Papiernik. Targowisko opowieści – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Papiernik. Targowisko opowieści”

Autor: Roch Urbaniak

Ilustracje: Roch Urbaniak

Wydawnictwo: Tadam

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Minął ponad rok od czasu premiery pierwszej części ,,Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści. Jutro pojawi się w księgarniach kolejna książka Rocha Urbaniaka, która jest zarazem kontynuacją historii o niezwykłych istotach, które całe życie poświęcają na snuciu opowieści.

 

,,Papiernik. Targowisko opowieści” to zbiór baśni, których wspólną cechą są nawiązania do rozmaitych kultur i osadzenie ich w miejscu, gdzie można je wszystkie spotkać. Tym razem narrator – Papiernik zabiera czytelników na doniosłe wydarzenie, które odbywa się co dwa lata w mieście Ubar.

 

Świętując pamiątkę spotkania Księżyca i Słońca, papiernicy ze wszystkich zakątków świata przybywają na Targowisko opowieści, żeby oferować swoje historie, zebrane w miejscach w których żyją.

 

 

 

 

Książka zawiera historie z krajów, które łatwo można podzielić według starożytnego podziału planety na żywioły. Charakterystyczna jest tutaj dominacja powietrza, ognia, ziemi czy wody (lodu). Każdy z tych elementów ma duży wpływ na opowiadane historie.

 

Autor także bardzo często nawiązuje do mitologii danego regionu, np. Korei i pojawiających się w baśniach z tego kraju lisach, które potrafią zamieniać się w ludzi lub pisząc o Grenlandii, podkreśla silne powiązanie miejscowych z zorzą polarną.

 

 

 

 

Tak jak w pierwszej części, także i w najnowszej książce ogromne znaczenie dla fabuły pełnią ilustracje autora. To w zasadzie najmocniejsza strona tych pozycji, ponieważ Roch Urbaniak jest uznanym malarzem.

 

Jego obrazy są szczegółowym zwierciadłem wyobraźni artysty, które same w sobie opowiadają już piękne historie. Można powiedzieć, że ilustrator jest papiernikiem, którego opowieści zaklęte są w rysunkach.

 

,,Papiernik. Targowisko opowieści” mając premierę raptem kilkanaście dni przed  rozpoczęciem Warszawskich Targów Książek, budzi sporo podobieństw pomiędzy wydarzeniem z książki, a tym, które cykliczne odbywa się w stolicy. Tam także ludzie spragnieni dobrych historii ustawiają się w kolejkach i mają nadzieję usłyszeć opowieść, która umili ich życia.

 

 

 

 

 

A najnowsza część ,,Papiernika” zdecydowanie sprawi przyjemność wielu czytelnikom. Jest zauważalnie bardziej dopracowana w warstwie tekstowej niż tom pierwszy. Dużo lepiej wygląda także skład. Nie zmieniła się jedynie okładka, która prezentuje się niezmiennie tak samo pięknie. Została tutaj zachowana faktura płótna, twarda oprawa oraz ten sam format. Perfekcjonistów może drażnić jedynie grzbiet, na którym tytuł jest umieszczony odwrotnie, niż przy pierwszej części. To jednak detal, który nie ma większego wpływu na całokształt.

 

,,Papiernik. Targowisko opowieści” to pełna fantazji, baśni i mądrych spostrzeżeń książka, która zachwyci dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia. Polecam!

 

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/papiernik-targowisko-opowiesci/

 

PREMIERA: JUŻ JUTRO! 15.05.2019

 

 

 

Poprzedni wpis
Pisklak – recenzja
Następny wpis
Dodo – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja