Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie – recenzja

Tytuł: ,,Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie”

Autor: Mariusz Wollny

Ilustracje: Zuza Wollny

Wydawnictwo: Jama (Skład Towarów u Kacpra Ryksa)

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Chyba w całym kraju nie ma ciekawszych zabytków architektury, legend i historycznych nawiązań w jednym miejscu, niż w ojczyźnie Kraka.

 

Jednak nawet podczas częstych podróży można pominąć wiele istotnych miejsc i nie zwrócić uwagi na niezwykłe detale, których brak wiedzy na temat miasta nie pozwala nam zauważać.

 

Tutaj przychodzi z pomocą fantastyczny ,,Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie” Mariusza Wollnego. To  tytuł, który świetnie sprawdzi się w przypadku turystów od 8 do 100 lat.

 

 

 

 

Autor posługuje się lekkim piórem, a jego opisy przepełnione są żartami i grami słownymi. Historyczne fakty przytacza z niebywałą swobodą i w niezwykle przystępny sposób (nawet dla dzieci).

 

Zabiera swoich czytelników w podróż szlakiem smoków, które można spotkać spacerując po Krakowie. Wspólnie z nimi przemierza uliczki tego magicznego miasta, a po drodze opowiada najciekawsze historie, które zostały zapisane w kronikach lub przekazywane są z pokolenia na pokolenie rodowitych krakowian.

 

W swoich opowiadaniach nie oszczędza także samych mieszkańców Krakowa! Podchodzi z dużym dystansem do tego, w jaki sposób określa się ich stosunek do dzielenia się z innymi. Przytacza wiele krótkich fraszek Jana Sztaudyngera, który z przekąsem opisywał życie dawnej stolicy.

 

 

 

 

W ,,Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie” można przeczytać zarówno o znanym wszystkim Smoku Wawelskim, legendzie o panu Twardowskim, sławnych pomnikach i budowlach, kościołach i budynkach Uniwersytetu, zasłużonych ludziach, władcach zamieszkujących Wawel, a nawet i o samym Wawelu. Autor jednak w swojej książce uwzględnia także ciekawostki, o których większość turystów prawdopodobnie nie ma pojęcia, a szkoda, bo są niezwykle interesujące!

 

Przewodnik ma niewielki format. W środku znajdują się szkice Zuzy Wollny oraz fotografie Krakowa wykonane przez Violettę Plata, Adriana Hołuba oraz Radosława Palonkę.

 

Polecam tę pozycję nie tylko osobom, które zamierzają odwiedzić Kraków, ale każdemu, kogo choć trochę interesuje historia Polski.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.sklep.kacperryx.pl/TropemSmoka.html

 

 

Poprzedni wpis
Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki – recenzja
Następny wpis
Ale stroje! – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2017, Jama, Kacper Ryks, Kraków, książki dla dzieci, legendy krakowskie, Mariusz Wollny, przewodnik, przewodnik po Krakowie dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Skład Towarów u Kacpra Ryksa, Smok Wawelski, Tropem smoka, Tropem smoka przewodnik po magicznym Krakowie, Wydawnictwo Jama, zabytki Krakowa, Zuza Wollny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja