W 2019 roku przygotowałam dla Was pierwszy tekst tego typu. Było w nim 20 pozycji, które uważam za ciekawe i wartościowe.
Pod koniec 2021 czas na aktualizację! Mimo, że minęły tak naprawdę tylko dwa lata, wydano wiele ciekawych książek, odkryłam też te, których wcześniej nie znałam.
Chciałabym przedstawić więc najciekawsze pozycje w których cała masa potworów, duchów i czarownic – zaprasza do zabawy w Halloween.
Te opowieści pozwolą nie tylko oswoić dzieci ze strachem, ale także popracować im nad pewnością siebie.
Pozycje podzieliłam według wieku odbiorców. Po kliknięciu na zdjęcie, zostaniecie przeniesionym bezpośrednio na stronę z recenzją.
🎃 Miłej eksploracji! 🎃
Wiek: od 2 do 5 lat
Tytuł: Mała encyklopedia domowych potworów
Tekst: Stanislav Marijanovic
Ilustracje: Stanislav Marijanovic
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Żyją w różnych zakamarkach naszych domów i pojawiają się tylko wtedy, kiedy choć na chwilę tracimy czujność.
Tytuł: Miejsce na miotle
Autor: Julia Donaldson
Ilustracje: Axel Scheffler
Wydawnictwo: Tekturka
Główną bohaterką jest pewna czarownica, która wraz ze swoim kotem odbywa podróż na miotle. W pewnym momencie gubi kapelusz, zarządza więc lądowanie i rozpoczynają się poszukiwania. Zgubę pomaga odnaleźć pies i już wkrótce przyłącza się on do wspólnego, dalszego podróżowania.
Tytuł: W twojej książce jest potwór
Autor: Tom Fletcher
Ilustracje: Greg Abbott
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Strasznie brzmiące słowo ,,potwór” straciło na sile. Teraz stworek zamieszkujący książkę stał się w zasadzie zwierzątkiem, które trzeba strofować i uczyć jak traktować lektury. Z którym można się bawić, a nawet którym należy się opiekować.
Tytuł: Kto straszy, Albercie?
Autor: Gunilla Bergström
Ilustracje: Gunilla Bergström
Wydawnictwo: Zakamarki
,,Kto straszy, Albercie?” to książka, która będzie dobrym początkiem do rozpoczęcia rozmowy na temat strachu. Na jej przykładzie można wytłumaczyć jak działa wyobraźnia oraz dlaczego się boimy.
Tytuł: O duchu, który się bał
Autor: Sanna Töringe
Ilustracje: Kristina Digman
Wydawnictwo: Zakamarki
W wielkim domu, w środku ciemnego lasu mieszkali różni osobliwi lokatorzy. Żyli jednak nieświadomi swojego towarzystwa, dopóki mama małej dziewczynki nie opowiedziała jej na dobranoc bajki. Wtedy wszystko się zmieniło.
Tytuł: Potrzebuję mojego potwora
Autor: Amanda Noll
Ilustracje: Howard McWilliam
Wydawnictwo: Czy-tam
W dużym skrócie – mały Ignaś przygotowuje się do snu, ale znajduje pod łóżkiem kartkę. To wiadomość od jego potwora, z której dowiaduje się, że Gab poszedł na ryby i prędko nie wróci.
Tytuł: Przepraszam, czy jesteś czarownicą?
Tekst: Emily Horn
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Muchomor
Głównym bohaterem tego picturebooka jest czarny kot Herbert. Spędza on całe dnie na przesiadywaniu w bibliotece i czytaniu książek. Pewnego dnia dowiaduje się z jednej z nich o czarownicach, a co więcej – udaje mu się przeczytać, że uwielbiają one koty, takie jak on.
Wiek: od 6 do 8 lat
Tytuł: Atlas – stwory i potwory
Autorka: Agnieszka Antosiewicz
Ilustracje: Dorina Auksztulewicz, Beata Żurawska, Marcin Minor, Jadwiga Żelazny, Paulina Wyrt, Elżbieta Moyski, Joanna Mosińska, Katarzyna Fus, Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Greg
Atlas podzielono przede wszystkim według miejsc, gdzie występują konkretne istoty. Zaczynając od tych najbliżej podobnych ludziom (jak wampiry czy zombie) przez bestie z głębin (syreny, kraken, wodnik) aż po postacie mitologiczne lub baśniowe (jednorożec, Smok Wawelski czy Meduza oraz centaur).
Tytuł: Królikula. Kicająca groza
Autorzy: James Howe, Deborah Howe
Wydawnictwo: Nowa Baśń
To książka, która została napisana w 1979 roku, czyli już ponad 40 lat temu! Trzeba jednak przyznać, że niemal wcale się nie zestarzała i dalej czyta się ją z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony!
Tytuł: Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda
Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunki: Alexis Nesme
Wydawnictwo: Egmont Polska
W tej części trójka przyjaciół prowadzi własne biuro detektywistyczne. Niestety interes nie idzie dokładnie po ich myśli, dlatego muszą być otwarci na każdego klienta, który tylko się do nich zgłosi. Kiedy odwiedza ich pewna staruszka i prosi, by odnaleziono jej kota, Miki zarządza wyprawę do opuszczonego parku rozrywki, gdzie pupil widziany był po raz ostatni.
Tytuł: Mortynka
Autor: Barbara Cantini
Ilustracje: Barbara Cantini
Wydawnictwo: Debit
Książka opowiada o dziewczynce zombie, która mieszka z ciotką Agonią w wielkiej i opuszczonej willi, i czuje się nieco samotnie. Co prawda towarzystwa dotrzymuje jej pies Smutas, ale ona marzy o wielkiej przyjaźni z dziećmi z pobliskiego miasteczka.
Tytuł: Mortynka i nieznośny kuzynek
Autor: Barbara Cantini
Ilustracje: Barbara Cantini
Wydawnictwo: Debit
W ,,Mortynka i nieznośny kuzynek” dziewczynka będzie musiała zmierzyć się nie tylko z bardzo nieprzyjemnym krewnym, ale również rozwikłać detektywistyczną zagadkę zniknięcia ciotki oraz jednego ze znajomych.
Tytuł: Mortynka i przyjaciel duch
Autor: Barbara Cantini
Ilustracje: Barbara Cantini
Wydawnictwo: Debit
Właśnie trwają przygotowania do obchodów Końca Roku Zaprzeszłego (takiego naszego Sylwestra i Nowego Roku), kiedy bohaterka poznaje ducha chłopca. Jest on bardzo nieszczęśliwy, ponieważ czuje, że powoli i bezpowrotnie znika. Wspólnie z Mortynką znajdują na te zmartwienie rozwiązanie.
Tytuł: Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków
Autor: Milada Rezkova
Ilustracje: Lukas Urbanek, Jakub Kase
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Książka ,,Nie bój się!” była dla mnie zaskakująca z wielu względów, przede wszystkim jednak zupełnie nie spodziewałam się takiego podejścia do tematu, na jakie zdecydowali się jej twórcy. Autorka Milada Rezkova wraz z ilustratorami – Lukasem Urbanek oraz Jakubem Kase uczynili narratorem i zarazem głównym bohaterem tej historii sam Strach.
Tytuł: Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców
Autor: Laura Ellen Anderson
Ilustracje: Laura Ellen Anderson
Wydawnictwo: Literackie
,,Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców” to zaskakująca opowieść o przełamywaniu stereotypów. O szacunku do zwierząt i empatii. O tym, że przyjaciele są najważniejsi, że warto być dobrym i mówić szczerze o swoich emocjach.
Tytuł: Amelka Kieł i Władcy Jednorożców
Autor: Laura Ellen Anderson
Ilustracje: Laura Ellen Anderson
Wydawnictwo: Literackie
Amelka Kieł to nietypowa bohaterka literacka, która nie dość, że jest wampirem, to w dodatku nie lubi smaku krwi! Zajada się smarkowym spaghetti, skórkami od paznokci czy śmiertelnymi pączkami.
Tytuł: Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień
Autor: Laura Ellen Anderson
Ilustracje: Laura Ellen Anderson
Wydawnictwo: Literackie
Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia zapominacie jak się nazywacie. Nie pamiętacie kim są wasi przyjaciele oraz nie macie żadnych wspomnień ze swoimi bliskim, a to wszystko za sprawą… ciasteczek.
Tytuł: Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów
Autor: Łukasz Loskot
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo: Ovo
Pomysł na książkę był dość prosty. ,,Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów” to nic innego, jak zestawienie wybranych postaci, stworzenia ich krótkiej charakterystyki oraz dwóch ilustracji. Jedna to szkic postaci na białym tle, druga to umiejscowienie bohatera w jego ,,naturalnym” środowisku.
Tytuł: Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Autor: Sally Rippin
Ilustracje: Sally Rippin
Wydawnictwo: Mamania
Tytułowymi bohaterami książki jest pewna dziewczynka, która należy do rodziny wiedźm oraz maszkaron Buster, który jest włochatą istotą mającą co prawda dość osobliwy wygląd, ale w gruncie rzeczy to prawie normalny chłopak. Wyróżnia go jedynie (i to nie tylko wśród wiedźm ale i wśród maszkaronów) fakt, że jest niezwykle emocjonalny.
Tytuł: Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory
Autor: Sylwia Błach
Ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Albus
Drabble to krótkie opowiadania, które mają dokładnie 100 słów. Czy to wystarczająco, że opowiedzieć o najbardziej popularnych fantastycznych istotach, które towarzyszą nam (w literaturze i nie tylko) już od wielu setek lat?
Tytuł: Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Autor: Tomasz Samojlik
Ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)
To dopiero początek cyklu o sałatce światów – połączonych rzeczywistościach umierającej Ziemi i fantastycznej krainy pełnej potworów, królów, zamków, czarownic (oraz wiedźmunów).
Tytuł: Złowieszczy baron
Autor: Alexandre Côté-Fournier
Ilustracje: Enzo
Wydawnictwo: Polarny Lis
Rodzice nakładając na dzieci obowiązki domowe, nawet nie zdają sobie sprawy, na jak duże niebezpieczeństwo je narażają! Colin, 8-latek będzie musiał poradzić sobie nie tylko z własnym strachem, ale także z bardzo narzucającym się… duchem. I to wszystko przez wyciąganie prania z suszarki czy wynoszenie śmieci!
Wiek: od 9 do 15 lat
Tytuł: Bethany i Bestia
Autor: Jack Meggitt-Phillips
Ilustracje: Isabelle Follath
Wydawnictwo: Dwukropek
W tej książce występuje jednak tylko jeden potwór i całe mnóstwo osób, które niewątpliwie mogłyby lepiej się zachowywać. Głównym bohaterem jest (tylko) z wyglądu dwudziestolatek, który w rzeczywistości będzie obchodził lada dzień 512 urodziny.
Tytuł: Horror
Autor: Madlena Szeliga
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Gereon
,,Horror” to książka, która opowiada o zbrodniach. Opisuje ludzi jako nikczemnych i pozbawionych serca, ale robi to w sposób zupełnie abstrakcyjny. Bo jak człowiek może trafić do kryminału ucinając głowę słonecznikowi albo obdzierając ze skóry banana?
Tytuł: Jaga i dom na orlich nogach
Autor: Maciej Rożen
Ilustracja okładkowa: Agnieszka Wajda
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Jaga, jak wszystkie młode i ciekawe świata osoby, czasami najpierw coś zrobi, zanim dokładnie to przemyśli. Działa pod wpływem impulsu i często na pierwszym miejscu stawia swoje potrzeby. Tym razem wszystko bardzo się komplikuje, kiedy postanawia wymknąć się z rodzinnego domu i pod osłoną nocy udaje się na Targowisko Nocy Letniej, gdzie czeka na nią kusząca wizja atrakcji, rozmaitych przybyszów oraz jeszcze nieodkrytych tajemnic.
Tytuł: Jak wytresować Cthulhu? Tom 3 W lunaparku szaleństwa
Autor: Maciej Jasiński
Ilustracje: Jacek Frąś
Wydawnictwo: Tadam
,,Jak wytresować Cthulhu? Tom 3 W lunaparku szaleństwa” składa się na 214 krótkich fragmentów historii, które są jednocześnie mapą kroków czytelnika. Zależnie od podejmowanych wyborów przenoszą nas do kolejnych numerów, w ten sposób wyznaczając narracje.
Tytuł: Kto się boi mumii?
Autor: Fleur Daugey
Ilustracje: Sebastien Mourrain
Wydawnictwo: Polarny Lis
,,Kto się boi mumii?” to książka Fleur Daugey, która zawiera dużą dawkę ciekawostek naukowych przekazanych prostymi słowami i ubarwionymi fantastycznymi ilustracjami autorstwa Sebastiena Mourraina.
Tytuł: Małe Licho i tajemnica Niebożątka
Autor: Marta Kisiel
Ilustracje: Paulina Wyrt
Wydawnictwo: Wilga
,,Małe Licho i tajemnice Niebożątka” jest książką przede wszystkim o byciu innym, dziwnym, nietypowym. O tym, że nie wszyscy muszą być normalni. Gdyby tak było, świat byłby nudny, a ludzie tacy sami. Autorka pokazuje młodym czytelnikom, żeby nie bali być się sobą, bo to najwspanialsze, czego można doświadczyć.
Tytuł: Mały Wampir
Autor: Joann Sfar
Ilustracje: Joann Sfar
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: 2017
To obszerna historia, która składa się na 228 stron, 7 rozdziałów i mnóstwa wrażeń zarówno estetycznych, jak i merytorycznych. Jest dedykowana dzieciom powyżej 9-ego roku życia, a została napisana i narysowana przez Joanna Sfara.
Tytuł: Magicy
Autorzy: Neil Patrick Harris, Alec Azam
Ilustracje: Lissy Marlin
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Carter nie wierzył w magię. Każdą sztuczkę potrafił szybko rozpracować, a każde oszustwo przejrzał na wylot. Mawiał, że: ,,ludzie nie powinni wierzyć we wszystko, co widzą”.
Tytuł: Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata
Autorka: Ana Cristina Herreros
Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Dwukropek
Śmierć jest w naszej kulturze często tematem tabu. Nie mówi się o niej dzieciom, próbując strzec je przed nieuchronnością życia. Z jednej strony ma to pewne uzasadnienie: nie warto przejmować się czymś, co i tak musi kiedyś nastąpić. Z drugiej jednak – sama świadomość śmierci (nie strach przed nią) mogą pomóc nam być lepszymi ludźmi.
Tytuł: Potworna
Autor: MarcyKate Connolly
Ilustracje: Skottie Young
Wydawnictwo: Czy-tam
Główna bohaterka przedstawia się nam jako Kymera, w skrócie Kym i prawdopodobnie jest rówieśniczką czytelników do których skierowana jest książka. Nie jest to jednak zwykła dziewczyna. Powstała na skutek pewnego eksperymentu, który wyszedł spod rąk jej Ojca. Nie można nawet do końca powiedzieć, że jest człowiekiem.
Tytuł: Strzeż się starych książek
Autor: Francois Gravel
Wydawnictwo: Polarny Lis
Choć mowa o książce dla dzieci od 9. lat, niech nie zwiedzie Was urocza okładka… a nie, chwila. Okładka także nie ma nic wspólnego z byciem uroczym (chyba, że ktoś aż nadto umiłował sobie anatomię)! Jest straszna – i oto właśnie chodzi! Przed Wami kolejna powieść z elementami kryminału, horroru oraz thrillera.
Tytuł: Warren XIII Wszystkowidzące oko
Tekst: Tania del Rio
Ilustracje: Will Staehle
Tłumaczenie: Wojciech Górnaś
Wydawnictwo: Tadam
Warren XIII nie był urodziwym 12-latkiem. Jego aparycję można raczej określić jako odpychającą. Miał jednak wielkie serce, fenomenalną intuicję i niezawodnych przyjaciół.
Tytuł: Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem
Autor: Ana Gallo
Ilustracje: Victor Escandell
Wydawnictwo: Debit
,,Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem” to wyjątkowo udana pozycja – pięknie wydana, z efektownym deszyfratorem i masą ciekawej treści.
Tytuł: Wilkołak
Scenariusz: Moon
Ilustracje: 2D
Wydawnictwo: FoxGames
,,Wilkołak” to komiks paragrafowy, który przeznaczony jest dla czytelników powyżej 10. roku życia. Zadaniem gracza jest pomyślnie ukończyć misję i… nie dać się zabić!
Tytuł: Czarny Staw. Wiła
Seria: Czarny Staw
Autor: Robert Ziębiński
Wydawnictwo: Słowne
Przyznam szczerze, że na taką właśnie książkę czekałam! Wydawnictwo Słowne określiło ją mianem polskiego ,,Stranger Things” – moim zdaniem jest znacznie ciekawsza od serialu, bo jej akcja toczy się w realiach naszych legend oraz słowiańskiej mitologii.
Tytuł: Zombie
Scenariusz: Waltch
Ilustracje: Jon Lankry
Wydawnictwo: FoxGames
,,Zombie” ma dwie podstawowe możliwości rozpoczęcia gry. Można wcielić się w rolę młodej dziewczyny – Judy, lub w Bena – chłopca przemienionego w zombie. W obu przypadkach cel jest ten sam: chęć ucieczki z miasta ogarniętego plagą i ocalenie przed śmiercią.