Dodo – recenzja

Tytuł: ,,Dodo”

Rysunki: Felipe Nunes

Scenariusz: Felipe Nunes

Tłumaczenie: Jakub Jankowski

Wydawnictwo: Timof Comics

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Czasami dorośli nie zdają sobie sprawy, jak ich kłótnie negatywnie wpływają na dzieci. Jak każdy, nawet najmniejszy konflikt odciska się na psychice najmłodszych.

 

,,Dodo” to drugi komiks Felipe Nunes’a w którym porusza ważne tematy dotyczące relacji międzyludzkich.

 

 

 

Główną bohaterką książki jest 6-letnia Laila, która wyraźnie odczuwa brak obecności rodziców w jej życiu. Mama nie dość, że tymczasowo wychowuje ją samotnie, to dodatkowo rozpoczęła wymagającą pracę, która pochłania praktycznie cały jej czas.

 

Dziewczynka jest skazana na siedzenie w domu. Nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół i potwornie się nudzi.

 

Z odsieczą przychodzi do niej niezwykły ptak, którego nazwy nie zna. Jest kolorowy i duży. Ptak zakłóca porządek w domu, ale jego ukrywanie pozwala Laili na chwilę oderwać się od zmartwień, a tych dziewczynka ma sporo.

 

Ciągle słyszy przez ścianę wzburzone rozmowy. Dużą część z nich nie rozumie, ale potrafi wyłapać, że to głównie przez nią rodzice bez przerwy się kłócą.

 

Jej życie, jak na 6-letnią dziewczynkę jest niezwykle skomplikowane, a jedynym jej mechanizmem obronnym pozostaje wyobraźnia.

 

 

 

 

 

 

Dodo pożera jej dom. Z uroczego zwierzaka staje się tornadem, który demoluje sprzęty kuchenne, niszczy książki i meble. Laila ma jednak w sobie wystarczająco dużo determinacji, żeby nie wpuścić go za próg mieszkania po raz drugi.

 

Komiks jest pełen nie dosłowności, ukrytych znaczeń i metafor. Kojarzy się ze snem lub dawnym, lekko zatartym wspomnieniem. Tutaj rzeczywistość przeplata się z fantazją i trudno być pewnym w którym akurat momencie coś wydarza się naprawdę.

 

Przy tworzeniu ,,Dodo” istotną rolę odegrały także kolory. Podbijają one samopoczucie głównej bohaterki i nakreślają jej stan emocjonalny. Mimo, że rodzinny dom dziewczynki głównie przedstawiony jest w ciepłych odcieniach pomarańczu, to są w nim pomieszczenia zimne i zakazane. Z kolei, kiedy tytułowy ptak pojawia się w życiu dziewczynki, otoczenie także zaczyna czerpać z jego cech wygląda i powoli staje się coraz bardziej różowe.

 

,,Dodo” to ważny komiks, który pokaże innym dzieciom, że w każdej, nawet najlepszej rodzinie zdarzają się czasami konflikty i nieporozumienia. Pozwoli on rozpocząć rozmowę i dać dystans najmłodszym, którzy wśród wielu niezrozumiałych słów dorosłych, powinni doskonale zidentyfikować się z główną bohaterką.

 

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 7. roku życia oraz wszystkim dorosłym.

 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Dodo/pokaz.html

 

 

Poprzedni wpis
Papiernik. Targowisko opowieści – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Książka o mnie! – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +7, +8, +9, 2017, blog książkowy, Dodo, Felipe Nunes, Jakub Jankowski, kłótnie rodziców, komiks, komiksy dla dzieci, konflikt, książki dla dzieci, książki o rozwodzie rodziców, literatura dziecięca, recenzje książek dla dzieci, rodzina, rozwód, samotność, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja