Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki – recenzja

Tytuł: ,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki”

Autor: Peter Sis

Ilustracje: Peter Sis

Tłumaczenie: Emilia Kledzik

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2010

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Tym razem za sprawą niezwykłej historii, która została spisana nie tylko przez autora książki, ale także przez los – istnieje możliwość odbycia podróży po tajemniczym Tybecie.

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” to fragmenty pamiętnika Vladimira Sisa, zinterpretowane, przytoczone oraz uzupełnione o komentarz przez jego syna Petera.

 

 

 

 

Akcja książki dzieje się około roku 1950, kiedy wysłano mężczyznę – znanego i szanowanego reżysera filmowego do Chin, żeby nakręcił dokument o powstającej wysoko w górach drodze i nauczył studentów sztuki filmowej.

 

Vladimir zostawił więc swoją rodzinę w Pradze, w tym małego syna Petera i wyruszył w nieznane. Wówczas niewiele wiedziano w Europie o tym, czym jest Tybet. Ludzie mieli większe zmartwienia, niż zastanawianie się nad obcymi kulturami.

 

Obecnie jest to jedne z najciekawszych i najbardziej inspirujących miejsc na świecie. Książka pozwala nawet najmłodszym przekonać się, jak wielka jest magia Tybetu i jak ważne jest to, żeby ją chronić.

 

Znajdziemy w niej m.in. krótką legendę o narodzinach yeti, historię o stworzeniu świata czy wiele historycznych, geograficznych i kulturowych ciekawostek na temat tego regionu.

 

 

 

 

Tybet jest najwyżej położonym krajem na świecie, a dalajlama – przewodnik duchowy Tybetańczyków oraz ich król słynie z niezmąconego niczym autorytetu.

 

To społeczność za sprawą której doskonale tłumaczy się piękne wartości, w które oni wierzą – pracowitość, radość i zadowolenie z życia oraz nie dążenie do bogactw i nie przywiązywanie się do rzeczy materialnych.

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” jest także niezwykła pod względem wizualnym. Za ilustracje odpowiada autor książki. Podzielił ją on według kolorów – czerwieni, zieleni, niebieskiego i czerni. Nawiązują one do pokojów, które odwiedził jego ojciec, wstępując do Pałacu Potala; zimowej rezydencji władców Tybetu do 1959 roku.

 

Książka uzupełniona jest także pięknymi mandalami, a jej druga okładka – ta ukrywająca się pod czerwoną, skrywa wyjątkowy obrazek z ukrytymi napisami.

 

 

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” to podróż w głąb człowieczeństwa, walka o najważniejsze wartości, niezwykłe tajemnice i opowieść o możliwości wyboru, a czasem jego braku. To książka, która inspiruje do zadawania pytań, podróżowania i odkrywania tego, co było dotąd nieznane.

 

Niezwykle polecam ją dla dzieci powyżej 8-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/523/Tybet

 

 

Poprzedni wpis
Gaia – recenzja
Następny wpis
Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja