Ciekawostki
0

Co czytać z dziećmi podczas Halloween? – zestawienie książek

 

W 2019 roku przygotowałam dla Was pierwszy tekst tego typu. Było w nim 20 pozycji, które uważam za ciekawe i wartościowe.

Pod koniec 2021 czas na aktualizację! Mimo, że minęły tak naprawdę tylko dwa lata, wydano wiele ciekawych książek, odkryłam też te, których wcześniej nie znałam.

Chciałabym przedstawić więc najciekawsze pozycje w których cała masa potworów, duchów i czarownic – zaprasza do zabawy w Halloween.

Te opowieści pozwolą nie tylko oswoić dzieci ze strachem, ale także popracować im nad pewnością siebie.

Pozycje podzieliłam według wieku odbiorców. Po kliknięciu na zdjęcie, zostaniecie przeniesionym bezpośrednio na stronę z recenzją. 

🎃 Miłej eksploracji! 🎃

 

 

Wiek: od 2 do 5 lat

 

 

Tytuł: Mała encyklopedia domowych potworów

Tekst: Stanislav Marijanovic

Ilustracje: Stanislav Marijanovic

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 

 

 

Żyją w różnych zakamarkach naszych domów i pojawiają się tylko wtedy, kiedy choć na chwilę tracimy czujność.

 

 

Tytuł: Miejsce na miotle

Autor: Julia Donaldson

Ilustracje: Axel Scheffler

Wydawnictwo: Tekturka

 

 

Główną bohaterką jest pewna czarownica, która wraz ze swoim kotem odbywa podróż na miotle. W pewnym momencie gubi kapelusz, zarządza więc lądowanie i rozpoczynają się poszukiwania. Zgubę pomaga odnaleźć pies i już wkrótce przyłącza się on do wspólnego, dalszego podróżowania.

 

 

Tytuł: W twojej książce jest potwór

Autor: Tom Fletcher

Ilustracje: Greg Abbott

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

 

 

Strasznie brzmiące słowo ,,potwór” straciło na sile. Teraz stworek zamieszkujący książkę stał się w zasadzie zwierzątkiem, które trzeba strofować i uczyć jak traktować lektury. Z którym można się bawić, a nawet którym należy się opiekować.

 

 

Tytuł: Kto straszy, Albercie?

Autor: Gunilla Bergström

Ilustracje: Gunilla Bergström

Wydawnictwo: Zakamarki

 

 

 

,,Kto straszy, Albercie?” to książka, która będzie dobrym początkiem do rozpoczęcia rozmowy na temat strachu. Na jej przykładzie można wytłumaczyć jak działa wyobraźnia oraz dlaczego się boimy. 

 

 

Tytuł: O duchu, który się bał

Autor: Sanna Töringe

Ilustracje: Kristina Digman

Wydawnictwo: Zakamarki

 

 

 

W wielkim domu, w środku ciemnego lasu mieszkali różni osobliwi lokatorzy. Żyli jednak nieświadomi swojego towarzystwa, dopóki mama małej dziewczynki nie opowiedziała jej na dobranoc bajki. Wtedy wszystko się zmieniło.

 

 

Tytuł: Potrzebuję mojego potwora

Autor: Amanda Noll

Ilustracje: Howard McWilliam

Wydawnictwo: Czy-tam

 

 

 

W dużym skrócie – mały Ignaś przygotowuje się do snu, ale znajduje pod łóżkiem kartkę. To wiadomość od jego potwora, z której dowiaduje się, że Gab poszedł na ryby i prędko nie wróci.

 

 

Tytuł: Przepraszam, czy jesteś czarownicą?

Tekst: Emily Horn

Ilustracje: Paweł Pawlak

Wydawnictwo: Muchomor

 

 

 

Głównym bohaterem tego picturebooka jest czarny kot Herbert. Spędza on całe dnie na przesiadywaniu w bibliotece i czytaniu książek. Pewnego dnia dowiaduje się z jednej z nich o czarownicach, a co więcej – udaje mu się przeczytać, że uwielbiają one koty, takie jak on.

 

 

Wiek: od 6 do 8 lat

 

 

Tytuł: Atlas – stwory i potwory

Autorka: Agnieszka Antosiewicz

Ilustracje: Dorina Auksztulewicz, Beata Żurawska, Marcin Minor, Jadwiga Żelazny, Paulina Wyrt, Elżbieta Moyski, Joanna Mosińska, Katarzyna Fus, Mikołaj Kamler

Wydawnictwo: Greg

 

 

Atlas podzielono przede wszystkim według miejsc, gdzie występują konkretne istoty. Zaczynając od tych najbliżej podobnych ludziom (jak wampiry czy zombie) przez bestie z głębin (syreny, kraken, wodnik) aż po postacie mitologiczne lub baśniowe (jednorożec, Smok Wawelski czy Meduza oraz centaur). 

 

Tytuł: Królikula. Kicająca groza

Autorzy: James Howe, Deborah Howe

Wydawnictwo: Nowa Baśń

 

 

To książka, która została napisana w 1979 roku, czyli już ponad 40 lat temu! Trzeba jednak przyznać, że niemal wcale się nie zestarzała i dalej czyta się ją z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony! 

 

 

Tytuł: Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda

Scenariusz: Lewis Trondheim

Rysunki: Alexis Nesme

Wydawnictwo: Egmont Polska

 

 

W tej części trójka przyjaciół prowadzi własne biuro detektywistyczne. Niestety interes nie idzie dokładnie po ich myśli, dlatego muszą być otwarci na każdego klienta, który tylko się do nich zgłosi. Kiedy odwiedza ich pewna staruszka i prosi, by odnaleziono jej kota, Miki zarządza wyprawę do opuszczonego parku rozrywki, gdzie pupil widziany był po raz ostatni.

 

 

Tytuł: Mortynka

Autor: Barbara Cantini

Ilustracje: Barbara Cantini

Wydawnictwo: Debit

 

 

Książka opowiada o dziewczynce zombie, która mieszka z ciotką Agonią w wielkiej i opuszczonej willi, i czuje się nieco samotnie. Co prawda towarzystwa dotrzymuje jej pies Smutas, ale ona marzy o wielkiej przyjaźni z dziećmi z pobliskiego miasteczka.

 

 

Tytuł: Mortynka i nieznośny kuzynek

Autor: Barbara Cantini

Ilustracje: Barbara Cantini

Wydawnictwo: Debit

 

 

W ,,Mortynka i nieznośny kuzynek” dziewczynka będzie musiała zmierzyć się nie tylko z bardzo nieprzyjemnym krewnym, ale również rozwikłać detektywistyczną zagadkę zniknięcia ciotki oraz jednego ze znajomych.

 

 

Tytuł: Mortynka i przyjaciel duch

Autor: Barbara Cantini

Ilustracje: Barbara Cantini

Wydawnictwo: Debit

 

 

Właśnie trwają przygotowania do obchodów Końca Roku Zaprzeszłego (takiego naszego Sylwestra i Nowego Roku), kiedy bohaterka poznaje ducha chłopca. Jest on bardzo nieszczęśliwy, ponieważ czuje, że powoli i bezpowrotnie znika. Wspólnie z Mortynką znajdują na te zmartwienie rozwiązanie.

 

 

Tytuł: Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków

Autor: Milada Rezkova

Ilustracje: Lukas Urbanek, Jakub Kase

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Książka ,,Nie bój się!” była dla mnie zaskakująca z wielu względów, przede wszystkim jednak zupełnie nie spodziewałam się takiego podejścia do tematu, na jakie zdecydowali się jej twórcy. Autorka Milada Rezkova wraz z ilustratorami – Lukasem Urbanek oraz Jakubem Kase uczynili narratorem i zarazem głównym bohaterem tej historii sam Strach. 

 

 

Tytuł: Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców

Autor: Laura Ellen Anderson

Ilustracje:  Laura Ellen Anderson

Wydawnictwo: Literackie

 

 

,,Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców” to zaskakująca opowieść o przełamywaniu stereotypów. O szacunku do zwierząt i empatii. O tym, że przyjaciele są najważniejsi, że warto być dobrym i mówić szczerze o swoich emocjach.

 

 

Tytuł: Amelka Kieł i  Władcy Jednorożców

Autor: Laura Ellen Anderson

Ilustracje:  Laura Ellen Anderson

Wydawnictwo: Literackie

 

 

 

Amelka Kieł to nietypowa bohaterka literacka, która nie dość, że jest wampirem, to w dodatku nie lubi smaku krwi! Zajada się smarkowym spaghetti, skórkami od paznokci czy śmiertelnymi pączkami.

 

 

Tytuł: Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień

Autor: Laura Ellen Anderson

Ilustracje:  Laura Ellen Anderson

Wydawnictwo: Literackie

 

 

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia zapominacie jak się nazywacie. Nie pamiętacie kim są wasi przyjaciele oraz nie macie żadnych wspomnień ze swoimi bliskim, a to wszystko za sprawą… ciasteczek.

 

 

Tytuł: Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów

Autor: Łukasz Loskot

Ilustracje: Kamila Loskot

Wydawnictwo: Ovo

 

 

 

Pomysł na książkę był dość prosty. ,,Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów”  to nic innego, jak zestawienie wybranych postaci, stworzenia ich krótkiej charakterystyki oraz dwóch ilustracji. Jedna to szkic postaci na białym tle, druga to umiejscowienie bohatera w jego ,,naturalnym” środowisku.

 

 

Tytuł: Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron

Autor: Sally Rippin

Ilustracje: Sally Rippin

Wydawnictwo: Mamania

 

 

Tytułowymi bohaterami książki jest pewna dziewczynka, która należy do rodziny wiedźm oraz maszkaron Buster, który jest włochatą istotą mającą co prawda dość osobliwy wygląd, ale w gruncie rzeczy to prawie normalny chłopak. Wyróżnia go jedynie (i to nie tylko wśród wiedźm ale i wśród maszkaronów) fakt, że jest niezwykle emocjonalny. 

 

 

Tytuł: Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory

Autor: Sylwia Błach

Ilustracje: Paulina Daniluk

Wydawnictwo: Albus

 

 

Drabble to krótkie opowiadania, które mają dokładnie 100 słów. Czy to wystarczająco, że opowiedzieć o najbardziej popularnych fantastycznych istotach, które towarzyszą nam (w literaturze i nie tylko) już od wielu setek lat?

 

 

Tytuł: Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki) 

 

 

To dopiero początek cyklu o sałatce światów – połączonych rzeczywistościach umierającej Ziemi i fantastycznej krainy pełnej potworów, królów, zamków, czarownic (oraz wiedźmunów).

 

 

Tytuł: Złowieszczy baron

Autor: Alexandre Côté-Fournier

Ilustracje: Enzo

Wydawnictwo: Polarny Lis

 

 

Rodzice nakładając na dzieci obowiązki domowe, nawet nie zdają sobie sprawy, na jak duże niebezpieczeństwo je narażają! Colin, 8-latek będzie musiał poradzić sobie nie tylko z własnym strachem, ale także z bardzo narzucającym się… duchem. I to wszystko przez wyciąganie prania z suszarki czy wynoszenie śmieci!

 

 

Wiek: od 9 do 15 lat

 

 

Tytuł: Bethany i Bestia

Autor: Jack Meggitt-Phillips

Ilustracje: Isabelle Follath

Wydawnictwo: Dwukropek

 

W tej książce występuje jednak tylko jeden potwór i całe mnóstwo osób, które niewątpliwie mogłyby lepiej się zachowywać. Głównym bohaterem jest (tylko) z wyglądu dwudziestolatek, który w rzeczywistości będzie obchodził lada dzień 512 urodziny.

 

Tytuł: Horror

Autor: Madlena Szeliga

Ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Gereon

 

 

,,Horror” to książka, która opowiada o zbrodniach. Opisuje ludzi jako nikczemnych i pozbawionych serca, ale robi to w sposób zupełnie abstrakcyjny. Bo jak człowiek może trafić do kryminału ucinając głowę słonecznikowi albo obdzierając ze skóry banana?

 

 

Tytuł: Jaga i dom na orlich nogach

Autor: Maciej Rożen

Ilustracja okładkowa: Agnieszka Wajda

Wydawnictwo: Zielona Sowa

 

 

Jaga, jak wszystkie młode i ciekawe świata osoby, czasami najpierw coś zrobi, zanim dokładnie to przemyśli. Działa pod wpływem impulsu i często na pierwszym miejscu stawia swoje potrzeby. Tym razem wszystko bardzo się komplikuje, kiedy postanawia wymknąć się z rodzinnego domu i pod osłoną nocy udaje się na Targowisko Nocy Letniej, gdzie czeka na nią kusząca wizja atrakcji, rozmaitych przybyszów oraz jeszcze nieodkrytych tajemnic.

 

 

Tytuł: Jak wytresować Cthulhu? Tom 3 W lunaparku szaleństwa

Autor: Maciej Jasiński

Ilustracje: Jacek Frąś

Wydawnictwo: Tadam

 

 

 

,,Jak wytresować Cthulhu? Tom 3 W lunaparku szaleństwa” składa się na 214 krótkich fragmentów historii, które są jednocześnie mapą kroków czytelnika. Zależnie od podejmowanych wyborów przenoszą nas do kolejnych numerów, w ten sposób wyznaczając narracje.

 

 

Tytuł: Kto się boi mumii?

Autor: Fleur Daugey

Ilustracje: Sebastien Mourrain

Wydawnictwo: Polarny Lis

 

 

 

,,Kto się boi mumii?” to książka Fleur Daugey, która zawiera dużą dawkę ciekawostek naukowych przekazanych prostymi słowami i ubarwionymi fantastycznymi ilustracjami autorstwa Sebastiena Mourraina.

 

 

Tytuł: Małe Licho i tajemnica Niebożątka

Autor: Marta Kisiel

Ilustracje: Paulina Wyrt

Wydawnictwo: Wilga

 

 

 

,,Małe Licho i tajemnice Niebożątka” jest książką przede wszystkim o byciu innym, dziwnym, nietypowym. O tym, że nie wszyscy muszą być normalni. Gdyby tak było, świat byłby nudny, a ludzie tacy sami. Autorka pokazuje młodym czytelnikom, żeby nie bali być się sobą, bo to najwspanialsze, czego można doświadczyć.

 

 

Tytuł: Mały Wampir

Autor: Joann Sfar

Ilustracje:  Joann Sfar

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2017

 

 

To obszerna historia, która składa się na 228 stron, 7 rozdziałów i mnóstwa wrażeń zarówno estetycznych, jak i merytorycznych. Jest dedykowana dzieciom powyżej 9-ego roku życia, a została napisana i narysowana przez Joanna Sfara.

 

 

Tytuł: Magicy

Autorzy: Neil Patrick Harris, Alec Azam

Ilustracje: Lissy Marlin

Wydawnictwo: Znak Emotikon

 

 

Carter nie wierzył w magię. Każdą sztuczkę potrafił szybko rozpracować, a każde oszustwo przejrzał na wylot.  Mawiał, że: ,,ludzie nie powinni wierzyć we wszystko, co widzą”.

 

Tytuł: Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata

Autorka: Ana Cristina Herreros

Ilustracje: Marcin Minor

Wydawnictwo: Dwukropek

 

 

Śmierć jest w naszej kulturze często tematem tabu. Nie mówi się o niej dzieciom, próbując strzec je przed nieuchronnością życia. Z jednej strony ma to pewne uzasadnienie: nie warto przejmować się czymś, co i tak musi kiedyś nastąpić. Z drugiej jednak – sama świadomość śmierci (nie strach przed nią) mogą pomóc nam być lepszymi ludźmi.

 

 

Tytuł: Potworna

Autor: MarcyKate Connolly

Ilustracje: Skottie Young

Wydawnictwo: Czy-tam

 

 

 

Główna bohaterka przedstawia się nam jako Kymera, w skrócie Kym i prawdopodobnie jest rówieśniczką czytelników do których skierowana jest książka. Nie jest to jednak zwykła dziewczyna. Powstała na skutek pewnego eksperymentu, który wyszedł spod rąk jej Ojca. Nie można nawet do końca powiedzieć, że jest człowiekiem.

 

Tytuł: Strzeż się starych książek

Autor: Francois Gravel

Wydawnictwo: Polarny Lis

 

 

Choć mowa o książce dla dzieci od 9. lat, niech nie zwiedzie Was urocza okładka… a nie, chwila. Okładka także nie ma nic wspólnego z byciem uroczym (chyba, że ktoś aż nadto umiłował sobie anatomię)! Jest straszna – i oto właśnie chodzi! Przed Wami kolejna powieść z elementami kryminału, horroru oraz thrillera. 

 

 

Tytuł: Warren XIII Wszystkowidzące oko

Tekst: Tania del Rio

Ilustracje: Will Staehle

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś

Wydawnictwo: Tadam

 

 

 

Warren XIII nie był urodziwym 12-latkiem. Jego aparycję można raczej określić jako odpychającą. Miał jednak wielkie serce, fenomenalną intuicję i niezawodnych przyjaciół.

 

 

Tytuł: Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem

Autor: Ana Gallo

Ilustracje: Victor Escandell

Wydawnictwo: Debit

 

 

 

,,Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” to wyjątkowo udana pozycja – pięknie wydana, z efektownym deszyfratorem i masą ciekawej treści.

 

 

 

Tytuł: Wilkołak

Scenariusz: Moon

Ilustracje: 2D

Wydawnictwo: FoxGames

 

 

 

,,Wilkołak” to komiks paragrafowy, który przeznaczony jest dla czytelników powyżej 10. roku życia. Zadaniem gracza jest pomyślnie ukończyć misję i… nie dać się zabić!

 

 

Tytuł: Czarny Staw. Wiła

Seria: Czarny Staw

Autor: Robert Ziębiński

Wydawnictwo: Słowne

 

 

Przyznam szczerze, że na taką właśnie książkę czekałam! Wydawnictwo Słowne określiło ją mianem polskiego ,,Stranger Things” – moim zdaniem jest znacznie ciekawsza od serialu, bo jej akcja toczy się w realiach naszych legend oraz słowiańskiej mitologii. 

 

 

Tytuł: Zombie

Scenariusz: Waltch

Ilustracje: Jon Lankry

Wydawnictwo: FoxGames

 

 

 

,,Zombie” ma dwie podstawowe możliwości rozpoczęcia gry. Można wcielić się w rolę młodej dziewczyny – Judy, lub w Bena – chłopca przemienionego w zombie. W obu przypadkach cel jest ten sam: chęć ucieczki z miasta ogarniętego plagą i ocalenie przed śmiercią.

Poprzedni wpis
Fakty i plotki o kosmicznych piratach – recenzja
Następny wpis
W muzeum – recenzja
Tags: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja