

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja