Story Cubes: Muminki – recenzja gry

Tytuł: ,,Story Cubes: Muminki”

Twórca: Rory O’Connor

Wydawnictwo: Rebel

Rok wydania: 2015

Czas gryok. 2-20 minut

Ilość graczy: od 1 do 3

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

O tej serii gier słyszałam już wcześniej, ale szczerze mówiąc nie byłam do nich przekonana. Obawiałam się, że u nas opowiadanie historii się nie sprawdzi – szczególnie kiedy do dyspozycji są tylko plansze z wybranymi obrazkami.

 

Na szczęście zaraz po rozpoczęciu rozgrywki okazało się, że się pomyliłam. I to bardzo!

 

Story Cubes to projekt stworzony przez Rory’ego O’Connora z Irlandii, trenera kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Wymyślił on grę opartą wyłącznie na kostkach. Jest niezwykle prosta, a jak wiadomo to, co najprostsze jest najbardziej uniwersalne i najlepiej się sprawdza!

 

 

 

 

W ramach serii, oprócz podstawowej wersji ,,Story Cubes”, ukazało się dzięki Wydawnictwu Rebel całe mnóstwo różnych tematycznych opcji gry.

Jedne dedykowane są przede wszystkim dzieciom, inne dorosłym, jeszcze inne to gratka dla całej rodziny, bez wyjątku!

 

Nie bez powodu zdecydowałam się zacząć swoją przygodę ze Story Cubes od ,,Story Cubes: Muminki”. Jestem wielką fanką Tove Jansson oraz samej bajki.

 

Ta gra ma nieco inne opakowanie, niż podstawowa seria, ponieważ jest w formie prostokąta. Pozostałe wersje są kwadratowe, a znajdujące się w nich kostki nie są wyeksponowane.

 

 

 

 

,,Story Cubes: Muminki” zawiera 9 kostek z niebieskimi grafikami ze świata Panny Migotki, Włóczykija oraz Małej Mi. Na każdej ścianie jest inny obrazek, co daje łącznie aż 54 różnych postaci, przedmiotów, miejsc a nawet czynności czy uczuć.

 

Ważne, żeby pamiętać, że nie należy interpretować tych symboli bardzo dosłownie. Mogą być one inspiracją, podpowiedzią i natchnieniem do swobodnych skojarzeń, jakie przyjdą graczom do głowy.

 

W razie potrzeby do plastikowego pudełka na kości, dołączona jest kartka z objaśnieniami. Będzie ona potrzebna szczególnie tym osobom, które nie znały wcześniej Muminków (ale czy w ogóle takie osoby istnieją?!).

 

 

 

 

Na czym polega gra?

 

Jest bardzo prosta! Celem rozgrywki jest wcielanie się w postać narratora. Rzucamy kośćmi i na podstawie obrazków, który wypadną, należy opowiedzieć jakąś historię.

 

Grałam w ,,Story Cubes: Muminki” z osobami w naprawdę w różnym wieku i zadziwiające jest to, jak każdy dobrze się bawił! Szczególnie w przypadku młodszych graczy przydatna jest rada z instrukcji, o podzieleniu wylosowanych symboli na 3 grupy po 3 kostki. Powstaje wtedy początek historii, jej rozwinięcie i zakończenie. Łatwiej w ten sposób jest także wymyślić całą opowieść.

 

Dużym atutem tej gry jest to, że można łączyć ze sobą różne jej wersje. Co Wy na to, żeby Muminki spotkały bohaterów np. Scooby Doo? 😉

 

Dzięki fantastycznemu i bardzo trwałemu opakowaniu, można schować grę do kieszeni i udać się na towarzyskie spotkanie, na plażę, na ognisko czy nawet dobrze się bawić podczas podróży samochodem, autobusem i pociągiem.

 

Jestem zaskoczona jak bardzo ,,Story Cubes: Muminki” stała się jedną z ulubionych gier w naszym domu.

 

Polecam ją już przedszkolakom, bez górnej granicy wieku.

 

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:

 

Poprzedni wpis
Czy mogę się przytulić? – recenzja
Następny wpis
Był sobie król… Poczet Jagiellonów – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2015, Bobek, Buka, fantazja, gra na wyobraźnię, gra planszowa, gra w kości, gry dla przedszkolaków, kostka, kostki, Mała Mi, Mama Muminka, Muminek, Muminki, opowiadanie historii, Panna Migotka, Paszczak, Rebel, recenzje gier, recenzje gier planszowych, Rory O’Connor, Ryjek, Story Cubes, Story Cubes: Muminki, Tatuś Muminka, Włóczykij, Wydawnictwo Rebel, wyobraźnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja