Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki – recenzja

Tytuł: ,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki”

Autor: Peter Sis

Ilustracje: Peter Sis

Tłumaczenie: Emilia Kledzik

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2010

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Tym razem za sprawą niezwykłej historii, która została spisana nie tylko przez autora książki, ale także przez los – istnieje możliwość odbycia podróży po tajemniczym Tybecie.

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” to fragmenty pamiętnika Vladimira Sisa, zinterpretowane, przytoczone oraz uzupełnione o komentarz przez jego syna Petera.

 

 

 

 

Akcja książki dzieje się około roku 1950, kiedy wysłano mężczyznę – znanego i szanowanego reżysera filmowego do Chin, żeby nakręcił dokument o powstającej wysoko w górach drodze i nauczył studentów sztuki filmowej.

 

Vladimir zostawił więc swoją rodzinę w Pradze, w tym małego syna Petera i wyruszył w nieznane. Wówczas niewiele wiedziano w Europie o tym, czym jest Tybet. Ludzie mieli większe zmartwienia, niż zastanawianie się nad obcymi kulturami.

 

Obecnie jest to jedne z najciekawszych i najbardziej inspirujących miejsc na świecie. Książka pozwala nawet najmłodszym przekonać się, jak wielka jest magia Tybetu i jak ważne jest to, żeby ją chronić.

 

Znajdziemy w niej m.in. krótką legendę o narodzinach yeti, historię o stworzeniu świata czy wiele historycznych, geograficznych i kulturowych ciekawostek na temat tego regionu.

 

 

 

 

Tybet jest najwyżej położonym krajem na świecie, a dalajlama – przewodnik duchowy Tybetańczyków oraz ich król słynie z niezmąconego niczym autorytetu.

 

To społeczność za sprawą której doskonale tłumaczy się piękne wartości, w które oni wierzą – pracowitość, radość i zadowolenie z życia oraz nie dążenie do bogactw i nie przywiązywanie się do rzeczy materialnych.

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” jest także niezwykła pod względem wizualnym. Za ilustracje odpowiada autor książki. Podzielił ją on według kolorów – czerwieni, zieleni, niebieskiego i czerni. Nawiązują one do pokojów, które odwiedził jego ojciec, wstępując do Pałacu Potala; zimowej rezydencji władców Tybetu do 1959 roku.

 

Książka uzupełniona jest także pięknymi mandalami, a jej druga okładka – ta ukrywająca się pod czerwoną, skrywa wyjątkowy obrazek z ukrytymi napisami.

 

 

 

,,Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” to podróż w głąb człowieczeństwa, walka o najważniejsze wartości, niezwykłe tajemnice i opowieść o możliwości wyboru, a czasem jego braku. To książka, która inspiruje do zadawania pytań, podróżowania i odkrywania tego, co było dotąd nieznane.

 

Niezwykle polecam ją dla dzieci powyżej 8-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/523/Tybet

 

 

Poprzedni wpis
Gaia – recenzja
Następny wpis
Tropem smoka, przewodnik po magicznym Krakowie – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2010, buddyzm, film, historia, książka dla dzieci, książki dla dzieci oparte na faktach, literatura dziecięca, Media Rodzina, najbardziej inspirujące książki dla dzieci, pamiętnik, perełka, Peter Sis, podróże, podróżnik, podróżowanie, Praga, recenzje książek dla dzieci, reżyser filmowy, stworzenie świata, Tybet, Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki, Wydawnictwo Media Rodzina, yeti

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja