Dobranocki na pogodę i niepogodę – recenzja

Tytuł: ,,Dobranocki na pogodę i niepogodę

Autor: Maria Łastowiecka, Małgorzata Strękowska – Zaremba, Zofia Stanecka, Beata Ostrowicka, Paweł Beręsewicz, Agnieszka Tyszka, Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Zofia Beszczyńska, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Barbara Kosmowska, Joanna Fabicka

Ilustracje: Magdalena Kozieł – Nowak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Dobranocki na pogodę i niepogodę” to zbiór bajek autorstwa dwunastu polskich autorów. Książka pięknie wydana, z ilustracjami Magdaleny Kozieł – Nowak przeniesie dzieci w świat pachnących i ciepłych snów.

 

 

Każda bajka rozpoczyna się rozkładówką z piękną ilustracją na tle niebieskiego, granatowego lub czarnego tła. Ogólnie dominują w tej książce niebieskości i błękity, ale na pewno nie jest ona monochromatyczna. Są w niej kolory, jednak dobrane w odpowiedni sposób.

 

Nie raz pisałam już o tym jak wielkie znaczenie ma czytanie najmłodszym do snu. Historie, które zostały zebrane w ten tytuł nadają się idealnie, żeby wyciszyć malucha podczas wieczornego zasypiania. Każda z nich ma innych bohaterów, dzieje się w innym miejscu i o czymś innym opowiada. Mają jednak jeden wspólny mianownik – spanie. Nieważne czy bajka mówi o śnie, nocy, usypianiu czy śpiewaniu kołysanek, temat zawsze oscyluje wokół jednego.

 

Nie sposób czytać tych bajek i nie poczuć powoli ciążących powiek i przyjemnego ciepełka rozchodzącego się po ciele. Nie są one nudne, po prostu czytelnik utożsamia się ze śpiącymi lub śniącymi bohaterami i sam pragnie znaleźć się w swoim miłym łóżku i po prostu spać.

 

 

 

 

Bardzo spodobała mi się bajka ,,Szczęściarz” Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby o rudym kotku, który zanim zasnął, musiał policzyć czy ma wszystko na swoim miejscu. Takie liczenie uspokaja i wycisza dzieci. Dodatkowo ,,wygaszona” fabuła, w której nie dzieją się żadne mocno emocjonalne rzeczy, nie pobudza dzieci i pozwala im się zrelaksować i przygotować do odpłynięcia w krainy fantazji.

 

Duże wrażenie zrobiła na mnie także historia o ,,Kłopocie” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, gdzie mała dziewczynka Kornelia przezwycięża swój strach, a nawet go oswaja. Większość tych bajek ma ładny morał i oprócz uroczych historii, pozwalają także dziecku na wyciągnięcie jakieś drobnej nauki z opowieści. Ja bardzo cenię takie książeczki.

 

 

 

 

Oprócz tego, można się jeszcze serdecznie pośmiać na ,,O małym Strachobździlu i wielkiej odwadze” Joanny Fabickiej. Bajce, która pisana jest takim językiem, że nie sposób nie uśmiechać się ciągle podczas czytania 🙂

 

Autorzy, którzy wzięli udział w projekcie znani są z licznych, bajkowych publikacji, i o ile ich nazwiska jeszcze nie pojawiły się na mojej stronie to możecie być pewni, że wkrótce o nich przeczytacie. Przykładem może być recenzja ,,Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu” Justyny Bednarek, która pojawi się już lada dzień! Z kolei Małgorzatę Strękowską – Zarembę możecie kojarzyć chociażby z książki ,,Dom nie z tej ziemi” o której pisałam tutaj: http://bajkochlonka.pl/2017/12/18/dom-nie-z-tej-ziemi/

 

,,Dobranocki na pogodę i niepogodę” będą idealne nawet dla najmłodszego czytelnika. Pełne są dobrych bohaterów, miłych przygód i sympatycznych zakończeń. Ma się je ochotę czytać wiele razy. Na pewno szybko się nie znudzą, a mają duży potencjał, żeby stać się ulubioną książką ,,na dobranoc”.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/dobranocki-na-pogode-i-niepogode/2528/ksiazka.html#.Wsyfv9NuZE4

 

 

Poprzedni wpis
KLASYKA: Momo
Następny wpis
Nowość: Układanki Malucha
Tags: +1, +10, +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, Agnieszka Tyszka, bajki, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Dobranocki na pogodę i niepogodę, Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Justyna Bednarek, książka dla dzieci, książka na dobranoc, książka na prezent, książki dla dzieci, Małgorzata Strękowska - Zaremba, Maria Łastowiecka, Nasza Księgarnia, nowość książkowa, Paweł Beręsewicz, recenzja książkowa, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Zofia Beszczyńska, Zofia Stanecka

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja