KLASYKA: Momo

Tytuł: ,,Momo

Autor: Michael Ende

Ilustracje: Michael Ende

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2018

Objętość:   prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Kto jeszcze nie słyszał o małej dziewczynce, która przywędrowała nie wiadomo skąd. Która wykazała się wielką odwagą. Miała kilka bardzo wyjątkowych talentów. Przede wszystkim zaś najbardziej na świecie ceniła swoich przyjaciół – ten powinien szybko nadrobić zaległości i sięgnąć po klasykę literatury dziecięcej ,,Momo” pióra Michaela Ende.

 

Książka pierwszy raz opuściła drukarnię w 1973 roku, czyli obecnie świętuje swoje 45-te urodziny. Została napisana po niemiecku, a jej pełny tytuł brzmiał ,,Momo oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte”, po polsku ,,Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas”.

Na szczęście jakiś mądry człowiek skrócił ten tytuł i obecnie historia o której mowa, znana jest pod nazwą ,,Momo”.

 

 

 

Wydawnictwo Znak Emotikon właśnie wznowiło jej wydanie i szczerze mówiąc jest najpiękniejsze ze wszystkich! Ilustracje, które wykorzystano w tym wydaniu są autorstwa samego Michaela Ende! Pozwoliłam sobie przygotować krótkie zestawienie różnych okładek. Najnowsze wydanie ,,Momo” prezentuje się wspaniale.

 

 

Ta książka jest trzecim tytułem Michaela Andreasa Helmutha Endego. Oprócz tego napisał jeszcze m.im. historie o ,,Kubie Guziku” oraz także bardzo znaną ,,Niekończącą się historię”.

 

,,Momo” składa się z trzech części. Kompozycji ,,Momo i jej przyjaciele”, rozwinięcia ,,Szarzy Panowie” oraz zakończenia ,,Kwiaty Jednej Godziny”. Każda część podzielona jest na rozdziały.

 

 

 

Dziewczynka z pomocą życzliwych sąsiadów zamieszkuje opuszczony amfiteatr. Jej obecność wpływa na ludzi kojąco. Opowiadają jej o swoich problemach i rozterkach, przychodzą do niej skłóceni, a ona potrafi słuchać jak nikt inny.

Dzieci bawią się przy niej, używając całego potencjału swojej wyobraźni.

 

Ten niemal beztroski czas przerywa pojawienie się w miasteczku nowych gości, a raczej ich ujawnienie się. To Szarzy Panowie – agenci od oszczędzania, nasłani przez Centralę. Dla nich wszystko, co nie zmierza do zrealizowania celu jest stratą czasu. Sen, rozmowy z mamą, opieka nad papużką czy spotkania z przyjaciółmi przy kolacji to wszystko to niepotrzebne fanaberie.

Kuszą liczbami, czyli tym co najłatwiej przemawia do ludzkiej wyobraźni.

 

,,Wyglądało na to, że nikt nie zauważał, iż oszczędzając czas, oszczędza w rzeczywistości co innego. Nikt nie chciał się przyznać, że jego życie staje się coraz uboższe, coraz bardziej jednostajne i coraz zimniejsze.” Michael Ende, Momo, Rozdział szósty, str. 87

 

Ludzie odkładają swoje marzenia na później. Dużo pracują, zajmują się tym czego nie lubią, żeby kiedyś robić to o czym wcześniej marzyli. Kiedy jednak będzie to kiedyś? Nikt nie wie.

 

Momo nie daje nabrać się na sztuczki Szarych Panów. Potrafi usłyszeć głos wydobywający się z wnętrza człowieka. Ludzie często mówią rzeczy, które chcą, żeby słyszeli inni. Większość daje się zwieść, szczególnie kiedy obiecuje się im jakieś korzyści. Dla Momo najważniejsza jest prawda, dlatego jest ponad wszystkimi innymi ludźmi.

 

Złodzieje czasu jednak go nie tracą. Ludzie żyją w coraz większym pośpiechu. Ich życie składa się na pracę i wypełnianie podstawowych potrzeb. Myślą tylko o bogaceniu się, o pieniądzach. Każdą wolną chwilę traktują jak marnotrawstwo. Tłamszona jest wyobraźnia dzieci. Robi się z nich małych dorosłych zabraniając im kreatywnej i bezcelowej zabawy.

 

 

 

 

Momo jest w opozycji do dominacji czasu. Nawet jej ucieczka przez Szarymi Panami pokazana została w piękny, symboliczny sposób. Bo jak można uciekać przed czasem, podążając za żółwiem?

Wkrótce trafia do Domu Nigdzie i tam poznaje Mistrza Hora – Secundusa Minutiusa Hora. Ten pokazuje jej wartość czasu i razem postanawiają przezwyciężyć wroga.

 

 

Czy udaje się im odzyskać utracony czas? Jak toczą się losy przyjaciół Momo? Co dzieje się z Szarymi Panami?

 

Przeczytajcie koniecznie ,,Momo” i znajdźcie odpowiedzi na powyższe pytania. To piękna, filozoficzna historia, która zachwyci każdego czytelnika. Uczy ona mądrego postępowania – poszukiwania w życiu równowagi. Jest czas na obowiązki, ale musi być też czas na opowieści. Zróbcie sobie przerwę i pozwólcie ,,Momo” przemówić do Was.

 

Jednego możecie być pewni. Czytając tę książkę na pewno nie zachorujecie na największą chorobę na świecie – śmiertelną nudę.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,109984,Momo

 

 

Poprzedni wpis
Budi, piłkarz z ulicy – recenzja
Następny wpis
Dobranocki na pogodę i niepogodę – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2018, czas, dziewczynka, klasyka, klasyka literatury, książki, książki dla dzieci, literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, Michael Ende, Momo, odwaga, okładka, przyjaciele, przyjaźń, recenzja książek dla dzieci, słuchanie, Wydawnictwo Znak Emotikon, znak, Znak emotikon, żółw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja