KLASYKA: Szaleństwa panny Ewy

Tytuł: Szaleństwa panny Ewy

Autor: Kornel Makuszyński

Okładka:  Agnieszka Antoniewicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018 (1994)

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena: wybitna

Kornel Makuszyński napisał najpierw ,,Pannę z mokrą głową”, a później ,,Awanturę o Basię”. Po pewnym czasie (obiektywnie niedługim) stwierdził, że czas na kolejną powieść dla ,,dorastających panienek”. Tak powstała książka ,,Szaleństwa panny Ewy”, która była jednocześnie jego ostatnią pozycją dla młodzieży.

Została ukończona w 1940 roku, ale wydano ją dopiero w 1957 roku. Na szersze grono czytelników musiała poczekać, aż do ukończenia wojny i jeszcze trochę. Autor pisał ją chyba w najtrudniejszym dla wszystkich momencie. Akcja ,,Szaleństw panny Ewy” ma miejsce w czerwcu 1938 roku i jest tak pełna optymizmu, że każdemu, kto ją czyta, uśmiech rozkwita na twarzy.

Kornel Makuszyński jest mistrzem żonglowania słowami. Jego cięty język i równie sarkastyczny humor rozgrzewa czytelnicze serca do czerwoności.

,,Szaleństwa panny Ewy” rozpoczynają się od bardzo ciekawego zabiegu literackiego, w którym autor staje się również bohaterem powieści. Co więcej, na pierwszych już stronach przychodzi do niego główna postać historii, czyli tytułowa Ewa.

 

Dziewczynka ma około 15 lat. Wyróżnia się niewiarygodną pewnością siebie i odwagą. To postać, która z powodzeniem może być przykładem dla swoich rówieśniczek, a dzięki swojemu zadziornemu charakterowi bardzo łatwo wzbudzi w każdym sympatię.

Ewa, córka sławnego naukowca, który właśnie wyjechał do Chin na badania, trafia do rodziny państwa Szymbartów. Wychowywana w atmosferze miłości, czuje się w nowym miejscu jak intruz. Pani Szymbartowa jest przewrażliwiona na punkcie swojej córki, Zosi i każdy przejaw młodzieńczego entuzjazmu, odczytuje jako atak na swoją rodzinę.

To z tego miejsca następuje widowiskowa ucieczka panny Ewy przez okno. Później jest coraz ciekawiej. Na tym niecnym czynie zostaje przyłapana przez młodego malarza Jurka Zawidzkiego. To postać od której bije nieprawdopodobny optymizm. Teraz już niestety nie pisze się takich bohaterów.

W domu Zawidzkich następuje kulminacja zdarzeń. Wszystko rozpoczyna się od spotkania czarnego charakteru pana Mudrowicza, który to pod wpływem osobowości Ewy daje się poznać jako zupełnie inna osoba. Autor tym samym pokazuje czytelnikowi, że w każdym złym człowieku można odnaleźć okruch dobra. Źli ludzie tylko dlatego są źli, że ich pamiętać o innych wartościach, została przysłonięta przez smutek.

Siła tej książki polega właśnie na tym, że ogromna radość bohaterów miesza się z ich troskami. Taka mieszanka emocjonalna mocno wpływa na czytelnika i wywołuje w nim silne wzruszenia.

Makuszyński maluje przed nami obraz prawdziwego życia, które mimo, że miało miejsce prawie 80 lat temu, wciąż jest bardzo aktualne. Opisuje on świat za pomocą światła, promyków słońca, cieni i kolorów.

Zachwyca swoją uniwersalnością. Proponuje nam bohaterów, których nie da się nie lubić i z którymi nie sposób nie dzielić ich trosk i radości.

,,Szaleństwa panny Ewy” w tym nowym, pięknym wydaniu są pozycją absolutnie godną przytulenia. Kto choć raz nie sięgnął po ten tytuł, może śmiało czuć się obdarty z fantastycznej przygody, która wydarzyła się tuż pod jego nosem.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/szalenstwa-panny-ewy/2583/ksiazka.html#.W5T2DJMzZE4


Poprzedni wpis
KLASYKA: Rzepka
Następny wpis
Maryna, gotuj pierogi! – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 1940, 1957, 1994, 2018, Agnieszka Antoniewicz, Ewa Tyszowska, klasyka książek dla dzieci, Kornel Makuszyński, książki dla nastolatków, książki młodzieżowe, literatura młodzieżowa, malarz Zawidzki, Mudrowicz, Nasza Księgarnia, Szaleństwa panny Ewy, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja